USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

HASANKEYF

08-11-2019
Google News


Babam şofördür. Şoförlerin altına eş değer tutulduğu, minibüslerin çok değerli görüldüğü, yolların şose olduğu zamanlardan beri. Bir de minibüsü vardır, aileden görülen. İstisnasız, Allah izin verdikçe, köyden şehre yolcu getirir, götürür. Köyden şehre giden insanlar, aynı gün içinde dönmek zorunda olduklarından, iki ayaklarını bir pabuca geçirirler. Şehirde işlerini çabucak görmeleri gerektiğinden Öğlen olmadan şehre varmak için yolcular acele eder, akşam olmadan köye yetişmek için babam yolcuların çabuk hazırlanmasını ister. Bundan sebep sabahleyin erkenden kalkılır ve çoğu zamanda, aç karna sigara içmek istemeyen prensip sahibi insanlar dışında, geri kalan yolcular aç yolculuk ederdi. O açlardan biri de bendim tabi. Çünkü bilirdim babam Üçyol köyünden Hasankeyf’e kadar bir sağa bir sola yatıran virajlara girer girmez kimseye demez ama Hasankeyf girişinde ki fırından sıcak pide ekmeği almaya niyet ederdi. İşte ben açlığımı gidermek için o ekmeği beklerdim.   Beş altı tane al, derdi babam, sıcak olsun ha diye de eklerdi. Üçünü arabanın arka taraflarında oturan yolculara gönderir, ikisini öde bırakıp bize ayırır, arabayı hareket ettirmeden kendine de irice bir parça keser, onu kuyruk yağında kısık ateşte pişmiş kuzu eti yiyormuşçasına iştahla yerdi. Ben de ona eşlik ederdim. Yan tarafında olurdum zaten çoğu zaman, minibüsün içinde ayakta duracak yer bile yokken, beni soluna alırdı, kapı ile arasına sıkıştırırdı. O ekmek neden bu kadar lezzetli olurdu ve o ekmeği yerken ilerleyen arabanın camından izlediğim Hasankeyf neden bu kadar güzel görünürdü, bilmiyorum. Arkama dönüyordum bazen, sanırım böyle hisseden tek ben değildim. Bütün yolcular yaptığımı yapıyordu. Ellerinde ekmek, gözleri dalmış, hayranlıkla Hasankeyf’i seyrediyorlardı.

Belki geç oldu. Belki zamansız. Özlediğim sadece ekmektir belki de kendi menfaatimden sebeptir, karşıtlığım. O kadar çok şey var ki bizi meşgul eden, kafamızı kurcalayan, ona zaman bile ayıramadık. Ama gitmeliydik her birimiz ona konuşmaya, hatta onunla konuşmaya, sesi var çünkü onun bilmiyorum var mı bir duyanınız. En azından ona bir vedayı layık görmeliydik. Bizi hep güleryüzlü karşılamasının hatrına, yüksekçe kayalarının orta yerlerinde olan mağaraların içinde kurduğumuz düşlerin hatrına, bunu yapmalıydık. Tuhaftır, neden böyle hissediyor insan anlamıyorum, ama inanın toprağın, taşın suyun altında kalmasından çok fazlası var. Onunla ilgili konuşurken, ‘’suyun altında kalacak demek’’ yetersiz ve can çekişen bir ifade değil midir sizce de? Bilirsiniz insanlar, anneleri babaları yaşlandığı vakit, hastalıkları da çok artar, hastaneye git gel sıkılırlar da biraz. İnsan tabi, kabullenir ölmelerini bir saatten sonra. Sonra gün gelir, o yaşlı kadın ya da adam ve onların öleceğine hazır olduğunu düşünen o çocuk nefes alamaz mezarın başında, boğuluyorum zanneder. Mezarın başında geri getirilemez bir yitirilişe son bakış ve çaresiz kabulleniş halini yaşar. Bulduğumuz şey dünyada bulunmamış, bulunduktan sonra dengeleri değiştirmiş, dünyanın yeni yüzüne göz olacak bir şey değildir. Bir set kurulacak, sular varmaları gereken yere varamayınca çoğalacak, yükselecek, büyüyecek ve içinde balıkların yaşadığı, bir manzarası olan, gölet halini alacak. Belki etrafta da biraz ağaç, suyun üstünde kayıklar, kıyıda da ağlar falan olacak. Su çok olunca tabi buğdaylar daha kolay başaklanacak, pamuk üretimi artacak mesela, mısır ekilecek belki, bir ihtimal de balıkçılık diye bir sektör gelişecek. Atatürk barajının suladığı Adıyaman topraklarında gelişen tütüncülüğün aynısı işte… Dünyanın en kaliteli tütününü üretip, Atatürk barajından ürettiğimiz elektrikle doğalgaza olan bağımlılığımızı bitirdik ya bitirmedik mi yoksa?  Diğer barajlarda yaptığımız balıkçılıkla Norveç’te ki balıkçılara kafa tuttuk ya bu da mı tutmadı yoksa?

Fatih Terim’e sormuşlar, Real Madrid’e altı sıfır yenildikleri maç sonrası ne hissettiğini, demiş ki: ‘’Oyun ve mağlubiyetle ilgili söylenecek tek şey var, o da yazık. Yalnızca üzülmedik, aynı zamanda utandık.’’ Kim ne dediyse oldu. Bütün taşlar yerine oturdu, bölgenin şahlanması, kanatlanması, Ilısu barajına kaldı. O da olursa bak görün, geriye tek bir sorun kalmayacak. Yiyeceğiz, gezeceğiz, güleceğiz, kirlendikçe de Ilısu’nun serin sularına bırakacağız, vücutlarımızı. Bir de şemsiye, şezlong koyduk mu Ilısu barajının sahiline, ne olacak ki başka, bir tek eksik bikini kalacak geriye. 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
MUHAMMED FURKAN
MUHAMMED FURKAN
HASANKEYF ROMATİZMA MERHEMİ KIRMIZI TAKKELİ ÇOCUK HERKES TELAŞLI, HERKES TEDİRGİN... ŞARİSTAN’IN GÖZLERİ BELKİ DE SEBEP, OKUMAMAKTIR. SEÇİM… HAYATLARIMIZ ÜZERİNE... ARTISI VE EKSİĞİYLE DÜŞÜNCE… PARANIN TARİHİ… BAKIŞ AÇILARI ÜZERİNE... TÜKETTİK, TÜKETİYORUZ, TÜKENİYORUZ… TÜKETTİK, TÜKETİYORUZ, TÜKENİYORUZ… DÜNYA DENGELERİ GÖZETİLMELİ TOPLUMUN DAVRANIŞ ANALİZİ REFERANDUM ÜZERİNE 2... REFERANDUM ÜZERİNE... GÜNDEM ANORMAL YARINLAR SİZİNDİR TOPLUMUN SİYASİ ROLÜ TOPLUMUN SİYASİ ROLÜ TARAF MISINIZ? KENDİNİZİ SORGULAYIN. TARAF MISINIZ? TOPLUMUN SİYASİ ROLÜ KENDİNİZİ SORGULAYIN. İNSAN BİLDİĞİ KADARDIR YAZIKTIR, YAZIK! ONLAR BİZİ KONUŞUYOR 2016’YA “ONUR” DİLİYORUM. GÖNÜL İSTERDİ Kİ... YAZARLIK ZOR BİR ZANAATTIR! BENCE SORUN BÜYÜK! TOPLUM, SÖMÜRÜ, DÜZEN… KIŞ… DÜN, BUGÜN VE SONRASI CAMİ VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI İYİLİK, İYİDİR GÜNDEME İYİLİK DİLİYORUM HUZUR… EY İNSAN! GÖNÜLLER YAPALIM, GÖNÜLLERDEN İÇERİ. ÖMÜR, YÜREKTİR AŞK… HAYAT… UMUTLAR DİRİ TUTULMALI. EDEN BULUR GEÇMİŞTEN BUGÜNE…(9) GEÇMİŞTEN BUGÜNE…(8) NESİLE DARBE, ZULÜM OLUR. DEMOKRASİ… GEÇMİŞTEN BUGÜNE…(7) GEÇMİŞTEN BUGÜNE…(6) GEÇMİŞTEN BUGÜNE…(6) GEÇMİŞTEN BUGÜNE…(5) GEÇMİŞTEN BUGÜNE…(4) GEÇMİŞTEN BUGÜNE (2) GEÇMİŞTEN BUGÜNE… GERÇEĞİ SÖYLEMEK İYİLİK, İYİDİR KABULLENEMİYORUZ DEMİRTAŞ'A AÇIK MEKTUP YAŞASIN İNSANLIK! YAŞASIN, YAŞAMAK. YAZIK ETTİK, ÇOK YAZIK İNSANLIĞA DAİR… ÖZLEDİM… ÖZLEDİM… HAKKINIZI HELAL EDİN GÜNÜNÜZ AYDIN OLSUN ÇELİŞKİ 2... ÇELİŞKİ... YARIN, ÇOCUKLARINDIR... SEÇİM SONRASI 2... SEÇİM SONRASI… SEÇİM ÜZERİNE 2… SEÇİM ÜZERİNE… YÜREĞİM KARANLIĞA BÜRÜNDÜ YÜREĞİM KARANLIĞA BÜRÜNDÜ HATIRLIYORUM DA… EN GÜZEL İNSAN, YAŞAYANDIR EŞEĞİN MERAKLISI ÇOK OLUR EN GÜZEL İNSAN, YAŞAYANDIR AH BENİM ÇOCUKLUĞUM! ELLERİNDEN ÖPÜYORUM, ÇOCUK! AKLADILAR! SİZE SESLENİYORUM! MAKAM İÇİN ISRARIN, EZİYETİ HALKADIR AH BENİM ÇOCUKLUĞUM HER İNSAN BİR MÜLTECİ ADAYIDIR GENEL BİR ANALİZ YAZIKLAR OLSUN! TANIYORUM, ANLIYORUM VE DE BİLİYORUM EMEKLERİNİN TERİ İLE ÖLÜME GİDENLER… KÖYLÜ ÜRETİR, TÜKETEN HABERSİZ. SAYGI… BAKABİLSEYDİK ALLAH İLE… ÜLKENİN CANI SIKKIN GİBİ... DEMİRTAŞ’A AÇIK MEKTUP YAZIKTIR!