USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

KURBAN BAYRAMI TAKVADIR

KURBAN BAYRAMI TAKVADIR
18-07-2021
Google News

Mümin Kurban Bayramına Kur’an-ı Kerimin ışığında baktığında, mana ve maksadını daha iyi anlar.

Kurbanın Allah’a adanış olduğu bilincine varır.

 Gerçek iyiliğe, fazilete kendi görüş ve düşüncelerimizle ibadeti yapar gibi görünerek ulaşılmaz.

Her hangi dünyevi bir şeyi Allah’tan daha çok seven kişi takvaya ulaşamaz.

Kurban bayramı da takvaya ulaşmanın ispatıdır.

Allah’ın istediği gibi kurban bayramını idrak ederek, Kurban farzını yerine getirmek, her varlıklı Müslümanın görevidir.

‘’ Sevdiğiniz şeylerden infak etmedikçe erdeme ulaşamazsınız; zaten ne infak ederseniz edin, kesinlikle Allah onu ayrıntısıyla bilir.’’(Al-i imran suresi;92.ayet) Kurban semboldür.  Allah’a giden yoldur.’’

 (Sözün özü) işte şudur.

Allah’ın sembollerine sarılarak onları yücelten her kes iyi bilsin ki, bu (semboller gerçek anlamını) kalplerde kök salan sorumluluk bilincinden alırlar.’’(Hac suresi;32.ayet). ‘’Ve Biz, her ümmet için kurban kesmeyi bir ibadet kıldık ki, bu vesileyle O’nun kendilerine rızık olarak verdiği hayvanlar üzerine Allah’ın ismini ansınlar.

Bakın ilahınız bir tek ilahtır; o halde yalnız O’na teslim olun! Ve (sende ey resul ) O’na yürekten boyun eğenleri (O’nun rızasıyla) müjdele!’’(Hac suresi;suresi;34) ‘’Onlar ki, ne zaman Allah anılsa kalpleri saygıyla ürperir ve başlarına gelen şeylere sabrederler; üstelik salatın hakkını verirler ve kendilerine verdiğimiz rızıktan cömertçe sarf ederler.’’ (Hac suresi;35.ayet). ‘’

 Malum kurbana gelince:  Biz onu sizin için içerisinde nice hayırlar barındıran Allah’ın simgelerinden biri olarak(ibadet) kıldık.

O halde sıra sıra diz çöktürülen hayvanları kurban ederken, Allah’ın ismini anın; nihayet onların yanı yere gelince artık ondan sizde yiyin, ihtiyacı belli eden ya da etmeyen her kese de yedirin.

Bu böyledir;  zira Biz onları sizin yararınıza amade kılmışızdır. Umulur ki şükredesiniz.’’(Hac suresi;36.ayet).

Allah’ın verdiği nimetlerin şükrünü eda etmek(yerine getirmek için) Kevser suresinin buyruğunu yerine getirelim. ‘’Gerçek şu ki Biz, sana her hayrı cömertçe bahşettik.’’  ‘’O halde Salatı da , kurbanı da yalnız Rabbine tahsis et!’’(Kevser suresi;1-2.ayet). Vahyin ilk günlerinden beri kılınan salat, İbrahim Resulden beri kesilmekte olan kurbanı Allah’a has kılma, O’na tahsis etme emredilmektedir.

Tevhid ve ihlasın gereği de budur. Kulun ububiyetinin,  Rabbin  rububiyetine teşekkürdür. Rabbim cümlemizi kurban bayramını takva bilinciyle idrak ederek, kurban ibadetini Allah’a adanış olarak telakki ederek yapmayı cümlemize nasip etsin.

Kurban bayramını takva bilinciyle idrak edenlerin bayramları mübarek olsun!

Selam ve dua ile.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
MEHMET YAVUZ ÇAKAL
MEHMET YAVUZ ÇAKAL
ŞÜKÜR VE KÜFÜR EYLEM DEĞERİ İFFETİ KORUMAK KURBAN BAYRAMI TAKVADIR EĞİTİMİN TEMELİ KUR’AN-I KERİM GERÇEK VARİS ALLAH DÜŞÜNCEDE YOLCULUK UYUYAN DİNİN SALİKLERİ UYANIN KALP TEMİZLİĞİ VE TÖVBE SONSÖZ GAZETESİ İYİKİ VARSIN MÜSLÜMANLARA DİRİLİŞ ÇAĞRISI TEFRİKA: FITRATTAN AYRILIŞ MÜMİNİN BAYRAMI KADİR GECESİ MÜSLÜMANIN VAZİFESİ HAYATIN AKTİVİTESİ SEVGİ HAYATI DEĞERLENDİRMEK RAMAZAN AYININ ÖNEMİ HAYATI DÜŞÜNCE OLUŞTURUR KUR’AN-I KERİMİ ANLAMAK İNSANIN İHTİYACI İNSAN VE SABIR İNSAN VE SERVET İNSANIN SORUMLULUK AHLAKI SALATI BİLEREK YAPMAK BU GÜNÜN HALİ VE İNFAK İSLAM ÜLKELERİ NE KADAR İSLAM KUR’AN-I KERİMDEN ENGELLEYEN NEDENLER MÜMİNİN HAYATININ İLKELERİ İBADETLER BURAK OLMALI TEVHİD VE ŞİRK ALLAH(C.C) YOLUNDA DAVET İNSANIN YARATILIŞ GAYESİ İNSAN VE ÖLÜM İNSANLARIN HUZURA KAVUŞMASI YENİ DÜNYA DÜZENİ VE MÜSLÜMAN ŞÜKÜR VE HAMD SALAT BİLİNCİ ALLAH’A İMAN EN BÜYÜK İMKANDIR HZ.MUHAMMEDİN KUR’AN-I KERİM HAKKINDA GÖRÜŞÜ KUR’AN-I KERİM’İN UYARISI DÜNYAYA İSLAM HÜKMEDECEK MUTLULUĞUN YOLU VE ENGELLERİ İNSANIN HAYATI EMANETTİR DOĞRU YOLDA KALABİLMEK KUR’AN-I KERİMİ ANLAMAK İNSAN KENDİNİ YENİLEMELİ İNSAN KENDİNİ YENİLEMELİ NE ZAMAN MÜSLÜMAN OLDUM? KUR’AN–I KERİM ASRIN VEBASI CİNSELLİK HAYATIN MANASI VE GAYESİ MÜSLÜMANIN DİYETİ KURBAN ALLAH’A ADANIŞTIR İMANIN TEMEL KURALI BİLİM VE TEKNOLOJİ SINAVDIR AKIL NİMETİNİ KULLANMAK BİR VİRÜS DÜNYAYA HÜKMETTİ GEÇMİŞİ, BUGÜNÜ VE GELECEĞİ İNCELEMEK MÜSLÜMAN: HAKKA TABİ OLANDIR MÜSLÜMAN: HAKKA TABİ OLANDIR İNSANIN YÖNETİM KILAVUZU KUR’AN-DIR MÜSLÜMAN ALLAH’A TESLİM OLANDIR İNSAN VE HAYIR GERÇEK BAYRAMA DOĞRU YENİ DÜNYA DÜZENİ HAYATIN ALTIN KURALLARI İNSAN VE GAYESİ TEFEKKÜR EDİP İBRET ALALIM KUR’AN-I KERİM : EBEDİ MUTLULUĞUN PROJESİDİR. KUR’AN-İ BAKIŞLA VİRÜS AYETİ VİRÜS TUFANI VE İNSANLIK MUSİBETİ HAYRA ÇEVİRELİM KORONA VİRÜSÜ BİR AYETTİR KORONO (TAÇ) VİRÜS ASRIN PUTLARI VE İNSAN SURİYE HAREKATI GEREKLİDİR AİLENİN TEMEL KURALLARI KURTULUŞUN ANAHTARI DEPREM DERSİ BU GÜNKÜ MÜSLÜMANLARIN ANLAYIŞI LİYAKAT VE KALİTE İDEAL TOPLUMUN DÜZENİ İDEAL TOPLUMUN DÜZENİ GÖNÜL FETHİ İSLAM VE BİZ MÜSLÜMANLAR HER ŞEYİN BAŞI AHLAK İNSAN VE SORUMLULUK İNSAN VE SORUMLULUK NESLİMİZ NEREYE BUGÜN Kİ MÜSLÜMAN GÜNÜMÜZ İNSANI ÖZÜR VE ÖZÜRLÜLÜK VAHDETTE DOĞRU İNSANIN FITRATINA DÖNMESİ DEPREM GERÇEĞİ GÜNÜMÜZ TOPLUMUNDA KADIN GÜN BU GÜN ŞULE BAŞ’I GENÇLİĞİN TEPKİSİ İNSAN İNSANIN NESİDİR? İNSAN İNSANIN İMTİHANIDIR. TOPLUMUN GELECEĞİ İYİYE GİTMİYOR