Seçim ve Analiz - 2

Seçim ve Analiz - 2
25-05-2023

İlk seçimin güzel yanı bana göre sakin geçmesi ve üzücü bir olayın olmaması idi.

Temenni ve dileğim; ikinci seçimin daha da güzel geçmesi yönündedir.

Milletin tercihine saygı duyulması ve sonucu aklı selim ile karşılanmasıdır.

Seçimi kendi fikrime göre değerlendirmeye devam etmek isterim.

Bu seçimde her ne kadar "devletin bütün imkanlarını kullanma" denilse de (ki bütün iktidarlar bunu yapmış) bana göre bu seçimde doğru bir strateji ile halkın nabzını iyi tutan ve bu talepleri değerlendiren Ak parti kazandı.

Özellikle İstanbul sözleşmesinin toplum üzerinde yapmış olduğu tahribatı gören iktidar; Bir taşla bir sürü kuş vurdu.

Hem İstanbul sözleşmesi'nin "kadının beyanı esas" kısmını iptal etmemiş, çıkarmış olduğu İstanbul sözleşmesini "kaldırdım" diyerek toplumda teveccüh kazanmalarına sebep olmuştur.

Etrafımızda devam eden Irak, Suriye, Ukrayna ve Rusya savaşları ile savunma sanayine olan ihtiyacın önemini iyi kavramış; İHA ve SİHA gibi savunma silahları ile topluma güven vermiştir.

Toplumun dini değerlerine önem vermiş, dine değerleri iyi kullanmış ve siyaset meydanında bu yolla topumu iyi ikna etmiştir.

Bu yol Etik mi?

Doğru mu?

Değerlendirmesine önem vermeden "oy ve iktidar" için her yol mubahtır düsturu ile hareket etmiş ve de başarılı olmuştur.

Bu başarı sadece Ak Parti'ye mi ait?

Bence hayır.

Onun başarısından çok muhalefetin başarısızlığı ve Ak Parti'nin kullanacağı argümanlara malzeme vermeleri etkili olmuştur.

Yine muhalefetin (özellikle bir kısım yorumcular) TV'lerdeki konuşma ve uslubularına dikkat etmemiş, toplumda hassasiyet içeren konuları eleştiriye açmıştır.

Kürt seçmeni üzerinde etkili olan HDP (Yeşil Sol Parti) aday belirlemede yanlış yapması, "Jın Jiyane, Azadı" yani Kadın Yaşamdır Özgürlük sloganı ile halkın karşısına çıkması, marjinal sol partiler ile ittifak etmesi; Ak Parti'nin başarısında ekili olmuştur.

Pazara yapılacak seçim ne olur?

Tahminime göre sayın Recep Tayyip Erdoğan kazanacak ve kırılması zor bir başarı elde edecektir.

Dürüstlüğe, adalete verdiği önem, iş ve aş vaad eden sayın Kemal Kılıçdaroğlu da kaybedecek.

inşaAllah kaybeden; dürüstlük, adalet, iş ve aş olmaz.

Selam ve Dua İle...

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?