USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

SİDDET VE AİLE

SİDDET VE AİLE
30-07-2021
Google News

Yüce Allah insanı; "eşrefül mahlukat", yeryüzüne "halife" yapmış ve "en güzel" olarak yaratmıştır.

Hucurat süresi 13 ayet:

"Ey insanlar! Doğrusu biz sizi bir erkekle bir dişiden yarattık. Ve birbirinizi tanışmanız için sizi kavimlere ayırdık. Muhakkak ki Allah yanında en değerli olanınız, O'ndan en çok (takva) korkanınızdır. Şüphesiz Allah bilendir, her şeyden haberdardır."

Yüce Allah cinsiyet ayırımı yapmamış, üstünlüğün takvada olduğunu belirtmiş, dışı ve erkek olmaları hasebiyle "gücüne göre" görev ve sorumluluklar vermiştir.

Yine Kur'an'da "Nisa" ve "Meryem" süre adları, altın ve ipeğin kadınlara helal(zaruret dışında) erkeklere "haram" olması ile kadına "pozitif" değer vermiştir.

Ailesine "en hayırlısı" olan Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellemın; tavsiyesi, etkisi ve tesiri olduğu dönemlerde kadınlar "ailenin" temel direği, saygıda ilk sırayı ve alınan kararlarda en etkili birey olmuşlardır.

"Cennetin annelerinin ayağının altında" ve "saygıda önceliğin üç defa anne" de olması ise düşünülmesi ve takdir edilmesi gereken bir durumdur.

Günümüze bakıldığında kadının "cinsel obje", "reklamların" birinci figurani, cinayete ve şiddete uğraması düşündürücü ve üzücüdür.

Rahmetli babam büyük bir müderris ve alimdi. Su şebekesinin olmadığı dönemlerde (1970-79) yıllarında evimize büyük kazan almıştı.  Ben ve babam gecenin geç vaktinde çeşmeye gider günlük su ihtiyacımızı taşırdık. Olayı duyan köylülerin "hoca..." ile başlayan sözlerine babam "onlar eşlerimiz, onlara yardım etmek görevimiz. Evin bu kadar işi içinde onlara yardım etmek, eve suyu getirmek ve "ailemizin" en hayırlısı olmak da vazifemiz" derdi.

Gerçi köylüler iknâ olmaz dedikodu yapardı da babam bu dedikodulara kulak asmazdı.

Karşı iki cinsin birbirleri arasındaki fıtri (doğuştan) var olan, bir birini tamamlama ve sevgi yerine, karşılıklı haklar çerçevesinde işe bakılırsa işin fıtratı zedelenir, yuva çatırdar ve bazen de yıkılır.

Yıkılan yuvanın enkazının altında ve mağduriyetin büyüğünü genelde kadınlar olur.

İstanbul sözleşmelerinin kadına verdiği pozitif ayrımcılık ona artı bir katkısı olmamış, şiddet, taciz, tecavüz ve cinayeti önlememiş artmasına sebep olmuştur. Yasanın kaldırılması da fayda getirmemiş aile içi şiddet ve katliamlara varan cinayetleri önlememiştir.

Oto kontrolun (takva, Allah korkusu) azaldığı, güçlünün güçsüzü ezmeye çalıştığı ve artarak bozulan bir düzene gidilmekte.

Bozulan bu düzende en çok aile etkilenmekte, huzurun kaynağı olan aile zarar görmektedir.

Hayra alamet olmayan aile içi bu gidişata dur diyecek en önemli iki unsur olan "Sevgi ve saygı" güçlendirilmelidir.

Özelilikle evlilikte "hak" talep etme yerine "hakka" saygıya önem vermelidir.

"Beni anlama" yerini "onu anlama" tercih edilmelidir.

"Başkalarına" göre değil "imkânlara" göre yaşamaya çalışılmalıdır.

Eşimizin (kadın-Erkek) "Sevmediğimiz yönlerini değil sevdiğimiz yönünü" göz önünde bulmamız gerekir.

Evli olanlara ömür boyu Mutluluklar dilerken evli olmayanlara da mutlu yuvalar kurmalarını Allah'tan dilerim

Selam ve dua ile.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
FATİH YOKUŞ
FATİH YOKUŞ
FAHİŞ FİYAT VE DİYANET İZMİR’DEKİ ÇARŞAF OLAYI SOSYAL DEVLET CORONA’YI SEVDİK AFGANİSTAN VE TALİBAN – 2 TALİBAN VE AFGANİSTAN -1 MUHARREM VE ÖNEMİ KIRIK KANAT VE İSLAMİYET SAĞLIK BAKANLIĞI VE COVİD-19 YANGIN VE CÜBBELİ AHMET KATLİAM SİDDET VE AİLE İŞSİZLİK İMAN... ELMALI DAVASI VE İSTİSMAR ŞEYH SAİD SAADET PARTİSİ KONGRESİ BORÇ ALMA VE BORÇ VERME CAMİDE CEMAATLE NAMAZ KILMAK VE PANDEMİ EMLAKÇILARIN FERYADI DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ YEREL GAZETE VE BATMAN SONSÖZ GAZETESİ HALK EĞİTİM MERKEZLERİ MAFYA-DEVLET VE İSLAMİYET ÖLÜM... COVİT-19 VE AF İTİKÂF NEDİR? FITIR SADAKASI NE KADAR VE KİME VERİLMELİ PANDEMİ VE BİZ İŞSİZLİK VE İNTİHAT KADIN VE ORUÇ RAMAZAN VE CÖMERTLİK RAMAZAN VE TERAVİH MEHMET KUTLULAR ARDINDAN İKİ FENÇ VE KOMÜNİZM İNSAN VE HAKKI 1 MAYIS VE SERİ GÜLANİ DEMOKRAT VE BAĞNAZLIK NEVRUZ PEYGAMBERLER İSRA VE MİRAC YEŞİLAY HAFTASI NECMETTİN ERBAKAN ŞUBAT VE 28 ŞİDDET, CİNAYET VE KADIN GARA ŞEHİTLERİ REGAİB KANDİLİ ÜÇ AYLAR VE RECEP DUA VE BİZ BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ ÜLKEMİZ VE HUTBE-İ ŞAMİYE AK PARTİ EFSANESİ ALLAH’IN LANETİ VE ALİMLER SP VE AK PARTİ İTTİFAKI OLABİLİR Mİ? CUMHURBAŞKANI VE OĞUZHAN ASİLTÜRK GÖRÜŞMESİ CORONA BİR TEDAVİDİR SERE SALE KÜRTLERİN YILBAŞI KUTLAMALARI EVLİLİK VE TOPLUM TEBRİKLER CHP TEHLİKENİN FARKINDAMIYIZ… YILBAŞI VE BİZ… BANA SENİ GEREK SENİ… KUMAR VE MATEMATİK SORUSU KUMAR – 2 KUMAR NE UMDUK NE BULDUK? ALLAH’TAN YARDIM DİLEMEK MUSKA VE KADER BAĞLANMASI MÜNAFIK VE YALAN ACI REÇETE VE İSLAM İSLAM VE DEVLET İDARESİ… CORONA VE HİJYEN TEŞEKKÜRLER İZMİR DEPREMİ ÜZERİNE ÇOCUKLARIMIZA KANDİL HATIRASI MEVLİD KANDİLİ KIYAMET NE ZAMAN KOPACAK BÖLGEMİZ, BATMAN VE GERİKALMIŞLIK AZERBEYCAN VE ERMENİSTAN SAVAŞI FRANSA VE İSLAM CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI A’RAF İLKLER VE TAHRİBATLARI DİLENCİ VE DİLENCİLİK YALAN VE SİYASET CAMİLER VE OKULLAR DARBELER VE 12 EYLÜL İŞSİZLİK VE BÖLGEMİZ FAŞİZM VE SAKARYA’DAKİ OLAY… CORONA VE BİLİM CORONA VE BİLİM TAPU HARÇLARI VE ALINAN DÖNER SERMAYE KERBELA VE AŞURE – 2 MUHARREM AYI VE ÖNEMLİ OLAYLAR SEVMEK KORONA VE TEDBİRLER – 2 KORONA VE KORUMA – 1 İSTANBUL SÖZLEŞMESİ ÖLÜM VE KABİR KURBAN VE KURBANLIK