USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

SUÇLULUK PSİKOLOJİSİ

SUÇLULUK PSİKOLOJİSİ
01-09-2021
Google News

İçimizdeki sessizliği daha da fazla sessizleştirmeden; bazı eylem ve önemli olayların üstüne üstüne ancak bilimin ışığı doğrultusunda gidebilmeyi başarabilirsek salt ve mutlak gerçeklere ulaşabiliriz.

Yeşil pasaporta sahip olmanın sağladığı avantajlarla vize almaya gerek kalmadan on’larca ülke gezdim.

Bu gezmeler sadece bireysel ve self tatmin anlamında değildi.

Yani şu ülkeye de gideyim mutlu olayım yahut filanca müzeyi de göreyim anlamlarında değildi.

Gaye insan ve yaşam koşulları, eğitim, bilim ve sanat artı sosyal sosyolojinin etkileri, sonuç-sebep özetini de irdeleyen ve araştıranlardanım.

En çok dikkatimi çeken ve en belirgin veri şu olmuştu. Ekonomisi iyi olmayan yahut kalkınma trendi çok yavaş olan ülkelerde suç ve suç oranları gerçekten maximum seviyelerinde oluşuydu.

Çok dikkat ettiğim bir araştırmam da hapishaneleri çok olan ülkelerde eğitim minimum seviyelerde olup kütüphaneler sayısı olarak en az miktarlardaydı.

Okumuyorlar insanlar.

Okumayınca da uygar olamıyorlar.

Her tür sorunlarını hal etmede illegaliteyi ön planda tutuyorlar o ülkelerde yaşayan bireyler. Bu arada bu bireyler sayısal olarak artınca maalesef kitleler oluşuyor suç’a karışanlar ve suçluluk psikolojisiyle mutsuz-umutsuz yaşayanlar.

Bu arada toplum mühendisliği, Psikologlar, Psikiyatr’lar ve sosyologlar, bilim insanları hatta akademisyenler topluma projektör olup aydınlatma görevlerini icra etme eyleminde başarılılar mı? Yoksa titr ve makam düşkünleri mi dirler? İnsanlara kartvizit vermeye bayılıyorlar.

Suçluluk psikolojisi trendi yüksek olan toplumlarda cehalet, cinayet v.s her tür negatif eylemlerin fazlasıyla yüksek boyutlarda olduğunu tüm Dünya insanları yaşayarak ve görerek en azından haber kanallarında izledikleri haberlerden de öğreniyorlar.

Peki, bazı siyasi kimlik ve şahıslar çok mu masumlar? Hayır değiller en azından aydın ve eğitimli insanlara siyahı beyaz - beyaz siyah olarak yutturamayacaklarını bildiklerinden sevmezler aydınları ve bilimsel düşünüp analiz-sentez yapan birey ve toplumları. Fakir uzak doğu ülkeleri yine Afrika’da kalkınması hiç bitmeyen ülkeler bu tezimin en belirgin örneği olan ülkeler değiller mi?

Gerek birey bazında gerekse toplum bazında suçluluk psikolojisini yenmenin hatta yok edebilmenin yegâne çaresi ve ilacı eğitim ve bilimdir. Suçluluk psikolojisi ruh halini yaşayan ve o mod’da olan her birey veya toplumlar suç işlemeye son derece yakın ve adaydırlar.

Ancak ekonomi sorununu hal edememiş olan ülkelerde de suç oranları grafiği hayli yüksektir. Suçların meydana gelmesinde bu da etken ve aktif bir katalizör olgudur.

Bitirirken mutlak surette gerek birey olarak ve gerekse toplum olarak; Okumanın ve eğitimin aydınlıkları daha da aydınlattığını kabullenip olmazsa olmamız eğitim ve bilim olmalıdır.

Bu arada oğlum Mahmut Kemal Ekmen Beykent üniversitesi sivil havacılık bölümünü bitirip yıl ve dönem kaybı yaşamadan mezun oldu. ‘’Baba Allah razı olsun senden eğitim çok farklı bir statüymüş sana ömür boyu minettarım ‘’ sözlerini unutmadım. Ben de hep mutluluk dolu bir cümle olarak kalacaktır.

Tüm mezunlarımıza sınırsız başarılar dua ve dileklerimle 6 Eylülde yüz yüze eğitime başlayacak olan öğrenci kardeşlerimizin ve evlatlarımızın öncelikle ülkelerine ve tüm Dünya’ya yararlı birer nesil olmalarını diliyor ve kendilerini sonsuz başarılar diliyorum.

Kalın sağlık ve mutluluklarla Batman Sonsöz okurlarımız ve değerli Batmanlılar.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
MEHMET EKMEN
MEHMET EKMEN
SUÇLULUK PSİKOLOJİSİ DEVLET YARDIMI ŞART ADNAN EKMEN’İN ARDINDAN AŞIĞIN RUH VE BEDEN HALİ GÖÇLER İZZETTİN SEÇKİN’i TANIMAK YEREL BASIN YOK OLUYOR! BATMAN DÜNYA KENTİ OLUR KRAL GAZETE 8 YAŞINDA İRTİFA KAYBEDİYORUZ ALLAH’a AŞIK OLMAK PARTİ GENEL BAŞKANLARI VE BATMAN YAKLAŞAN ONBİR AY’IN SULTANI OLAN RAMAZAN AYI.. BERAAT KANDİLİ GÖÇ VE ASİMİLASYON UYUŞTURUCU MADDE VE GENÇLİK ŞARK’IN NADİDE ŞEHRİ ‘’ŞEHR-İ BATMAN’’ BATMANIMIZIN AYDINLARI VE ZENGİNLERİ BATMAN NİÇİN BİR GAZİANTEP OLAMIYOR? MÜLK SAHİPLERİ VE KİRACILAR AŞI VE CORONALI AYLAR DONALD TRUMP’IN SONU SARIGÜL YİNE SAHNEDE DÜNYA KADINLARI MUTLU OLSUN GÜNDEM CORONA GEÇMİŞ OLSUN MEHMET EMİN EKMEN ÖLÜM AYIRMASAYDI CORONA MÜCADELESİ DONALD TRUMP’IN HAZİN SONU CORONA MASKESİ ÇABUK DÜŞTÜ TEKSTİLCİLERE DESTEK OLUNMALI… BAY TRUMP TERS TIRMANIŞTA GÜN BİRLİK BERABERLİK GÜNÜDÜR CORONAYLA DANS ETMEK NİCE BAYRAMLARA ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN OLASI ALTERNATİF TEŞHİSLER SAĞLIKSIZ DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ CORONA VE GELİŞMİŞ ÜLKELER SÜPER GÜÇ SÜPER ZORLUKLARDA CORONA VE AB ÜLKELERİ KADINA DEĞER VERMEK BİRLİK DİRLİK OLMA ZAMANI 2020 YILI İYİ GELMEDİ İNSANİ HATA OLUR DA İNSANİ YARDIM OLMAZ MI? ÜLKEMİZDE KADIN CİNAYETLERİ ÜLKEMİZDE KADIN CİNAYETLERİ KLASİK ABD OYUNLARI 2020 YILINA GİRERKEN ASGARİ ÜCRETLİLERİ EZDİRMEMEK İŞSİZLİK KENTİ BATMAN ABD OYUNLARI YEREL SEÇİMLERE DOĞRU UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE SİYASİ YAZMAYIN ŞİİR YAZIN YARINLARIMIZ, GENÇLERİMİZDİR SİYASİLER AF TEKLİFİ VERENLER İDEAL ÜLKE CHP KIŞ UYKUSUNDA SURİYE SAVAŞINDA HİÇ BİR ÜLKE MASUM DEĞİL ÖNÜMÜZ HER ANLAMDA KARA KIŞ ZAMAN TÜNELİNDE TÜM SİYASİ PARTİ LİDERLERİ GÖREV BAŞINA CHP’DE NELER OLMUYOR? TAM BAĞIMSIZ VE GÜÇLÜ TÜRKİYE TRUMP SENARYOSU BİTİYOR MU? DONALD TRUMP ÇILDIRMIŞ EKONOMİMİZİN PARAMETRELERİ ANA SORUN, ANA MUHALEFET YENİ SİSTEM ESKİ SORUNLAR CHP’DE NELER OLUYOR? ÇO-CUK-LA-RI-MIZ ÖNCELİK ÇOCUKLAR OLMALI YENİ SİSTEME GİRERKEN SEÇİMİN ARDINDAN MASKELİLER SEVGİNİN GÜCÜ RAMAZAN BİTİYORKEN BATMAN SONSÖZ, BEŞ YAŞINDA… SİYASET... TRUMP&NETENYAHU KUDÜS, İSLAM’INDIR, ÖYLE KALACAK TRUMP VE NETENYAHU PSİKOLOJİK HASTALAR MI? KUR’AN-İ KERİME KALKAN OLMAK MEHMET-ÇE SEÇİME GİDERKEN ERKEN SEÇİM PROVASI AŞKIN GÜMÜŞ RÜZGÂRLARI İSTİKRARSIZ VE MASKELİ ABD İSTİKRARLI BİR ÜLKE OLABİLMEK TÜRK SİYASETİNİN RENGİ OLMAYAN ORTADOĞU BİRLİĞİ GÖRMEDEN SEVENLER OLASI ERKEN SEÇİM HAZIRLIĞI SAVAŞLARIN GALİBİ OLAN SİLAH TÜCCARLARI MİLLİ EĞİTİM UZAK YAKIN SEÇİMLER SURİYE’NİN MEÇHUL GELECEĞİ SURİYENİN MEÇHUL GELECEĞİ ABD’NİN MEŞHUR KLASİKLERİ