USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

ŞÜKÜR VE KÜFÜR

ŞÜKÜR VE KÜFÜR
04-08-2021
Google News

Motivasyon ve amaç değeri şükür, nimeti tasavvur edip onu göstermektir. Şükür, nimetlerin kıymetini bilmenin ifadesidir. Şükür, küfrün zıddıdır. Küfür;  nimeti örtmek, unutmaktır. Şükür nimeti açığa çıkarmaktır. Allah’ın tasvip ettiği eylemleri gerçekleştirmektir. Sade dil ile şükür yetmez, inanan hayati eylemleriyle şükrü yerine getirmesi gerekir. Kur’an-ı Kerimde Allah’a şükretmenin eylemlerle ifadesi  ‘’…Ey Davud’un inanç ailesi (her mümin muhatap Davud’un inanç ailesine mensuptur.) Şükretmek için çok çalışın! Ne ki samimi kullarım arasında bile hakkıyla şükreden pek azdır.’’(Sebe suresi;13.ayet). Gereği gibi şükür, nimetin gerçek sahibini bilmektir. İktidar ve refahın devamı nimetin gerçek sahibinin bilinmesi ve şükrün eda edilmesiyle, yani onun emanet olduğunun bilincinde olarak üzerine tir tir titremekle mümkündür.

  Şükür: Allah’a sorumluluk bilincidir. ‘’ Nitekim siz oldukça zayıf bir haldeyken, Allah size Bedir’de yardım etmişti. O halde Allah’a karşı sorumluluk bilincinde olun ki,  şükretmiş olasınız!’’(Al-i imran suresi;123.ayet)’’ Hiç kimse, Allah’ın izniyle ilahi yasa ile kararlaştırılmış vade dışında ölmez. Ve kim bu dünyanın ödülünü isterse kendisine ondan veririz. Kim de ahiretin ödülünü isterse ona da ondan veririz; ve Biz, şükredenleri ödüllendiririz.’’(Al-i imran suresi;145.ayet) ‘’ Siz ey iman edenler! Eğer küfre sapanlara uyarsanız, sizi ökçeleriniz üzerinde gerisin geriye döndürürler; asıl işte o zaman kaybedenlerden olursunuz.’’(Al-i imran; 149.ayet). Şükreden olmak Allah’ın tasvip ettiği eylemleri yapmakla mümkündür.

  Kur’an-ı Kerimde şükrün, değere uygun davranmak için bir motivasyon ve amaç değer olarak verilmesi, insan ile Allah arasındaki ilişkinin ahlaki yönü ile ilgilidir. Günlük hayatta iyilik yapana karşılığının verilmesi için teşekkür etmek ne kadar önemli ise, bütün nimetleri insana veren ve nimetlerle donatan Rabbe teşekkür olarak, Onun tasvip ettiği davranışta bulunmak, bu ahlaki ilişkinin gereğidir. Allah’ı inkar etmeyi ve Onun tasvip edeceği davranışlardan kaçınarak, şeytanın uydusu olarak hayat sergilemeyi gaye edinenler, şükrün zıddı küfür ehlidirler.’’ Şüphesiz Biz ona doğru yolu gösterdik; O isterse şükür eden olur, isterse nankör.’’(İnsan suresi;3.ayet). İrade şükründe, küfründe şartı ve sebebidir. ‘’ Onlar, şu peşin( gelip geçici- dünya nimetlerini her şeyden daha çok) seviyorlar.(sonsuz nimet ve azabın bulunduğu asıl) önemli günü ise ihmal ediyorlar.’’ ‘’Onları yaratan ve (vücutlarını meydana getiren damarlarını, kaslarını, sinirlerini ve ) eklem bağlarını sağlamlaştırarak( kendilerine güçlü ve sağlıklı bir beden bağışlayan) Biziz ve dilediğimiz anda(onları bu özelliklerinden mahrum bırakıp hastalıklı ve felçli bir hale getirebilir, yahut hepsini derhal yok ederek) onların yerine benzerlerini getirebiliriz!’’(İnsan suresi;27-28.ayetler.) Nimetlerin şükrünü yerine getirmek, hesap gününü idraktir.

  Hidayete ermek layıkıyla şükürle mümkündür. Şükretmediği halde nankörün biridir. Allah’ın nimetlerine zavallılıkları ve talihsizlikleri ölçüsünde şükrederler! Bu nimetten gafil olmaktır. Bilinçli şükür nimetin farkında olarak yapılan şükürdür. Nimetten gafil olarak, nimetin farkında olmadan yapılan şükür,  elindeki  nimeti  bilmemektir. Bu büyük felakettir. Küfür, Allah’ın hakkını inkardır. Allah’tan kopuş en büyük yargı, fıtrattan kopuş ve kendine yabancılaşma, kula, yaratılana kulluktur. Esfelesafilin en aşağı hayatın göstergesidir. ‘’ İnkar edenlere bu dünya hayatı süslü gösterilmiştir.( Onlar dünya nimetlerinden uygun biçimde faydalanarak bunları kendilerine bahşeden Allah’a şükredecekleri yerde; gözlerini sadece bu nimetlere dikerler ve sahip oldukları mal ve servetle gurura kapılarak) inanlarla alay ederler. Oysa (şükürsüzlükten, kötülükten titizlikle sakınıp korunan) takva sahipleri, diriliş gününde (küfür ehlinden) onlardan çok daha iyi konumda olacaklardır. Allah dilediğine hadsiz hesapsız rızık bahşeder.’’(Bakara suresi;212.ayet)

 Şeytan; azdırıp saptıracağı kulların, Allah’a şükürden uzak kalacağını söylemiştir. ‘’ (Ve iblis) şöyle dedi: mademki sen beni saptırdın,(iblis burada Allah’a iftira etmektedir. Yanlış tercihini Allah’a nispet eden iblisleşir.) Yemin olsun ki bende senin doğru yolunun üzerine oturup onlar için pusu kuracağım.’’ ‘’ Sonra hem doğrudan ve açıktan, hem de dolaylı ve sinsice, hem sureti haktan görünerek hem de zaafları ve güdüleri kullanarak sokulacağım onlara: Ve sen onların çoğunu, şükreden kimseler arasında bulamayacaksın.’’(Araf suresi;16-17.ayetler). Şeytana kul olan küfür ehlidir. İnsan: Ya Allah’a şükreden mümin kul olur, ya da şeytana kul olarak, küfreden olur. İkisinin arasında bir inanç mümkün değildir. Meyyal yaratık olan insan her anının hesabını verme bilinciyle hareket ederse, hata ve günahını fark edip, tövbe ederek şeytanın etkisinden kurtularak, hayatını imanına şahit kılarak ömrünü tamamlar.

  Akıl nimetini Kur’an-ı Kerimin kılavuzluğunda kullanan bilinçli Müslüman şeytanın oyuncağı ve uşağı olmaz. Her anını Rabbine şükür gayretiyle yaşama azmindedir. Çevresini kuşatan küfür ortamından uzaklaşmak, küfrün yok olması ve şükrün hayat tarzı olması için azim ve gayret eder. Allah’ın mesajı ; gören gözü, tutan eli, konuşan dili, yürüyen ayağının rehberidir. Allah’ın varlığını, birliğini, noksan sıfatlardan uzak, insanın hayal dahi edemeyeceği her türlü tasavvurun üstünde ve ötesinde yüceler yücesi bir yaratıcı olduğunu, hikmet, kudret ve adaletine güvenerek iman ve amelinin gereği, her nimetin ve her anının şükrünü yapmanın gayretindedir. Dostlar: imanımızı, amelimizi test edelim. Allah’a kulluk bilincinde, her anımızın şükrünü eda etmek, küfürden uzak kalmak  gayreti içerisinde olalım. Allah yar ve yardımcımız olsun. İnşallah!  Selam ve dua ile.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
MEHMET YAVUZ ÇAKAL
MEHMET YAVUZ ÇAKAL
EĞİTİM VE ÖĞRETİM İNSANIN KENDİNİ BİLMESİ HAYATIN ANLAMI ÖLÜMLE SÖYLEŞİ CİHAD ŞUURU ŞÜKÜR VE KÜFÜR EYLEM DEĞERİ İFFETİ KORUMAK KURBAN BAYRAMI TAKVADIR EĞİTİMİN TEMELİ KUR’AN-I KERİM GERÇEK VARİS ALLAH DÜŞÜNCEDE YOLCULUK UYUYAN DİNİN SALİKLERİ UYANIN KALP TEMİZLİĞİ VE TÖVBE SONSÖZ GAZETESİ İYİKİ VARSIN MÜSLÜMANLARA DİRİLİŞ ÇAĞRISI TEFRİKA: FITRATTAN AYRILIŞ MÜMİNİN BAYRAMI KADİR GECESİ MÜSLÜMANIN VAZİFESİ HAYATIN AKTİVİTESİ SEVGİ HAYATI DEĞERLENDİRMEK RAMAZAN AYININ ÖNEMİ HAYATI DÜŞÜNCE OLUŞTURUR KUR’AN-I KERİMİ ANLAMAK İNSANIN İHTİYACI İNSAN VE SABIR İNSAN VE SERVET İNSANIN SORUMLULUK AHLAKI SALATI BİLEREK YAPMAK BU GÜNÜN HALİ VE İNFAK İSLAM ÜLKELERİ NE KADAR İSLAM KUR’AN-I KERİMDEN ENGELLEYEN NEDENLER MÜMİNİN HAYATININ İLKELERİ İBADETLER BURAK OLMALI TEVHİD VE ŞİRK ALLAH(C.C) YOLUNDA DAVET İNSANIN YARATILIŞ GAYESİ İNSAN VE ÖLÜM İNSANLARIN HUZURA KAVUŞMASI YENİ DÜNYA DÜZENİ VE MÜSLÜMAN ŞÜKÜR VE HAMD SALAT BİLİNCİ ALLAH’A İMAN EN BÜYÜK İMKANDIR HZ.MUHAMMEDİN KUR’AN-I KERİM HAKKINDA GÖRÜŞÜ KUR’AN-I KERİM’İN UYARISI DÜNYAYA İSLAM HÜKMEDECEK MUTLULUĞUN YOLU VE ENGELLERİ İNSANIN HAYATI EMANETTİR DOĞRU YOLDA KALABİLMEK KUR’AN-I KERİMİ ANLAMAK İNSAN KENDİNİ YENİLEMELİ İNSAN KENDİNİ YENİLEMELİ NE ZAMAN MÜSLÜMAN OLDUM? KUR’AN–I KERİM ASRIN VEBASI CİNSELLİK HAYATIN MANASI VE GAYESİ MÜSLÜMANIN DİYETİ KURBAN ALLAH’A ADANIŞTIR İMANIN TEMEL KURALI BİLİM VE TEKNOLOJİ SINAVDIR AKIL NİMETİNİ KULLANMAK BİR VİRÜS DÜNYAYA HÜKMETTİ GEÇMİŞİ, BUGÜNÜ VE GELECEĞİ İNCELEMEK MÜSLÜMAN: HAKKA TABİ OLANDIR MÜSLÜMAN: HAKKA TABİ OLANDIR İNSANIN YÖNETİM KILAVUZU KUR’AN-DIR MÜSLÜMAN ALLAH’A TESLİM OLANDIR İNSAN VE HAYIR GERÇEK BAYRAMA DOĞRU YENİ DÜNYA DÜZENİ HAYATIN ALTIN KURALLARI İNSAN VE GAYESİ TEFEKKÜR EDİP İBRET ALALIM KUR’AN-I KERİM : EBEDİ MUTLULUĞUN PROJESİDİR. KUR’AN-İ BAKIŞLA VİRÜS AYETİ VİRÜS TUFANI VE İNSANLIK MUSİBETİ HAYRA ÇEVİRELİM KORONA VİRÜSÜ BİR AYETTİR KORONO (TAÇ) VİRÜS ASRIN PUTLARI VE İNSAN SURİYE HAREKATI GEREKLİDİR AİLENİN TEMEL KURALLARI KURTULUŞUN ANAHTARI DEPREM DERSİ BU GÜNKÜ MÜSLÜMANLARIN ANLAYIŞI LİYAKAT VE KALİTE İDEAL TOPLUMUN DÜZENİ İDEAL TOPLUMUN DÜZENİ GÖNÜL FETHİ İSLAM VE BİZ MÜSLÜMANLAR HER ŞEYİN BAŞI AHLAK İNSAN VE SORUMLULUK İNSAN VE SORUMLULUK NESLİMİZ NEREYE BUGÜN Kİ MÜSLÜMAN GÜNÜMÜZ İNSANI ÖZÜR VE ÖZÜRLÜLÜK VAHDETTE DOĞRU İNSANIN FITRATINA DÖNMESİ DEPREM GERÇEĞİ GÜNÜMÜZ TOPLUMUNDA KADIN