​ Üç aylar ve oruç

​ Üç aylar ve oruç
11-01-2024

​Allah katında aylar, haftalar ve günler farklılık arz eder.

Bu farklılık sevap ve hasene bakımında farklı olması ve Allah katında birinin diğerinden farklı değer bulmasıdır.

Bu farklı zaman diliminden biri de Recep, Şaban ve Ramazan ayları olan üç aylardır.

Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem: "Allah'ım! Recep ve Şaban'ı bize mübarek eyle bizi Ramazan'a kavuştur.(mülaki eyle)" (Taberani)

Fırsat ayları da dediğimiz 3 ayların birincisi olan Recep ayına bu Cuma günü girmiş olacak ve Regaip kandilini de Perşembe akşamı idrak edeceğiz.

Bu güzel aylar müminler arasında farklı bir heyecan, Ramazan'a hazırlık telaşı ve kalbini pırpır çarpmasına vesile oluyor.

Bu aylarda ne yapılmalı?

Halk arasında bilinen 3 aylar orucunun hükmü ne? izah etmeye çalışacağım.

Şunu peşinen söyleyin ki Peygamberimiz sallallahu Aleyhi ve Sellem, eshabı ve tabi olanlar 3 aylar diye bir orucu tutmamış ve tavsiye etmemiştir..

Ümmü seleme annemiz den rivayetle: "Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem yıl içinde Şaban ayı dışında tam bir ay oruç tuttuğu olmamıştır. Şaban ayını Ramazan'a bitiştirirdi (İmam Ahmet ve 4 sünnet)

Hz Aişe (ra): "Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem Şaban ayından daha çok hiçbir ayda oruç tutmaz idı Şaban ayının tamamını oruç tutardı" (Buhari ve Müslim)

İmam-ı şafi'ye göre Şaban'ın ilk 15 günü oruç tutmak sünnettir.

Recep ayı haram aylarından olduğu için bu ayda oruç tutmak da sünnettir.

Recep ayının bazı günlerinde ve Şaban ayının ilk 15 günü de oruçlu geçirirsek (imam-ı Hanefi ve diğer görüşlere göre 26'sına 27'sine kadar oruç tutulabilir.) Sünnete uygun ibadet etmiş oluruz.

Yine bir gün oruç tutup bir gün tutmamak Hz Davut Aleyhisselam'ın orucu, her ayın 13-14-15'inde oruç tutmak, her haftanın Pazartesi ve Perşembe günlerini oruç tutmak, Muharrem ayının 9 ve 10 gün yani aşure günü oruç tutmak, Harem aylarında oruç tutmak, şevval ayında 6 gün oruç tutmak, Zilhicce ayının ilk 8 gününü oruç tutmak ve hacı olmayanların 9 günü oruç tutmaları da sünnet olan oruçlardır.

Bütün aylarda yapmamız gereken güzellikleri Recep ayı ile başlayan bu 3 aylar boyunca daha fazla yapmak güzel olacağıdır.

İnsanlara yardım etmeyi, yaşlıları, yetimleri sevindirmeyi, anne babanın duasını almaya özen göstermeliyiz.

İmkanlarımız dahilinde bolca sadaka ve infak yapmalıyız.

Peygamber sallallahu Aleyhi ve sellem'e bolca salat ve selam getirmeli, namazları mümkün mertebe camide kılmaya çalışmalı, Kur'an okumalı, boş zamanları fırsat zamanı kabul edip varsa kaza namazları mızı kılmaya gayret etmeliyiz.

Belki de bu Recep bizim son Recep ayımız olabilir düşüncesiyle dolu dolu geçirmeye çalışalım.

Hangi günlerde oruç tutmak farz veya haram veya mekruh veya sünnettir bununla ilgili bilgi edinmek istiyorsanız Kürtçe anlattığım YouTube kanalını izlemenizi tavsiye ederim.

Selam Ve Dua İle.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?