BATMAN İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDEKİ YOLSUZLUK İDDİASINA VALİLİKTEN RESMİ AÇIKLAMA

GÜNDEM
14-06-2021 20:42   Güncelleme : 15-06-2021 13:34
Google News

Batman Valiliği, İl Sağlık Müdürlüğünde Maaş Mutemetleri Yolsuzluğu iddialarına ilişkin açıklama yaptı, kurumun maaş mutemetliğindeki işlemlerini yürütmekle görevli 7 personelin, yolsuzluk soruşturması kapsamında devlet memurluğundan çıkarıldığı bilgisini paylaştı.

BATMAN İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDEKİ YOLSUZLUK İDDİASINA VALİLİKTEN RESMİ AÇIKLAMA

MUTEMETLİK BİRİMİNDE USULSÜZLÜK TESPİT EDİLİP SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Açıklamada, Batman İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan incelemede, 30 Mart 2019 tarihinde Batman Bölge Devlet Hastanesi mutemetlik biriminde usulsüzlük tespit edilip aynı tarihte Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulduğu bildirildi. Suç duyurusunun ardından Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığından müfettiş talep edildiği ve inceleme sonucunda, 2 maaş mutemedinin önce açığa alındığı, daha sonra memuriyetten uzaklaştırıldıkları ifade edildi.

İNCELEMELER DEVAM EDİYOR

Ayrıca daha yoğun personel, maaş, staj ve döner sermaye hareketliliği olan hastanelerden başlamak üzere İl Sağlık Müdürlüğü tarafından inceleme yapıldığı aktarılan açıklamada “Bu tesislerde herhangi bir usulsüzlük tespit edilmemiştir. Bu çerçevede Batman İl Sağlık Müdürlüğü maaş ve döner sermaye mutemetliğinde de inceleme başlatılmış olup inceleme henüz sonuçlanmadan, Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından ilimizin de için bulunduğu 30'u aşkın ilde eş zamanlı olarak yapılan akıllı denetim kapsamında, mutemetlik iş ve işlemleri ile ilgili usulsüzlükler tespit edilmiştir” denildi.

KAMU ZARARININ 1 MİLYON 567 BİN 136'SI TAHSİL EDİLDİ

Soruşturma süresince usulsüzlüğe adı karışan mutemetlerden, sebep oldukları kamu zararının 3 milyon 100 bin lirasından 1 milyon 567 bin 136 lirasının tahsil edildiği, geriye kalan kamu zararının, söz konusu sorumlulardan tazmini kapsamında işlemlerin devam ettiği vurgulanan açıklamada “Tespit edilen usulsüzlük kapsamında, mutemetlerin yaptığı zimmete para geçirme işlemini, elektronik ortamda sahte ve hileli belge tanzim etmek suretiyle gerçekleştirdikleri tespit edilmiştir. Yöneticilerin imzasına sunulan tahakkuk evrakları ile imzalı banka listelerinin usulüne uygun olarak tanzim edildiği ancak imzalar atıldıktan sonra yöneticilerin kontrol alanının dışındaki bir alan olan dijital ortamda, mutemetlerce kasten söz konusu banka listelerinin değiştirilerek bankaya hileli listelerin gönderildiği müfettişlerce tespit edilmiştir. Teftiş Kurulu Başkanlığınca, adli, idari ve mali yönden işlem tesis edilmek üzere ilgili mercilere rapor gönderilmiştir” ifadelerine yer verildi.

11 PERSONELDEN 7’Sİ YÜKSEK DİSİPLİN KURULUNA SEVK EDİLDİ

Teftiş Kurulu Başkanlığı müfettişleri tarafından son 10 yıllık süreyi kapsayan soruşturma neticesinde 2 soruşturma kapsamında, maaş mutemetliğindeki iş ve işlemleri yürütmekle görevli olan toplam 11 personelden 7’sinin yüksek disiplin kuruluna sevk edildiği, bu şahısların devlet memurluğundan çıkarıldıkları kaydedildi.