GÜNDEM

Batman Park AVM ihalesi yapıldı

Sözleşmesi bittiği için Batman Belediyesi tarafından satışa çıkarılan Batman Park AVM’nin ihalesi yapıldı. İlk açıklama, Batman Park AVM Yönetiminden geldi.

Batman Park AVM ihalesi yapıldı
23-05-2022 15:18
23-05-2022 15:19
Google News

Kentte Batman Park Avm’nin satışa çıkarılmasına yönelik tepkiler sürerken, söz konusu ihale bugün gerçekleşti. Batman Park AVM Yönetimi, konuyla ilgili açıklamasında “Son birkaç gündür gündemi asılsız iddialar ile meşgul eden, Batman Park Alışveriş Merkezi arsa satış ihalesi bugün yapıldı. Ancak bildiğiniz gibi 6 ay önce aynı arsa yine ihaleye çıkartılmıştı ve yine aynı haksız ve asılsız iddialar yapılmıştı. O ihaleye hiç kimse katılıp teklif sunmadı. Bugün yapılan ve resmi gazetede ve ulusal basında ilan edilmiş herkese açık aleni ihaleye şirketimiz dışında katılıp teklif veren hiç kimse olmamıştır.Kamuoyunu yalan yanlış bilgilerle yönlendirmeye çalışan ve bu taşınmazın fiyatının kelepir olduğu,bedelinin çok altında satıldığı iddiaları doğru olsaydı muhakkak her iki ihaleye de katılım yüksek olacaktı.Ancak bizim dışımızda katılan olmadı. Yapılan ilk İhaleye ortaklarımızın çoğunluğu tarafından fiyatın yüksekliği sebebiyle şirket olarak katılmama kararı almıştık. Ancak daha sonra, bugün yapılan ihaleye ortaklarımızın çoğunluğu, imkânların zorlanmasını ve bu işletmenin selameti için ihaleye girilmesi yönünde görüş bildirdi. Bizler de çoğunluğa uyarak bugün yapılan ihaleye girmiş olduk” dedi.

29 YIL SÜREYLE KİRALANMAŞTI

AVM’nin belediye tarafından yapıldığı, kira getirisinin olduğu ve mülkiyetinin tamamının belediyeye ait olduğu algısının gerçekle uyuşmadığını belirten yönetim kurulu “Alışveriş Merkezimiz 2012 yılından bu yana 100’e yakın kiracısı ile 1500 kişinin üzerinde insana iş ve istihdam imkanı sunmaktadır. Batman Belediyesi ile Şirketimiz arasında Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan Döneminde imzalanmış olan sözleşme ile alışveriş merkezinin arsası 7.555.000 TL (Yedi Milyon Beş Yüz Elli Beş Bin Türk Lirası)  bedeli peşin ödenmek suretiyle 29 yıl kira süresi ile kiralanmıştır.  Ödenen bu kira bedeli ile Belediyenin o dönemde 100’e yakın otobüs satın aldığı da bilinen bir gerçektir. O dönem ki belediye yönetimi arsayı satışa çıkarmak istemelerine rağmen o dönem belediyenin bütün gayrimenkulleri üzerinde haciz olduğu için arsa satışa çıkartılamamış ve kiralama yoluna gidilmiştir. Yani nerdeyse o dönemde arsanın satış tutarı kadar bir bedeli kira tutarı olarak belediyeye ödemiş olduk. Bugün yapılan ihaleyle söz konusu gayrimenkulü tabiri caizse ikinci kez satın almış oluyoruz.

Önemle belirtiriz ki sadece Batman Park AVM arsasının mülkiyeti Batman Belediyesine aitti. Arsa üzerinde yapılan binanın yapımı, işletmesi için harcanan giderler vs gibi tüm tutarlar şirketimiz ortakları tarafından karşılanmıştır. Yani AVM binasının mülkiyeti ve tüm kullanım hakları kira süresinin sonuna kadar şirketimize aitti. Batman belediyesi ile şirketimiz arasında 2008 yılında imzalanmış sözleşme gereği, kira süresi bitiminde Belediyeye teslim edilecek olan şey, sadece karkas binadır. Sökülebilen iç ve dış tefrişat tamamıyla sökülecek ve sözleşme sonunda beton ömrünü de tamamlamış olan kaba inşaat şeklindeki bina belediyeye teslim edilecek idi.  Bu durumda ömrünü tamamlamış olan karkas binanın, belediye tarafından tekrar arsa haline getirilmesi ve üzerindeki binanın yıkılması için harcanacak tutar bile başlı başına büyük bir külfet olacaktı. Belediyenin, böyle bir sözleşme ortadayken ve yaklaşık 20 yıl boyunca hiçbir gelir elde edemeyecekken; bu taşınmazı tekrar ihale ederek satması, belediye için büyük gelir oluşturmuştur. Sonuç olarak, Belediyeye yaklaşık 20 yıl sonra teslim edilecek şey, içinde kiracıları olan tam teşekküllü ve akarı olacak bir AVM değil, kaba inşaatlı haliyle beton ömrünün tamamlamış boş bir bina olacaktı. Ancak belediye bu satışla yaklaşık 20 yıl boyunca elde edemeyeceği bir kazanım elde etmiştir” dedi.

BUGÜN Kİ İHALE RAKAMI, 2015 YILINI İHALE RAKAMININ 17 KATI

2015 yılında bu durumu gören dönemin HDP’li Belediyesi’nin, Sabri Özdemir’in Belediye Başkanlığı döneminde ihale ile satışa çıkardığı ve bu ihale neticesinde 9.001.616.84 TL (Dokuz Milyon Bin Altı Yüz On Altı Türk Lirası, Seksen Dört Kuruş ) bedelle kendi şirketleri tarafından satın alındığını belirten Yönetim Kurulu “Bugün yapılan ihale rakamı 2015 yılında gerçekleşen ihale bedelinin yaklaşık 17 katıdır. Söz konusu arsanın tapusu da 25/05/2015 tarihinde şirketimiz adına tescillenmiştir. Bu satışa ilişkin tapu suretini de kamuoyu ile paylaşıyoruz. Ancak daha sonra yapılan ihale, Bakanlık müfettişlerinin tespit ettiği usule ilişkin eksiklikler nedeni ile satış işlemi gerçekleştiği halde söz konusu tapu Batman Belediyesi’ne, kendilerinin talebi doğrultusunda ve sonrasında tekrar ihaleye çıkaracaklarını ve mağduriyetimizin giderileceği belirtilerek iyi niyet çerçevesinde iade edilmiştir. Yapılan satış işleminde şirketimizce ödenen tapu harçları, kredi masrafları vs gibi giderlerimiz dönemin Belediye yetkililerince bu zamana kadar da ödenmemiş ve şirketimiz mağdur edilmiştir. Durum böyleyken her siyasi görüşten ve her kültürden temsiliyetin olduğu 140 ortağın hepsinin ticaretini etkileyen bu gerçekleri manipüle eden davranışlara, algı ve spekülasyonlara son verilmesi en büyük temennimizdir” dedi.

ŞİRKETİMİZ MAĞDUR EDİLDİ

Mağdur edildiklerini belirten AVM yönetimi “Şirketimizi siyasi polemiklerine konu eden şahıs veya kurumları şiddetle kınıyor, gerçekleri manipüle ederek şirketimizin ticari itibarını ve marka değerini sarsan yalan, karalama ve gayri ahlaki söz ve davranışları hukuka taşıyacağımızın bilinmesini isteriz. Batman’ımıza ciddi artı değer katan, yaklaşık 140 ortağın sermaye ve emeklerini birleştirerek örnek bir ortaklık kültürünün yaygınlaşmasına öncülük eden, sosyal projelerle de adından söz ettiren istihdama ve ekonomimize katkı sunan şirketimize ait Alışveriş Merkezimiz, dün olduğu gibi bugün de şehrimize artı değerler katmaya ve Batman’ımıza hizmet etmeye devam edecektir” açıklamasını yaptı.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
25 Haziran 2022 e-gazete