EĞİTİM

Batmanlı Gençler dijital sektöre hazırlanıyor

Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında Batman’da, Milli Eğitim Müdürlüğünce hazırlanan ve Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) tarafından desteklenen Dijital Sektörde Ben de Varım projesi hayata geçirildi.

Batmanlı Gençler dijital sektöre hazırlanıyor
05-12-2023 01:30
05-12-2023 19:07
BATMAN
Google News

Proje kapsamında Piri Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde yazılım ve kodlama laboratuvarı ile oyun geliştirme merkezi, TOBB Güzel Sanatlar Lisesinde ise tasarım ve modelleme laboratuvarı, greenbox ve ses kayıt teknolojileri stüdyosu kuruldu. Sanat ve yazılım alanlarında yetenekli öğrenciler arasından seçilen 100 gence mobil oyun ve animasyon eğitimleri veriliyor.

"TÜRKİYE'DE İLK VE TEK"

Projenin eğitim sorumlusu Nesim Taymur, projede asıl amacın gelişen ve büyüyen dünyada oyun ve animasyon pazarından Batman ve ülkenin elde ettiği payı artırmak olduğunu söyledi. Proje ile öğrencilere iki ve üç boyutlu tasarım modelleme, animasyon, yeşil perde kullanımı, ses teknolojisi ve yazılım eğitimleri verildiğini belirten Taymur, eğitimlerin sürdüğünü ifade etti. Sektöre kalifiye eleman yetiştirecek tarzda eğitimler verildiğini vurgulayan Taymur “Öğrencilerimiz yazılım ve kodlama eğitimi alarak bunları oyun sektöründe ürüne dönüştürecek. Böylece dijital sektörde öğrencilerimiz de istihdam edilecek. İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde ve lise düzeyinde oyun animasyon merkezi kurulması bakımından Türkiye'de ilk ve tek olma özelliğine sahip bir proje. Özel sektörde ve üniversitelerde buna benzer merkezler kurulmuş olmakla beraber lise düzeyinde gençlerin sektöre hazırlanması bu proje ile ilk defa hayata geçmiş oluyor” dedi.

PROJE SÜRECEK

Proje Koordinatörü Mehmet Önder Turan da profesyonel firmalardan eğitim aldıklarını ve 40 eğitmen yetiştirdiklerini belirterek “Çocukların sanata ve bilişime yatkınlığını süzerek Batman genelinde bir araştırma yaptık ve bu öğrencilerimizi tabiri caizse yetenek avına çıkarak belirledik. Proje 18 aylık süreci kapsıyor ancak sürdürülebilir bir proje olduğu için 18 ay sonra da eğitimler devam edecek” dedi. (AA)

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ANKET TÜMÜ
31 Mart Yerel Seçimlerde hangi partiye oy vereceksiniz?
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
2 Mart 2024 e-gazete