TÜRKİYE VE DÜNYADAN

DBB’den Kurban Bayramı tedbirleri

Kurban satış ve kesim yerlerini belirleyen Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, halkın Kurban Bayramı’nda güvenli gıdaya ulaşması, kurbanlık alımı ve kesimini hijyenik bir ortamda, sağlıklı bir şekilde yapabilmesi için gerekli tedbirleri aldı.

DBB’den Kurban Bayramı tedbirleri
11-06-2024 12:15
Google News

Büyükşehir Belediyesi, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi ilçe belediyelerden ilgili birimlerin katılımıyla toplantı gerçekleştirdi. Sur Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleşen toplantıda yurttaşların Kurban Bayramı’nı sorunsuz geçirmesi için atılacak adımlar ele alındı. 

Tüm tedbirler alındı

Kurban Bayramı’na hazırlık çalışmaları için kurulan Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinden ilgili birimlerin yer aldığı komisyona başkanlık eden Sağlık İşleri Daire Başkanı Vahap Saçaklıdır, şunları ifade etti: “Vatandaşlarımızın Kurban Bayramı’nda hijyenik ve sağlıklı bir ortamda kurban kesmeleri hijyenik ortamda gıdalarını elde etmeleri için ilgili personelle ve ilçe belediyelerimizle bir toplantı yaptık. İşleri daha sağlıklı nasıl yürütürüz diye bir koordinasyon kurduk. Anında müdahale etmek amacı ile de bir iletişim grubu kurduk.”

‘Çevrenin kirletilmemesi noktasında hassas olalım’

Çevrenin kirletilmemesi için her türlü tedbiri aldıklarını belirten Saçaklıdır, şöyle konuştu: “Çevre koruma ekiplerimiz yeterli sayıda çöp poşeti ve çöp konteynırı bulunduracak. Vatandaşlarımızdan talebimiz belediyemizin onlar için hazırlamış olduğu steril ortamdaki hazır kesim yerlerine kurbanlarını getirsinler. Belirlediğimiz noktalarda hayvanlarımızı keselim. Buralarda veteriner hekim arkadaşlarımızdan destek de alabilirler.”

Kaçan hayvanları yakalamak için iki ekip

Kurban Bayramının sorunsuz geçmesi için her türlü detayı düşündüklerini aktaran Saçaklıdır, kaçan hayvanları yakalamak için iki ayrı ekip kurduklarını söyledi.

Zabıta kaçak kesimlerin önüne geçmek için denetimler gerçekleştirecek

Zabıta Daire Başkanlığı, hayvan kesim ve satış yerlerinde sık sık denetimler gerçekleştirerek, belirlenen kesim ve satış yerleri dışında yapılacak olan işlemlere müdahale edecek, kesim alanlarına gitmek isteyen yurttaşlara rehberlik edecek.

Zabıta ekipleri ayrıca bayram arefesi ve bayramın birinci gününde yurttaşların rahat şekilde mezarlık ziyaretlerini yapmalarını sağlamak için seyyar satıcılara ve dilencilere karşı tedbirler alacak.

Kurban kesim ve satış yerlerinde ilaçlama çalışması

Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı da kurban kesim ile satış yerlerinde oluşacak atıkların bertarafını gerçekleştirecek. Ayrıca kentte ki tüm mezarlıkların temizliğini yapacak. 

Sağlık İşleri Daire Başkanlığı ekipleri, dezenfeksiyon ve haşerelere karşı kurban kesim ve satış yerlerinde ilaçlama çalışması gerçekleştirecek.

Kurban kesim ve satış alanları tazyikli suyla yıkanacak

İtfaiye Daire Başkanlığı, tüm kurban satış ve kesim alanlarında arazözler ve tazyikli su ile alanların temizliğini yapacak.

Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı belirlenen alanlarda oluşacak yapısal eksiklikleri giderecek. 

Alanlarda çeşmeler ve lavabolar kurulacak

DİSKİ Genel Müdürlüğü de kesim ve satış yerlerinde olası rögar tıkanmalarının önüne geçmek için alanda vidanjör bulunduracak ve su tesisatlarını gözden geçirerek belirlenen yerlere el yıkama lavaboları yerleştirecek.

2024 yılı için kurban kesim yerleri şöyle:

1-) Sur - Kamer-Et Kombinası - Mardin Yolu Üzeri

2-) Sur - Güler-Et Kombinası - Mardin Yolu Üzeri

3-) Sur - Büyükşehir Belediyesi Canlı Hayvan Borsası - Mardin Yolu Üzeri Canlı Hayvan Pazarı

4-) Bağlar – Beymir-Et Entegre Tesisleri  San. ve Tic. A.Ş. - Övündüler Mahallesi OSB 8.Sokak No:29/1

5-) Bağlar - Tuna Hayvancılık Besi Çiftliği - Övündüler Mah. OSB 5.Sokak No:10/1 

6-) Yenişehir - Üçkuyular Toplu Konut Pazar yeri

7-) Yenişehir - Seyrantepe Toplu Konut 1. Etap İdare Binası Arkası

8-) Kayapınar - Şehir Stadyumu 1 No’lu Giriş Otopark Alanı – Talaytepe

2024 kurban satış yerleri

1-) Büyükşehir Belediyesi Canlı Hayvan Borsası Mardin Yolu Üzeri Canlı Hayvan Pazarı

2-) Büyükşehir Belediyesi Şehitlik Kömür Tevzi Sahası Etrafı

3-) Yeniköy Mezarlığı Karşısı Kurbanlık Hayvan Pazarı - Yeniköy Mah. (İskan Evleri) 

4-) Kayapınar Şehir Stadyumu Karşısı - Laleş Bulvarı Kayapınar Talaytepe

5-) Yeşil Vadi Mahallesi Besi Çiftlikleri - Eski Mardin Yolu 10. kilometre (Bülten)

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ANKET TÜMÜ
BATMAN'IN SİZCE EN ÖNEMLİ SORUNU NEDİR?
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
13 Haziran 2024 e-gazete