SİYASET

Deva Parti’li Ekmen’den 6’lı Masaya

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Ekmen, katıldığı bir canlı yayında 6'lı masa ve DEVA Partisi ile HDP arasındaki diyaloğa yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

Deva Parti’li Ekmen’den 6’lı Masaya
04-08-2022 19:37
04-08-2022 19:39
Google News

“ORTADA BİR TEMSİLİYET VAR”

Önceki gün gazeteci Ayşegül Doğan’ın sorularını yanıtlayan Ekmen, partisinin HDP ile ilgili yaklaşımını değerlendirerek, “HDP bugün 50-60 yıllık bir hareketi temsil ediyor. Üstelik bu gelenek parti kapatmalarına rağmen meclis çatısının önemini anlıyor ve sorunları anayasaya uygun bir şekilde meclis zemininde çözmek için ısrar ediyor. Dolayısıyla demokratik siyasi zeminde tutunmaya çalışan bir partiye yönelik herkesin kapsayıcı ve kuşatışı bir tutum sergilemesi gerekiyor. Bu tutumu da bir lütuf  değil hakkaniyetin gereği kabul etmek gerekir. Ortada demokratik seçimler var ve temsiliyet alan bir parti var” dedi.

“İLK MECLİSİN RUHUNU YAŞATMALIYIZ”

Türkiye’nin ilk meclisindeki birlik ve beraberlik ruhuna ihtiyaç duyulduğunu belirten Ekmen, “Bugün Türkiye ekonomide, dış politikada, adalette, sağlıkta, eğitimde büyük bir savaş veriyor. Bu savaşı kazanmak için ilk meclisin birlik ve beraberlik ruhuna ihtiyacımız var. Bunu demokratik siyaset zeminini güçlendirmeden nasıl yapacağız. Türkiye’nin adalet ve hukuk arayışında ilerleme kaydetmesi için her alanda uzlaşması gerekiyor. Bu kavganın son bulması, ülkemizin artık rahat bir nefes alması için biz herkesle konuşmaya hazırız. Türkiye’nin bu tür tartışmaları öteleyecek zamanı yoktur” dedi.

“HANGİ TUTUMU SEÇECEĞİZ”

HDP’ye yönelik ortada iki tutum olduğunu belirten Ekmen, “Bugünün siyasi konjonktüründe HDP’ye yönelik iki tutum var. İlki HDP’nin demokratik zeminde güçlenmesini ve hiçbir şiddete mahal vermemesini isterken, diğeri ise HDP’nin terörist bir yapı olduğunu ididia ederek demokratik ortamdan çekilmesini ve kendisine temsiliyet veren kişilerin anayasal haklarını şiddetle çözmeye sürüklenmesini istiyor. Soruyorum, bunlardan hangisi doğru? DEVA Partisi olarak HDP ile diyaloğa ciddi düzeyde önem veriyor, ve demokratik siyasi zeminin güçlendirilmesini destekliyoruz.” Dedi.

“HDP’YE ATFETTİĞİMİZ DEĞER SADECE SAYISAL DEĞİL"

6’lı masada HDP’nin olmamasına değinen Ekmen, “HDP ile tamamen şeffaf ve kamuoyu önünde diyalog sürdürmeye devam ediyoruz. Türkiye’nin sorunlarını çözmek için HDP’yi dışarıda tutmak doğru da değildir, mümkün de değildir. Tüm oy ve vekil hesaplarından bağımsız bir şekilde, bu siyasi çizginin de katkısını almayan hiç bir çözüm kalıcı olamaz. Siyasi rekabet, dışlayıcı ve ötekileştirici olmamalı. Matematiksel olarak da yarın seçimler sonrasında parlementer sisteme geçiş için mecliste 360 vekilin oyuna ihtiyaç var. Yarın böyle bir oylamada HDP’ye size ihtiyacımız yok mu diyeceğiz? Yarın söyleyemeyeceğinizi bugün de söylememeniz gerekir. Öyleyse yasal-meşru bir parti olan HDP ile tüm iletişim kanallarını açık tutmamız elzemdir. Üstelik bu diyalogdan kimse çekinmemeli ve korkmamalı” İfadelerini kullandı. (Deva Basın)

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?