DİKİŞSİZ KORNEA NAKLİ YAPILDI

SAĞLIK
10-07-2021 11:56   Güncelleme : 10-07-2021 11:58
Google News

Diyarbakır'da katarak ameliyatı sonrası sol gözünde görme bozukluğu oluşan 71 yaşındaki Batmanlı Abdülmecit Saraykaya'ya dikişsiz kornea nakli yapıldı.

DİKİŞSİZ KORNEA NAKLİ YAPILDI

Batman'da yaşayan ve daha önce katarak ameliyatı olan Saraykaya, sol gözünde başlayan ağrılar nedeniyle Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine başvurdu.

Yapılan tetkiklerin ardından Saraykaya'ya kadavradan alınan kornea başarılı bir operasyonla dikişsiz nakledildi. Tıp Fakültesi Göz Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yasin Çınar, AA muhabirine, katarak ameliyatı sonrasında Saraykaya'nın görmesinde azalma ve gözünde ağrı olduğunu söyledi. Hastaya kadavradan alınan korneayı dikişsiz naklettiklerini belirten Çınar “15-20 dakika gibi kısa bir zamanda ameliyatını tamamladık ve dikişsiz kornea naklini gerçekleştirdik. Şu anda ağrıları geçti. Ameliyattan önce görmesi çok azdı. Ameliyatın ilk günü yüzde 50, ilerleyen günlerde yüzde 100 görmesini bekliyoruz. Saraykaya'nın dikişsiz nakil sayesinde görme kalitesinin daha iyi olacak. Bu tür hastalarımız bize başvururlarsa kısa zamanda ameliyatlarını yapabiliyoruz. Bu dikişsiz kornea nakli bölgemizde ilk defa bizim hastanemizde yapıldı ve yüzde 100 başarıyla gerçekleşti” dedi.