DİYARBAKIR VALİSİ, TPAO KUYUSUNU İNCELEDİ

EKONOMİ
03-06-2021 14:51   Güncelleme : 03-06-2021 15:06
Google News

Diyarbakır il sınırında TPAO Batman Bölge Müdürlüğü tarafından petrol keşfedilen Yenişehir–1 kuyusunda üretim için hummalı çalışma sürüyor.

DİYARBAKIR VALİSİ, TPAO KUYUSUNU İNCELEDİ

DİYARBAKIR VALİSİ, TPAO BATMAN BÖLGE MÜDÜRÜ DEMİR’DEN BİLGİ ALDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı, petrol keşfedilen 3 kuyudan biri olan Kocaköy İlçesindeki Yenişehir–1 kuyusunda, günlük 3 bin varil petrol üretiliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, son bir ayda üç yeni kuyuda petrol keşfedildiğini ve Diyarbakır'da bulunan Akoba-1 ve Yenişehir-1 kuyularıyla Kırklareli'ndeki Misinli-2 kuyularında, günlük üretime 6 bin 800 varil ilave sağlandığını açıklamasının ardından söz konusu kuyuların bulunduğu sahalarda üretim hareketliliği yaşanıyor. Diyarbakır-Bingöl kara yolunun 50. kilometresinde, günlük 3 bin varil petrol üretilen Yenişehir–1 kuyusundan çıkarılan petrol tankerlere aktarılıyor.

DİYARBAKIR’DA GÜNLÜK ÜRETİM 6 BİN VARİL İKEN 16 BİN VARİLE ÇIKTI

Diyarbakır Valisi  Münir Karaloğlu, petrol üretimi yapılan sahada incelemelerde bulundu, Kocaköy Kaymakamı Abdulkadir Umut Kasman, TPAO Batman Bölge Müdürü Mustafa Demir’den bilgi aldı. Karaloğlu, Diyarbakır'da tüm sahalarda hem TPAO'nun hem de özel sektörün petrol üretimi ve arama faaliyeti olduğunu belirtti. Yenişehir–1 kuyusunun 1870 metre derinlikte olduğunu dile getiren Karaloğlu, “2017'de TPAO'nun Diyarbakır'daki günlük üretimi 6 bin 500 varil iken şu anda bu kuyuyla 14 bin 700 varile çıkmış durumda. Özel sektör ile baktığımızda Diyarbakır'da günlük petrol üretimi 22 bin 800 varil seviyesinde. Diyarbakır sınırları içerisinde günlük 1,5 milyon dolarlık petrol üretimi var” dedi.

TPAO'nun Diyarbakır sınırları içerisinde 7 aktif sondaj kulesi ile arama faaliyetine devam ettiğini aktaran Karaloğlu, “Temenni ediyoruz ki önümüzdeki günlerde yapılan aramalarda da yine Cumhurbaşkanımız vasıtasıyla Türkiye kamuoyuna yeni müjdeler verelim” dedi.