TÜRKİYE VE DÜNYADAN

Dülük Antik Kenti mühür baskı buluntularıyla öne çıkıyor

Gaziantep'teki Dülük Antik Kenti'nde, son 3 yıldaki kazı çalışmalarında bulunan mühür baskısı 5 bine ulaştı.

Dülük Antik Kenti mühür baskı buluntularıyla öne çıkıyor
20-09-2023 15:12
20-09-2023 15:15
BATMAN
Google News

Merkez Şehitkamil ilçesi Dülük Mahallesi yakınlarındaki antik kentte, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Almanya Münster Üniversitesi işbirliğinde yürütülen kazı çalışmaları sürüyor.

Kazı Başkanı Münster Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Michael Blömer ile aynı üniversitede görevli yardımcısı Dr. Dilek Çobanoğlu, antik kentin bulunduğu Keber Tepesi'ndeki kazı çalışmalarına eşlik ediyor.

Blömer, antik kentin bölgenin en önemli kentlerinden birisi olduğunu söyledi. Bölgenin Helenistik Dönem'de kurulan bir kent olduğunu ifade eden Blömer, "Burası Orta Çağ'a kadar devamlılığını yürütmüş olan bir kent. Oldukça önemli kentlerden biriydi ve büyük bir öneme sahipti." dedi.

Blömer, bu yılki kazı çalışmalarının tapınak ile arşiv binasında yapıldığını anlatarak, şunları kaydetti: "Bu sezonun çalışmalarını kent merkezinde yer alan oldukça büyük olan bir tapınakta yürüttük. Burasının ayrıntılı şekilde bilgilerine ulaşmaya çalıştık. Kazı sezonunun son bölümünde ise arşiv binasında çalışmaları yürüttük ve buradaki bilgiyi genişletmeye, daha iyi anlamaya çalışıyoruz. Tapınak 2. yüzyıla tarihlenmekte ve o dönem bu bölgede imparatorlar tanrılarla aynı tutuluyordu ve burası da bir imparatora adanmış olan bir tapınak olsa gerek. Yaklaşık 70'e 40 metre ölçülerinde yani bölgenin yine en büyük tapınaklarından biri olması gerekiyor. Ne yazık ki antik dönemde tahribatı gerçekleşmiş, yine de günümüzde mimarlarla çalışıp rekonstrüksiyonunu gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Elimizdeki verilere dayanarak nasıl bir yapıya sahip olduğunu anlamaya çalışıyoruz." (AA)

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ANKET TÜMÜ
BATMANLILAR YEREL SEÇİMDE KİME OY VERECEK?
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
9 Kasım 2023 e-gazete