TÜRKİYE VE DÜNYADAN

Elastaz testi sindirim bozukluğu tespitinde yardımcı oluyor

Medical Point Gaziantep Hastanesi Biyokimya Uzmanı Doç. Dr. Ataman Gönel, Elastaz isimli bir test ile mümkün olduğunu, kişinin kilo dengesinin ve kilo ile ilgili sorunlarının tespit edilebileceğini bildirdi.

Elastaz testi sindirim bozukluğu tespitinde yardımcı oluyor
02-10-2023 16:57
BATMAN
Google News

Medical Point Gaziantep Hastanesi'nden yapılan açıklamada, ideal kiloda bulunmanın ve bunu korumanın, genel sağlık için oldukça önemli olduğu vurgulandı. Açıklamaya göre, sindirim enzimlerinin eksik veya yetersiz düzeyde olması, kilo alamama sorununa neden olabiliyor. Pankreasın ürettiği sindirim enzimleri oldukça önemli bir rolü bulunuyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Medical Point Gaziantep Hastanesi Biyokimya Uzmanı Doç. Dr. Ataman Gönel sindirim enzimlerinin oranın tespitinin Elastaz isimli bir test ile mümkün olduğunu, kişinin kilo dengesinin ve kilo ile ilgili sorunlarının tespit edilebileceğini bildirdi. Kilo almada önemli bir fonksiyon olan pankreasın ve pankreasın ürettiği sindirim enzimlerin oldukça önemli yolcuğunu belirten Gönel, "Bunlardan biri olan elastaz, pankreasın ürettiği bir sindirim enzimidir ve elastin adı verilen proteinin sindiriminde kritik rol oynar. Eğer elastaz eksik veya yetersiz üretiliyorsa, elastin sindirimi bozulabilir. Ayrıca yiyeceklerin yeterince sindirilememesine, kilo kaybına veya kilo alamamaya neden olabilir. Elastaz Testi, pankreasın elastaz üretimini değerlendirmek ve elastaz eksikliği veya yetersizliği gibi sorunları teşhis etmek için kullanılır. Elastaz testi sonuçları, enzimin seviyelerinin normalden düşük olup olmadığını gösterir ve sindirim sorunlarının nedenlerini belirlemeye yardımcı olabilir." ifadelerini kullandı. (AA)

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ANKET TÜMÜ
EKONOMİ DÜZELİR Mİ?
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
26 Haziran 2024 e-gazete