GÜNDEM

Engelliler bu okulda hayata hazırlanıyor

Batman Özel Eğitim Meslek Okulunda down sendromlu, otizmli ve hafif zihinsel engelli 55 öğrenci, konaklama ve seyahat hizmetleri, büro yönetimi, yiyecek ve içecek, tarım, el sanatları ve seramik bölümlerinde eğitim görüyor.

Engelliler bu okulda hayata hazırlanıyor
13-05-2022 09:10
13-05-2022 09:12
Google News

Milli Eğitim Bakanlığınca 2019 yılında Batman'da açılan Özel Eğitim Meslek Okulunda down sendromlu, otizmli ve hafif zihinsel engelli 55 özel öğrenci eğitim görüyor. Konaklama ve seyahat hizmetleri, büro yönetimi, yiyecek ve içecek, tarım, el sanatları ve seramik bölümlerinde eğitim alan öğrenciler, bu alanlarda pratik yapma imkanı buluyor. Okul Müdürü Zeki Aslan, 2019 yılında açılan okulda 4'ü otizmli, biri down sendromlu ve 50'si hafif zihinsel engelli olmak üzere 55 öğrenci ile eğitim öğretime devam ettiklerini söyledi.

İLK MEZUNLARINI VERECEK

Öğrencilere 6 bölümde eğitim verdiklerini belirten Aslan, bu sezon ilk mezunlarını vereceklerini kaydetti. Okullarından mezun olacak öğrencilerin Yükseköğretim Kurumları Sınavı ve Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı'na girebileceklerini ifade eden Aslan, bu sayede hem üniversite öğrencisi hem de kamuda memur olabileceklerini anlattı. Okula kayıtların, ortaokulu bitiren hafif zihinsel engelli öğrencilerin Rehberlik Araştırma Merkezi tarafından yönlendirmesiyle yapıldığını anlatan Aslan “Çocuklarımızı sadece eve hapsederek onların bu özel durumlarını görmezden gelmek yerine, onları tamamen hayatın içinde, aktif olarak iş gücüne katılan, kendi ayakları üzerinde durabilen bir birey olarak yetiştirmeye çalışıyoruz” dedi.

KONSEPT OTEL ODASINDA PRATİK EĞİTİM ALIYORLAR

Konaklama ve Seyahat Hizmetleri Ders Öğretmeni Rozalin Avcı da 20 öğrenci ile eğitim öğretime devam ettiklerini belirtti. Okulda dönem başında oluşturulan konsept otel odasında çocuklara pratik eğitim verdiklerini ifade eden Avcı “Sınıfta teorik olarak ders anlatıyoruz. Daha sonra konsept odamızda çocuklara yatak düzeltme nasıl yapılır, cam silme, aynaların hangi bezle silineceği, temizlik malzemelerinin ne olduğunu öğrettikten sonra banyoda buklet malzemelerinin (otellerin banyolarında kullanılan malzemeler) nasıl yerleştirileceğini öğretiyoruz. Çocuklar bunların tamamını yapabilecek seviyeye geldi” dedi.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?