HASANKEYF

Gastronomi ve Turizm Festivali başlıyor

Batman'ın tarihi Hasankeyf ilçesinin yöresel lezzetleri ve güzelliklerinin tanıtılacağı 1. Uluslararası Hasankeyf Gastronomi ve Turizm Festivali 21-22 Mayıs'ta gerçekleştirilecek.

Gastronomi ve Turizm Festivali başlıyor
20-05-2022 15:35
20-05-2022 15:36
Google News

Hasankeyf Kaymakamı Şenol Öztürk, yaptığı açıklamada, “Festival Valilik koordinasyonunda Batman Belediyesi, Hasankeyf Kaymakamlığı, Hasankeyf Belediyesi, İl Özel İdaresi, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile Turizm Geliştirme Ajansı tarafından düzenlenecek. İlk kez büyük çaplı ve uluslararası bir gastronomi ve turizm festivali düzenleyeceğiz. Etkinliğin Hasankeyf'in tanıtımına büyük katkı sunacak.” Dedi.

“BATMAN VE HASANKEYF MUTFAĞI TANITILACAK

Kaymakam Öztürk, “ilk gün Batman ve Hasankeyf mutfağının çok geniş şekilde tanıtılacak. Batman'ın yöresel yemekleri, 100'e yakın ulusal çapta şefimizle birlikte yerli ve yabancı misafirlerimize tanıtılmış olacak. Sergilenecek 26 yöresel yemeğin tescil başvurusu da festival dahilinde yapılacak. Gün boyu ikramlar ve etkinlikler olacak. Suyun getirmiş olduğu imkanlar festivale dahil olacak. Su dalışı, trekking, kano yarışları ve yamaç paraşütü ile suya iniş gibi etkinlikler gerçekleştirilecek. Hasankeyf Kalesi'ne tırmanış ve gece gözlem etkinliği ile tüple dalış olacak.Dünya Fotoğrafçılar Derneği de etkinliğe katılacak. İlçenin doğasını, imkanlarını, müzeyi ve taştan eserleri tanıtacaklar.” Dedi.

Hasankeyf haberleri

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?