EKONOMİ

İşportacıydı, işveren oldu

Batman'dan geçim sıkıntısı nedeniyle 28 yıl önce İstanbul'a göç ederek önce işportacılık yapan, ardından tekstil atölyesi işleten Veysel Tekin, geri döndüğü memleketinde 350 kişinin istihdam edildiği fabrika kurdu.

İşportacıydı, işveren oldu
19-07-2022 13:16
19-07-2022 13:17
BATMAN
Google News

DESTEKLER SAYESİNDE BATMAN’A DÖNDÜ

İş insanı Tekin, liseden mezun olduktan sonra iş bulamayınca ailesiyle 28 yıl önce İstanbul'a göç etti. Burada bir süre işportacılık yapan Tekin, daha sonra kardeşleriyle tekstil atölyesinde çalıştı. Mesleği öğrendikten sonra 1999'da kardeşlerinin desteğiyle kendi atölyesini kuran Tekin, triko üretimi yapmaya başladı. İşinde başarılı olan Tekin, bir süre sonra memleketi Batman'a yatırım yapma kararı aldı. 2014 yılında Batman'da 30 kişiyle başladığı üretimini günbegün artıran Tekin, Kovid-19 sürecinde Sason ilçesine de bir atölye kurarak 60 kişiye istihdam sağladı.

KENDİ MARKASINI OLUŞTURMAYI HEDEFLİYOR

Batman Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) 5 ay önce kendisine tahsis edilen alanda fabrikasının inşaatını tamamlayan Tekin, yıllar önce kendisi gibi iş imkanı bulamayan 350 genci fabrikasında istihdam etti. Memleketinde fabrika kurma hayalini gerçekleştiren “Memleketimden uzakta çalışmanın zorluğunu yıllarca yaşadım. Batman’ın 6. Teşvik Bölgesi olması ve devletin sağladığı destekler sayesinde memleketime döndüm. Memlekete dönüş yapınca yaklaşık 15 aile de benden cesaret alarak İstanbul'dan Batman'a döndü. OSB'den yer aldım. İnşaatımı tamamladıktan sonra kendi yerime taşındım. Şu anda kendi yerimde istihdam sağlıyorum. Batman’da şu anda 350'ye yakın tekstil atölyesi ve 45 bine yakın tekstil çalışanı bulunuyor. Yaklaşık 30 firma, bizim sayemizde Batman'a gelip yatırım yaptı. Tekstil Batman'da geliştikçe geriye göç de artıyor. İnsanlar büyük şehirlerden Batman'a dönüyorlar. Şu anda yanımızda çalışanların büyük kısmı İstanbul'dan geri dönenlerdir” dedi.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ANKET TÜMÜ
31 Mart Yerel Seçimlerde hangi partiye oy vereceksiniz?
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
2 Mart 2024 e-gazete