HALKIN SESİ

İSTENMEYEN DİKKAT DAĞINIKLIĞI

İSTENMEYEN DİKKAT DAĞINIKLIĞI

İSTENMEYEN DİKKAT DAĞINIKLIĞI
22-11-2021 08:10
22-11-2021 14:14
BATMAN
Google News

Yapılabilirdi. Onca zorlu çalışma haftasından sonra bu beş günlük tatile çıkmak için gereken maliyeti ve zamanı hesapladık. Vücudumuzun verdiği işaretlere kayıtsız kalmadık. Sürüş sırasında hırçınlık, uykusuzluk, sürekli endişe ve hafif yol öfkesi.

Ta ki uzaktan geldiğini görene kadar. Tehditkar olmayan ve kaçamak ama yavaş yavaş bize doğru ilerliyor. Hazırlanırken listemizi toplamaya ve kontrol etmeye devam ettik. Sonra uyku hali göz kapaklarımızı ağırlaştırmaya başladı ve bunu bir dizi hafif baş ağrısı izledi. Çok güçlü değil, ama yüzümüzün Osmanlı bir dağ kahiniyle karıştırılması için önemli. “Hastalanıyoruz” diye düşündük. Her semptomla bilek güreşi yaptık. İlk olarak, herkese “Hayır, sadece Kasım iklim değişikliği, yarın iyi olacağım” diyerek.

Ama çalışmayı da atlamadık. Öğleden sonra o uçağa yetişmek için yola çıkacağımızı biliyorduk. Sabah ilerledikçe yoğun rahatsızlığımız da arttı. Her zamankinden daha fazla tuvalete gittik ve her seferinde patronumuzun şirket lobisindeki ayın çalışanı portremizi süsleyeceği taahhüdümüzden ne kadar memnun olacağını hayal ettik. Bağlılık. Güvenilir çalışan. Bu, neyden yapıldığımızı gösterdiğimiz andır. Sayısız futbol maçı bize bunu öğretti. Biz vazgeçmeyiz.

Havayolu yanıt e-postası, uçak bileti iademizi 7-10 gün içinde alacağımızı doğruladı. Bekleyebiliriz. İnternetten satın aldığımız gezi rehberinin farklı renkli ayraçları var ve geçen hafta postane müdüründen nezaketen bize verilen PPT kartpostalları mutfak masalarımızda nereye varacaklarını merak ederek duruyor. Sabah gazetesindeki geri bildirimi okuduk. Etkinlik bizim yokluğumuza rağmen gerçekleşti. Her yıl etkinlikte işbirlikçi olarak yer almamıza rağmen, etkinliğin tamamen başarılı olması için gerekli değildik. Satışlar umut verici bir hızla devam etti. Güzel yerler güzel olmaya devam etti. Konferanstan sonra derslerin transkriptleri mevcuttu. Yeni bir takiptoplantısıduyuruldu.Programımızınanidenkesilmesi, Dicle Nehri'nde büyüyen alglerin oksijensizlikten boğulmasına neden olmadı. Hasankeyf yolu üzerinde bulunan yirmi katlı yeni binanın kuzeye bakan duvarı boyandı. Yeni bebek giyim mağazası açan genç çiftinkredisisonundaonaylandı.

Ani bir hastalıknedeniyle odağımızın bozulması, yönettiğimiz projelerin gidişatını değiştirmedi. Bize dikkatliplanlama için daha fazla zaman verdi. Kesintinin planın bir parçası olabileceğini keşfetmiş olabiliriz. Çocuklarla daha fazla zaman geçirmek ve okuduklarımızı takip etmek için yerel kitapçıyı ziyaret etmek için iyi bir fırsattı. Ertuğrul'un beşinci sezonunun tamamını tuzlu ay çekirdeği yiyip çay içerekrahatlıklaizleyebilirdik.Ama her zaman aranacakarkadaşlar, okunacakkitaplar ve evet, hatta görülecek yeni aerobik egzersiz videoları vardır.

Ramsés Luquis Ortega

Batman, Türkiye

19-Kasım-2021

 

Unintended distraction

It was feasible. We calculated the cost and time needed to take that five-day vacation after so many tough work weeks. We were not oblivious to the signs our bodies gave. The bad temper, the lack of sleep, the constant anxiety and slight road rage while driving.

Until we saw it coming from the distance. Unmenacing and evasive, but slowly pacing in our direction.  We continued packing and checking our list in preparation. Then the drowsiness began to make our eyelids heavy, followed by a series of mild headaches. Not too strong, but significant for our faces to be mistaken for an ottomanmountain seer. “We are getting sick”, we thought. We arm-wrestled each symptom. First, by telling everyone “No, it’s just the November climate change, I’ll be fine tomorrow”.

But we did not skip work. We knew we were leaving in the afternoon to catch that plane. As the morning progressed, so did our intense discomfort. We went to the bathroom more than usual, and every time we fantasized how our boss would be very pleased with our commitment that he would decorate with our portrait the employee of the month frame on the company lobby. Loyalty. Dependable employee. This is the moment we demonstrate what we are made of. That’s what uncountable matches of football have taught us. We don’t give up.

The airline reply email confirmed we would receive our plane ticket refund in 7-10 days. We could wait. The travel guide we purchased onlinehas different colored bookmarks and the PPT postcards we were given last week as a courtesy from the post office manager lie on our kitchen tables wondering where will they end up. We read the feedback on the morning paper. The event was held despite our absence. Although each year we are featured as collaborators in the activity, we were not essentialfor the event to be entirely successful. Sales continued on a promising pace. Beautiful places continued to be beautiful. Transcripts to the lectures were available after the conference. A new follow up meeting was announced.

The sudden interruption to our schedule did not cause the algae growing in the Tigris River to suffocate from lack of oxygen. The North facing wall of the new twenty-story building on the way to Hasankeyf was painted. The loan for the young couple launching the new baby clothing shop was finally approved.

The disruption to our focus by a sudden illness did not alter the course of the projects we were managing. It gave us more time formindful planning. We may have discovered that the interruption may have been part of the plan. It was a good opportunity to spent more time with the children and visit the local bookstore to catch up on our reading. We could have easily agreed to watch the entire fifth season of Ertugrul comfortably, eatingsalted sunflower seeds and drinking tea. But there are always friends to call, books to read and yes, even newaerobic exercise videos to see.

Ramsés Luquis Ortega

Batman, Turkey

05-Kasim-2021

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ANKET TÜMÜ
EKONOMİ DÜZELİR Mİ?
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
13 Temmuz 2024 e-gazete