KÜÇÜK SARAY YÜKSELTİLDİ

HASANKEYF
02-06-2021 11:48   Güncelleme : 02-06-2021 14:50
Google News

Devlet Su İşleri (DSİ), Küçük Saray'ın dördüncü kademe kaldırma işleminin tamamlandığını açıkladı.

KÜÇÜK SARAY YÜKSELTİLDİ

 

DOLGU ÇALIŞMALARI NEDENİYLE KOT SEVİYESİ DÜŞMÜŞTÜ

Tarihi Hasankeyf Kalesi Yerleşkesinde bulunan ve dolgu çalışmaları nedeniyle kot seviyesi düşen Küçük Saray'ın, Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı suyundan etkilenmemesi için başlatılan yükseltme çalışması tamamlandı.

6 METRE YÜKSELTİLDİ

Devlet Su İşleri (DSİ) 16. Bölge Müdürü Ali Naci Kösalı, Hasankeyf'te işlem yapılan son eserin Küçük Saray olduğunu söyledi. Daha önce Zeynel Bey Türbesi, İmam Abdullah Türbesi, Kale Kapısı, El Rızık Camisi Minaresi, Sultan Süleyman Camisi Minaresi ve Artuklu Hamamı eserlerinin taşındığını anımsatan Kösalı, yerinde korunan eserler arasında bulunan Küçük Saray'ın yükseltme çalışmalarının tamamlandığını aktardı. Eserin, ilk haline göre 6 metre yükseltildiğini belirten Kösalı “Konumu itibariyle Dicle Vadisi ve Şahap Vadisi'nin birleştiği noktada yer alan, yaklaşık 220 metrekare alanda 1329 yılında Eyyubiler tarafından yapılmış olan bir yapı. Eski Hasankeyf itibariyle siluet pozisyonundaydı. Dolgu çalışmalarıyla beraber biraz kot olarak aşağıda kaldı. Bu yaptığımız çalışmayla beraber hem baraj sularından etkilenmesini önlemiş olduk hem de yine eski siluet haline getirmiş olduk” dedi.

2 BİN 316 TON AĞIRLIĞINDA

Yapı ağırlığının temeliyle birlikte 2 bin 316 ton olduğunu aktaran Kösalı “33 kaldırma kirişlerini, yapının içiyle ve dışı arasındaki temel bağlantısını yapmak için kullandık. 90 santimetre kalınlığındaki kaldırma temeliyle beraber bu yapıyı kaldırdık ve 76 kriko kullandık. Bir kriko yaklaşık 50 ton kapasiteli ama bir krikoya gelen yük de şu anda 30 ton civarında. Emniyetli olacak şekilde yapımızı öncelikle 160 santimetre kaldırdık. Altına 150 santimetre temel betonu attıktan sonra 10 santimetre yapıyı aşağı indirip ikinci kademe kaldırma çalışması yaptık” dedi.