TÜRKİYE VE DÜNYADAN

ORUÇ TUTARKEN SUSAMAMAK İÇİN BUNLARA DİKKAT!

Ramazan ayında oruç tutarken susuzluğa karşı alınacak önlemler ile ilgili Uzman Diyetisyen Şükrü Can Gülşen önemli bilgiler verdi.

ORUÇ TUTARKEN SUSAMAMAK İÇİN BUNLARA DİKKAT!
17-03-2024 06:31
16-03-2024 15:31
Google News

Fazla Yemekten Uzak Durun

İftarda veya sahurda birden ve çok fazla yemek sindirim sürecinde oluşan su ihtiyacını artırır. Bu da hem metabolizmayı yorar hem su ihtiyacınız artar. 

İftar Sonrası Hemen Çay ve Kahve Tüketmeyin

Çay ve kahve diüretik olduğundan çok fazla idrara çıkartır. Bu da böbreklerde ve iç organlarda su ihtiyacını artırır. Ayrıca kahvenin içinde bulunan kafein ve tein suya ihtiyaç duyan mikro elzem maddelerdir. Bu da su ihtiyacını artırır.

ŞEKERLİ, ASİTLİ MEŞRUBAT TÜKETİRKEN DİKKAT!

Kola ve şekerli meşrubatlar asla suyun yerini tutamazlar. Ama kişi sıvı aldığından su ihtiyacının karşılandığını düşünür ve su tüketimini azaltır. Bu durumda büyük bir yanlıştır.Bu sebeple bu meşrubatları sınırlandırmalı ve su tüketiminin artırılması gerekir.

Yeterli Oranda Su Tüketin

Ramazan da yemek saatleri değiştiğinden kişiler çok fazla su tüketmekten ziyade, yemek ihtiyacını karşılamaya çalışırlar. Ama su, besinlerin sindiriminde kullanılan önemli maddedir. Bu sebeple iftarla sahura arsında minumum 2 Litre su tüketilmelidir.

Yağlı ve Soslu Besin Yemeyin

Bitkisel ve hayvansal yağlar ve içeriğinde tuz yağ bulunana soslar ve kremaların sindirimi çok güçtür. Tükettiğimiz suyun büyük bir kısmı bunların sindiriminde görev aldığından su ihtiyacını artırır. İftarda sınırlı, sahurda hiç tüketmemek gerekir.

TUZLU GIDALARDAN UZAK DURUN

Tuzun içerisinde bulunan sodyum ozmotik basınçta görev aldığından çok fazla su tutar.Bu sebeple su ihtiyacını çok artırır ama suyun kullanımına da çok fazla izin vermez.Bu sebeple tuzlu gıdalardan uzak durulması lazımdır.

 

 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?