GÜNDEM

Osman Bağaç, tarihi fırsata dikkat çekti

Türkiye’nin Irak ve körfez ülkeleri ile hayata geçirmeyi planladığı, Güneydoğu Bölgesi ve Batman için hayati önem taşıyan Kalkınma Yolu Anlaşması projesi hakkında değerlendirme yapan İş İnsanı ve Siyasetçi Osman Bağaç, Batman olarak bu projede yer almak için herkesin seferber halinde olması gerektiğini belirtti.

Osman Bağaç, tarihi fırsata dikkat çekti
23-04-2024 14:31
23-04-2024 14:37
BATMAN
Google News

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Irak Başbakanı Muhammed Şiya el-Sudani ile Kalkınma Yolu Anlaşması'na imza atarken “Kalkınma Yolu Anlaşması sağlam bir yol haritasıdır. Ziyaretimin ve az önce imzalanan anlaşmaların Türkiye-Irak münasebetlerinde yeni bir dönüm noktasını teşkil edeceğine inanıyorum” yönündeki açıklamalarına İş İnsanı ve Siyasetçi Osman Bağaç da destek verdi. Batmanı ve tüm bölgeyi ilgilendiren bu 1200 kilometrelik proje, Basra Körfezi’ndeki Büyük Fav Limanı ile Türkiye’nin güney sınırı arasında bir tren yolu Basra Körfezi’ni Türkiye üzerinden Avrupa’ya bağlayacak proje, 2028’de tamamlanacak. Proje, 17 milyar dolara mal olacak." dedi. 

BATMAN’A SEFERBERLİK ÇAĞRISI

Irak, Türkiye, Katar ve BAE, Körfez’i Avrupa’ya bağlayan Irak Kalkınma Yolu Projesi’nde işbirliğine ilişkin mutabakat zaptının imzalandığını ve bu minvalde Türkiye’nin bilhassa bölgenin sanayi, lojistik ve üretim üssü olması anlamına da geldiğini ifade eden Bağaç “Batmanın milletvekilleri, tüm siyasileri, bürokratları, mimar ve mühendisler odasınan tüm sivil yapıları, kanaat önderleri, iş insanları herkes seferber olmalıdır. Bu proje tüm Ortadoğu’yu ülkemize, oradan da Avrupa ve dünyaya bağlayacaktır. Bu projeden en iyi şekilde istifade etmek için herkes üzerine düşeni yapmalıdır. Bu Batmanı üretimde, lojistik ve sanayileşmede merkez haline getirecektir. Batmanın ülkemizin en popüler şehri olacağı gibi, işsizliği tamamen ortadan kaldıracak bir fırsat haline gelecektir. Bu nedenle Batman’a gönül veren, Batman’ı seven herkes bu tarihi fırsat için var gücüyle çalışmalıdır. Belki bu fırsat ile gençlerimizi malayani, istismar ve aldatıcı unsurlardan koruma imkanına da kavuşmuş olacağız” dedi. (Yasin Emrak)

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Kemal Unakıtan
Kemal Unakıtan 4 hafta önce
Osman bağaç kiye law
ANKET TÜMÜ
BATMAN'IN SİZCE EN ÖNEMLİ SORUNU NEDİR?
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
25 Mayıs 2024 e-gazete