GÜNDEM

Tarım çalıştayı başladı

Batman İl Tarım Müdürlüğü, 2 günlük Batman İlinde Yağlı Tohumlu Bitkilerin Üretiminin Yaygınlaştırılması Çalıştayı’nın startını verdi.

Tarım çalıştayı başladı
30-06-2022 16:08
30-06-2022 16:09
Google News

EKONOMİK GETİRİSİ YÜKSEK ÜRÜNLERİN ÖZENDİRİLMESİ AMAÇLANIYOR

İlimizde ekimi yapılmayan ancak ekonomik getirisi yüksek yağlı tohumlardan Ayçiçek ve Kanola (Kolza) ekiminin özendirilmesi amacıyla Vali Ekrem Canalp’ın talimatıyla, Batman İlinde Yağlı Tohumlu Bitkilerin Üretiminin Yaygınlaştırılması Çalıştayı düzenlendi.

FARKLI İLLERDEN KATILIMCILAR DA VAR

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü, Trakya Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Trakya Birlik), Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Fırat Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nin iş birliğiyle iki gün sürecek çalıştay başladı.

YOĞUN KATILIMLA BAŞLADI

Batman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Konferans salonunda gerçekleştirilen çalıştaya Vali Ekrem Canalp,  Tarım Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Tarla ve Bahçe Bitkileri Daire Başkanı Veyis Yurtkul, Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aydın, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü, Trakya Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Trakya Birlik) Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Fırat Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden alanında uzman akademisyenler ve Ziraat Odası Yetkilileri katıldı.

AYNI ÜRÜNLER, TARLAYI FAKİRLEŞTİRİR

Vali Ekrem Canalp, ülkemizde yağlı tohumlar açısından yıllardır devam eden bir açığın olduğunu ifade ederek “Biz yağlı tohumları kabaca 3’te bir, bazı yıllar ise 4’te bir oranında ithal etmek gibi bir zorunlulukla karşı karşıyayız. Benzer şekilde buğday açığımızda var ve ithal ediyoruz. Ama ithal etmiş olduğumuz ham buğdayı işliyoruz, makarna haline getiriyor ve yüksek katma değer bir ürün olarak ihraç ediyoruz. Bu çalıştayı da bunun için önemli. Çiftçilerimizin elde etmiş oldukları kârı artırabilmemiz için buna ihtiyacımız var. Buğdaydan daha yüksek katma değer elde edebileceğimiz ürünler var. Siz aynı ürünü sürekli tarlaya ektiğiniz zaman tarladan besin öğelerini azalır ve tarlanız üretim bakımından fakirleşir. Toprağın ihtiyaç duyduğu suni gübreyi belki çok azaltmamız belki de tamamen ortadan kaldırmanız gibi maliyeti azaltıcı bir etkiyi de kendiliğinden meydana getiriyor” dedi

İki gün sürecek ilimiz ekonomisine yüksek katma değer kazandıracak Ayçiçeği ve Kanola üretimine özendirme konuları ele alınacak.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?