TGK, EMNİYET GENELGESİNİ DEĞERLENDİRDİ;

GÜNDEM
01-05-2021 18:34   Güncelleme : 01-05-2021 18:35

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu (TGK), Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan ses ve görüntü kaydı alınmasını yasaklayan genelgenin, ‘gazetecilerin çalışmasını da engeller’ şeklinde yorumlanmaması gerektiğini açıkladı.

TGK, EMNİYET GENELGESİNİ DEĞERLENDİRDİ;

BASIN ÇALIŞANLARI AÇISINDAN YOK HÜKMÜNDE
8 gazeteciler federasyonu ve bu federasyonlara üye 86 gazeteciler cemiyeti ve basın meslek kuruluşu adına açıklama yapan TGK “Özel hayatın gizliliğinin ihlal edilmesi ve görevin yerine getirilmesine engel olunması gerekçesiyle yayınlanan genelge, gazetecilerin haber alma özgürlüğüne taban tabana zıttır, bu hakka engel teşkil etmeyecektir. Sosyal medyada yer alan ve emniyet güçlerinin vatandaşlara uyguladığı şiddeti içeren görüntüler üzerine yayınlanan Emniyet Genel Müdürlüğü Genelgesinde, personelimizin görevini ifa ederken ses ve görüntü alınmasına tevessül edecek davranışlara fırsat vermemeleri, eylemin veya durumun niteliğine göre kayıt yapan kişileri engellemeleri, kanuni şartlar oluştuğunda adli işlem yapmaları gerektiği hususlarında tüm personelimizin bilgilendirilmesi’ denilmektedir.
Halkın bilgi edinme ve basın özgürlüğü adına görev yapan meslektaşlarımızın, bu genelge kapsamında tutulamayacağını ve görev yapmalarının engellenemeyeceğini kamuoyunun bilgisine sunuyoruz. Haber alma hakkı, Anayasal bir haktır ve genelgelerle elimizden alınamaz. Basın özgürlüğüne, yasalara, insan hak ve özgürlüklerine aykırı olan söz konusu genelgeyi, basın çalışanları açısından yok hükmünde sayıyoruz” ifadelerine yer verildi.