USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
GÜNDEM

ÜNİVERSİTEDE ULAŞIM SORUNU

Batman Üniversitesi Batı Raman Kampüsü’nde okuyan öğrenciler, ulaşım konusunda çektikleri sıkıntıları dile getirdi. Batman Üniversitesi Batı Raman Kampüsü Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Rohat Cebe ise otobüs ve dolmuş sayılarının arttırıldığını ancak sorunun devam etmesi halinde ikinci bir başvuru yapabileceklerini belirtti.

ÜNİVERSİTEDE ULAŞIM SORUNU
15-10-2021 16:28
15-10-2021 16:25
Google News

“YOĞUNLUKTAN OTOBÜSLERE BİNEMİYORUZ”

Batıraman’da yerleşimin aratmasıyla birlikte ulaşımda sıkıntılar ortaya çıkmaya başladı. Batman Üniversitesi Batıraman Kampüsünde okuyan öğrenciler, otobüs sayılarının arttırılması gerektiğine dikkat çekti. Yoğunluktan ötürü otobüslere binemediklerini belirten öğrenciler “Otobüs ve dolmuş sayıları çok az ve çok geç geliyor. Derslerimize geç kalıyoruz. Otobüsler çok yoğun olduğu için sosyal mesafeye uyulmuyor. Özellikle mobil minibüslerinin geçmedi Seyid Bilal Yurdu önünde otobüsler tıka basa doluyor” dedi.

OTOBÜS VE DOLMUŞ SAYILARI ZATEN ARTTIRILDI ANCAK YİNE BAŞVURUDA BULUNABİLİRİZ

Batman Üniversitesi Batı Raman Kampüsü Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Rohat Cebe de öğrencilerin ulaşım sorunuyla ilgili “Biz dönem başlamadan önce oluşabilecek yoğunluk ile ilgili hem belediyemizden hem dolmuş kooperatifinden araç sayılarının arttırılması talebinde bulunduk. Bu iki farklı birim de katkıda bulunup hem dolmuş sayısını hem de otobüs sayısını arttırdı. Biz şuanda yüzde 40 online, yüzde 60 yüz yüze eğitim sistemini uyguluyoruz. Öğrenci İşlerinden Sorumlu Rektör Yardımcısı olarak, öğrenciler bize gelip araçlara binemiyoruz, sıkıntılarımız var derse, elbette bununla ilgileniriz. Ancak şu ana kadar bize böyle bir şikayet gelmedi” dedi.

“10 DAKİKADA BİR OTOBÜS VERİYORUZ”

Batman Belediyesi İşletme ve İştirakler Müdürlüğü Yetkilileri, konuyla ilgili olarak “16 Eylül’de üniversitelerin açılmasıyla birlikte araç sayımızı 8 araçtan 12 araca çıkardık. 12 araç demek 10 dakika da bir araç gelmesi demektir. Bu araçların hepsi kapasitesi yüksek 12 ve 18 metrelik yeni araçlar. Envanterde bulunan 69 araçla hizmetine sunuyoruz. Tüm araçlarımız üniversite açıldığından beri kampüslere girmektedir. Emekli TOKİ’ye gelindiğinde yarımlarda ve saat başlarında 21 numara da hizmet vermektedir. Ayrıca yoğunluk durumunda 2 tane havaalanı aracı da bu 12 araca takviye olarak kullanılmaktadır. Otobüslerde bu yoğunlukların oluşmasının sebebi bütün öğrencilerin okul çıkış saatlerinin aynı olmasından ve otobüse aynı anda binmek istemelerinden kaynaklanmaktadır. Buna bir çözüm getirilmesi lazım. Öğrencilerin çıkış saatlerinin düzenlenmesi gerekiyor” dedi.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?