GÜNDEM

Vali Canalp’tan DEM partili belediye yönetimine yanıt;“Öyle bir enkaz devraldınız ki”

S.S. Batman Gıda Toplu İşyeri Yapı Kooperatifinin açılış töreninde konuşan Batman Valisi Ekrem Canalp, Batman Belediyesi tarafından açıklanan 3 milyarlık borç ile ilgili açıklamalarda bulundu.

19-04-2024 16:06
BATMAN
Google News

31 Mart seçimleri ile göreve gelen DEM partili yöneticiler, kayyum döneminde bırakılan borç miktarının 3 milyarı aştığını açıkladı. Belediyedeki kayyumluk görevi sona eren Batman Valisi Ekrem Canalp, iddialara yanıt verdi.

DÖRT DÖRTLÜK BİR BELEDİYEYİ DEVRALDINIZ

Vali Canalp “Belediyeyi devraldıktan sonra enkaz edebiyatı aldı başını gitti. Siz öyle bir enkaz devraldınız ki, belediye hizmet binası da dahil, belediyenin diğer binaları da dahil, sıfırdan yapılmış ve içerisindeki her türlü, mefruşat, mobilyası, makam koltukları dahil, her şeyi dört dörtlük hazır, kurdelesi kesilmiş ve hizmete sokulmuş bir enkaz devraldınız. Belediye otobüslerinin sayısı üç katına çıkmış, eski otobüsleri yenilenmiş, ayrıca 101 tane sıfır araç alınmış bir enkaz devraldınız. 1,8 milyon ton asfaltın atıldığı ve her sokağın, caddesinin, altyapısının yapıldığı bir enkaz devraldınız. 2 milyon metrekare parke taşı döşenmiş bir enkaz devraldınız. 500 kilometrelik yağmur suyu hattı ve kanalizasyon hattı döşenmiş bir enkaz devraldınız. Yeşil alan miktarı iki katına çıkmış, park ve bahçelerin sayısı üç katına çıkmış bir enkaz devraldınız. Türkiye’deki hayvan barınakları içerisinde en büyük ikinci hayvan barınağının temeli atılmış bir enkaz devraldınız. Türkiye’de büyük şehirler hariç, Altyapı Koordinasyon Merkezini kurmuş tek belediyeyi devraldınız. Altyapı Koordinasyon Merkezi ile 2023–2024–2025–2026 yılı altyapı programı hazırlanmış, birbiriyle uyumlaştırılmış, Türkiye’deki tek belediyeyi devraldınız” dedi.

BATMAN BELEDİYESİNİN, HER YIL 5 MİLYARI AŞAN BİR BÜTÇESİ VAR

Batman Belediyesinin 3 Milyarlık borcu olduğu yönündeki açıklamalara cevap veren Vali Canalp “İhale edilerek sözleşmeye bağlanan milyarlık bir borç ilan etmişler. Bu 1,5 milyarlık iş, yapmış olduğumuz yatırımlardır. Temelini attığımız ve bir kısmı önümüzdeki yıl yapılacak olan işleri borç olarak göstermişler. Biz yatırımın temelini atıyoruz, borcun temelini atmıyoruz. Firmalara 640 milyon lira borç yaptığımızı söylemişler. Bu da yatırım. 2022 yılında Batman Belediyesi 1,5 milyar lira yatırım yaptı. 2023 yılında Batman Belediyesi 1,5 milyar lira yine yatırım yaptı. 2024 yılı, 3 ayında, 1,5 milyar lira yatırım yaptı. 2 yıl 3 ayda 4,5 milyar lira yatırım yaptık. Bunlara borç değil, yatırım denilir. Batman Belediyesi, önümüzdeki aylarda ve yıllarda hiç geliri elde etmeyecekmiş gibi tasavvur ediyorlar. Batman Belediyesi, büyükşehir belediyeleri dışında kalan 51 vilayetin içerisinde kendi liginin şampiyonudur, en büyük belediyedir. Her ay kendi öz gelirleriyle beraber minimum 100 milyon civarında bütçesi olan bir belediyedir. Her ayda 100 milyonu aşan yine kendi öz geliri var. Batman Belediyesi’nin 2024 yılındaki gelirleri ile birlikte 5 milyar lirayı aşan bir bütçesi var” dedi. (Bayram Ayhan)

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Kerem
Kerem 1 ay önce
Yahu 3 kattirilyon ne demek, nerde bu yatirim. Bu paraya kac tane sehir yeniden kurulur. Cok dehset bir para. Devlet belediyelere muhakkak el atmali bukadar butce allahtan korkun yazik ya
Leman
Leman 1 ay önce
Vali diyorki yeni toplu taşıma araçları doğru değil bizim otobüsler her gün yolda kalıyor neresi yeni
ANKET TÜMÜ
BATMAN'IN SİZCE EN ÖNEMLİ SORUNU NEDİR?
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
25 Mayıs 2024 e-gazete