TÜRKİYE VE DÜNYADAN

Vücudu yanan çocuğa doku nakli

Azerbaycan'daki evlerinde çıkan yangında alevlerin arasında kalan kardeşini kurtarmak isterken vücudunun bir kısmı yanan İsmail İsmailzade'ye, hayırseverlerin desteğiyle getirildiği Şanlıurfa'da vücudundan alınan dokular nakledildi.

Vücudu yanan çocuğa doku nakli
18-09-2023 15:42
18-09-2023 15:45
BATMAN
Google News

Yaklaşık 4 ay önce Bakü'deki evlerinde yangın çıkan 10 yaşındaki İsmail İsmailzade'nin, alevlerin içinde kalan kardeşini kurtarmak isterken elleri, boynu, yüzü ve vücudunun bazı bölümlerinde ileri derece yanıklar oluştu. Azerbaycan'da bir süre yoğun bakımda kaldıktan sonra doku nakli için doktor arayan İsmailzade'nin ailesi, ülkelerine gelen Ala Hayat Minik Masumlar Derneği (AHMİMDER) Genel Başkanı Ayşegül Aksu ile tanıştı. Küçük çocuğa, derneğin desteğiyle Şanlıurfa'daki özel bir hastanede doku nakli gerçekleştirildi.

 "ÇOK HEYECANLIYIZ, ÇOK MUTLUYUZ"

AHMİMDER Genel Başkanı Ayşegül Aksu, hayırseverlerin desteğiyle Şanlıurfa'da onlarca çocuğa doku nakledildiğini söyledi. Dernek olarak Türkiye'nin her yerine ve dünyanın farklı ülkelerine gitmeye, vücudu yanan çocuklara yardımcı olmaya çalıştıklarını aktaran Aksu, şöyle konuştu: "Geçen hafta dost ve kardeş ülke Azerbaycan'daydık. Orada 22 çocuğumuzun yanık bası giysilerini karşılamak istemiştik. Ancak bir çocuk vardı ki bizi çok derinden etkiledi. İki elinin tüm parmakları, boyun bölgesi, yüzü ve vücudunun bazı yerlerinde ağır derecede yanıkları vardı. Şanlıurfa'da Estetik Plastik Cerrahi ve Rekonstrüktif Uzmanı Kadir Calavul hocamız ile görüşmemizde çocuğumuzun tüm parmaklarının açılabileceğini, boyun bölgesinin ve yüzünün düzelebileceğini öğrendik. Çocuğumuzu Şanlıurfa'ya getirerek doku naklini gerçekleştirdik. Bizler çok heyecanlıyız, bir çocuğumuz daha burada şifa buldu. Allah hem doktorlarımızdan hem de derneğin bağışçılarından razı olsun. Çocuğumuz bir kahraman, abiliğin ne olduğunu öğreten kişi. 10 yaşındaki bu çocuk, 5 yaşındaki kardeşini kurtarmak için kendi vücudunu hiçe sayarak kardeşini kurtarmaya çalışıyor. Maalesef kardeşi kurtulamadı, çocuğumuz ise ağır yanık olarak çıkarıldı." (AA)

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ANKET TÜMÜ
EKONOMİ DÜZELİR Mİ?
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
26 Haziran 2024 e-gazete