GÜNDEM

Batman’dan batı illerine gönderiliyor

Batman'da yılarca tütün ve pamuk ekiminden sonra reyhan ekmeye başlayan Batmanlı Çiftçi, 200'ün üzerinde aromatik değere sahip olan mor reyhanı Türkiye'nin birçok iline göndererek geçimini sağlıyor.

Batman’dan batı illerine gönderiliyor
04-09-2023 13:20
04-09-2023 13:01
BATMAN

Baharat olarak da kullanılan mor reyhanın çayı ve şerbeti de yapılıyor. Güçlü bir antioksidan içeren ürüne her geçen gün talep artıyor. Tarladan kopardıkları reyhanları gölgeliklerde kuruyana kadar bekleten çiftçi, kurutulmuş reyhanları Gaziantep, Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş, Siirt, Van gibi Türkiye'nin birçok iline kargo ile göndererek satıyor.

"REYHAN, BİRÇOK HASTALIĞA DA İYİ GELİYOR"

Batman'da kuruttukları reyhanları Türkiye'nin farklı illerine göndererek sattığını anlatan çiftçi, reyhanın vatandaşlar tarafından büyük bir rağbet gördüğünü belirtti. 20 dönüm reyhan tarlasını kardeşiyle beraber ektiklerini ifade eden çiftçi, yıllarca bu tarlalarda tütün ve pamuk ektikten sonra reyhan etmeye başladıklarını söylerken “2014 yılından beri Batman'ın farklı bölgelerinde reyhan ekiyoruz. Reyhan ekmeden öce pamuk ve tütün ekiyorduk. Devlet tütün ve pamuğa kota uygulayınca reyhan ekimine başladık. Ailece beraber kendi emeğimiz ile çalışıyoruz. Reyhanları 15 Mayıs'ta tarlada ekmeye başladık. Sabah saat 04.00-05.00 gibi ailece tarlaya geliyor kesimlerimizi yapıyoruz. Kesim yaptıktan sonra çuvallara koyum gölgede kurutmaya götürüyoruz. Reyhan romatizma, bronşit, damar tıkanıklığına ve birçok rahatsızlığa da iyi geliyor. Baharat olarak kullananların dışında birçok kişi de şerbet ve çay olarak tüketiyor. Bu tarladan yaklaşık 30 nüfus ekmek kazanıyor. Yoğun günlerde günlüğü 100 liradan işçi de çalıştırıyoruz” dedi. (Yasin Emrak)

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SOSYAL MEDYA