USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

BİR CUMARTESİ SOHBETİ, BİR ANI

08-11-2020
Google News

Yine bir Cumartesi Kahvaltısında sizlerleyiz. 
Bu Hafta Batman Çalışan Gazeteciler Derneği olarak Vali ve Belediye Başkan Vekili Hulusi Şahin’i ağırladık.  Karşımızda şehrin valisi olunca sorular hızlıca gelmeye başladı.  Batman’ın eksiği ve sorunları masaya yatırıldı. 
Problemler, çözümler, yapılanlar, yapılmayanlar konuşuldu.
Kahvaltıya ne yazık ki biraz geç katıldım. 

Salona girdiğimde konuğumuz sohbete başlamıştı.   
Batman Valisi Şahin’i  en son geçen sene Nisan ayı gibi Türkiye Eğitim Gönüllüleri  Vakfının (TEGV)’in bir eğitim projesinde ağırlamıştık.  
6 ortaokul öğrencimizle bir gazete çıkarmıştık. 
Bir gazete  nasıl çıkarılır?
Habercilik nedir ?  
Hangi olay haber niteliğindedir ? Araştırmacı gazeteci nasıl olur ?  
Hatice Türkan’ın gazete koçluğuyla cevaplandırdığımız bu soruların ışığında 6 küçük gazetecimizle güzel bir gazete hazırlamıştık.
Çocuklarımızın emek verdiği bu projeyi sayın valimiz ve eşini  ağırlayarak şenlik havasında kutlamıştık.  
O gün çocuklar bir aylık süreçte hazırladıkları gazetelerini sergilemiş ve gazeteciliği tiiye alan ufak bir skeç hazırlamışlardı.
Vali Şahin, programda açılış konuşmasını dinledikten sergiyi    inceledikten,  pastayı kestikten sonra  sanırım  iş  yoğunluğu gereği  bir an önce gitmek istiyordu.
Biz de çocukların emek verip hazırladıkları  eğlenceli skeci izlemesini istediğimiz için biraz daha kalmasını istiyorduk.
Sayın Şahin, resmi ve gergin duruşu, “biraz daha kalın” diye ısrar edemeyişimize neden olmuştu.
Ama biz ve  çocuklar sahnelenen oyunu izletmeye kararlı olunca şenliğin sonuna kadar Vali Şahin ‘i  tutmanın yolunu bulmuştuk.
Küçük gazetecilerimizin  Vali Şahin'den  skeci izlemelerini rica etmeleri üzerine şenliğin sonuna kadar kalmıştı.
Biz teklif edememiştik ama çocukların bu teklifine hayır demeyeceğini düşünmüştük.
Ve haklı da çıkmıştık.

O günden bu güne bir buçuk yıldan daha fazla süre geçmiş.
Derneğimizin toplantısına geç girmeme rağmen sohbetin pozitif bir havada geçtiğini gördüm.
Vali Hulusi Şahin’i daha rahat, daha pozitif ve daha güler yüzlü bulduğumu söylemeliyim.
Uzun bir Cumartesi Sohbeti oldu. 
Vali Şahin tüm sorulara detaylı cevap verdi.
Batman’la ilgili çalışmalarını anlattı.

İki yıldır Batman’da görev yaptığını, son yedi ayda  hem valilikte hem de belediye’de yoğun bir şekilde çalıştığını anlatı.
Batman’da yapılan kaçak binaları sadece kendi döneminde yıkıldığını söyleyen Vali Şahin, yıkım işlemlerinin ve kaçak yapılara verilen cezaların devam ettiğini anlatı.
Batman’ın en büyük sorununun ne olduğu soruldu.

Batman’ın çok güzel bir şehir olduğunu belirten Vali Şahin, Batman’ın bir Gaziantep olabileceğini söyledi.
Düzenli nüfus artışı, sermaye, girişimci ruh ve genç nüfusu olan Batman’ın en büyük sorunun imar olduğunu belirtti.
Batman’ın önünü açmanın,  imar probleminin çözümüyle gerçekleşeceğini  bildirdi.
Batman’ın bitmeyen sorunu İluh Deresi ve anız yangınları soruldu.

İluh Deresinin istismar edildiğini, oranın bir başarısızlık örneği gibi gösterilmeye çalışıldığını açıkladı. Oradaki sorunun, derenin ıslahından ziyade bölgenin kentsel dönüşüm sorunu olduğunu söyledi.
Anız yangınlarının bir kültür olduğunu, bunun için epey uğraştığını belirtti.

Batman’a yakışan arama kurtarma ekibini oluşturduklarını, Esentepe, Batman Çayı projelerini ve çok daha fazlası Cumartesi Sohbetinde anlattı.
Gazetemizin diğer köşeleri  ve web sitesinden sohbetin içeriğini ve detaylarını  takip etmenizi tavsiye ediyorum.
Sağlıkla kalın.

 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
GÜL MİRKAN
GÜL MİRKAN
BİR CUMARTESİ SOHBETİ, BİR ANI BİZDEN BİRİ KÖROĞLU KIRAÇ BİZDEN BİRİ KÖROĞLU KIRAÇ GELECEĞİNİ FELÇ ETMEK İSTEMİYORSAN ÖTELEME BİR GAZETEDEN ÇOK DAHA FAZLASI HAYDİ YAPALIM BATMANLILAR NEREDE O ESKİ DEĞERLERİMİZ BATMANLININ, BİSİKLETLE İMTİHANI MUTLU BİR İŞ İÇİN ASIK SURATLI PERSONEL BİZ BİR AİLEYİZ VE SİZİNLE 6 YILI DEVİRDİK BİR TARAFTA MADDE BAĞIMLILIĞI BİR TARAFTA HIRSIZLIK DİLİMİZ VE BİZ HERKESİN KAZANDIĞI BİR SEÇİM DÜNYA, NERENİN CEHENNEM Mİ? BENİM BAYRAMIM BÖYLE OLSUN TOPLUMUN GEBE OLDUĞU BÜYÜK SORUNLAR RAMAZAN’DA 1 YILIMIZI DAHA DEVİRDİK İŞTE ÖYLE BİR PROTESTO NASIL BİR HALET-İ RUHİYEDEYİZ İHTİYACIMIZ OLAN SAVAŞ DİLİ DEĞİL HIZLI AKAN ZAMANDA “SONSÖZ” 4. YILINDA BİR GÜN DEĞİL HERGÜN VARLAR ŞİRVAN NERESİ? YALANCI BAHAR İŞ KURMAK İSTEYEN GİRİŞİMCİLER FİLİM GİBİ GERÇEK!... BAYRAM GELMİŞ! HAKKINI VEREBİLDİĞİMİZ RAMAZAN’LARA ZAMANIN İÇİNDE SONSÖZ GAZETECİLER GELİP GÖZLEMLEDİLER KAPIMIZDAKİ TEHLİKE AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR MÜDÜRÜNÜ AĞIRLADIK “OLAĞAN KENTİN OLAĞAN SORUNLARIYLA UĞRAŞAMIYORUZ” GÜZEL GÜNLER GÖRECEĞİZ AFET OLAYLARINA HAZIRLIKLI MIYIZ? TRAFİK ÇİLESİ ZAMAN GEÇİYOR ÖLÜMLER BİTMİYOR GERÇEK BİR HASANKEYFLİYLE HASANKEYF’İ KONUŞTUK İNSANLIK DRAMI KIŞ AYLARINDA ARTAN ELEKTRİK KESİNTİLERİ BATMAN’DAN GÜZEL HABERLER YENİ YILIN İLK GÜNLERİ GÜZEL GELİŞMELERİ DE YAZMAK LAZIM “HİZMET İÇİN TEK ENSTRÜMAN SİYASET DEĞİLDİR” OLAYLARA VERİLEN TEPKİLER, TEPKİLERİN KAZANDIRDIKLARI! “BÖLGE HASTANESİ, MARKA OLMA YOLUNDA” HANGİ SAVAŞIN ORTASINDAYIZ? MEVSİMLERDEN KIŞ, ÜLKE KARA KIŞ İNANÇLI BİR SOSYALİST ÜRETİLEMEYEN TEK İLAÇ KANDIR NECAT NASIROĞLU’YLA CUMARTESİ BULUŞMASI DÜNYAMIZI TÜKETMİYELİM 1 KASIM SEÇİM SONUCUNA GENEL BAKIŞ “DEMOKRASİ İÇİN CANIMIZI ORTAYA KOYDUK” MASAYA OTURTACAK TEK GÜÇ AK PARTİ’DİR YİNE BANA JET LAG ETKİSİ “TALEBİMİZ, HALKIN KENDİNİ YÖNETMESİ” HALKA DÜŞEN YAS, ACI, KEDER SANDIKLAR NEDEN TAŞINIYOR KURBAN EZİYETİ KÜRTLER NE İSTİYOR HASTA BİR TOPLUM Boşa Koyuyorum Dolmuyor, Doluya Koyuyorum Almıyor RUHLAR HASTA!... TATİLİ OLMAYAN ÇOCUKLAR HERKESİN KANTARI BAŞKA TARTAR ÜLKEYE HUZUR NE ZAMAN GELECEK? MASUM DEĞİLİZ HİÇ BİRİMİZ SORUMLULULAR İSTİFA ETSİ BAYRAM GELDİ GEÇTİ BU DA BİZİM MİRASIMIZ ORUÇ TUTMAK MI? AÇ KALMAK MI? BARIŞ İÇİNDE YAPILAN İFTARLARA MUTLU ÇOCUKLARA GEÇMİŞİ OLAN, GELECEĞİ OLMAYAN NAZLI ŞEHİR YENİ BİR MUHALEFET SONSÖZ BÖYLE BÜYÜK BİR AİLE... PETROLSPOR’UN SAHİPLENİLMESİ GEREKİR GÖREV BİLMEZ İNSANLAR SÜREÇTE HDP’NİN KATKISI OLMAMIŞ PATRONLARA YAZILMIŞ ÖZEL YAZI TÜRKİYE’DE DEĞİŞİM KENDİNİ DAYATIYOR BİR YASAK ÖMÜR BİR YASAK DÖNEM EV VE KİRA FİYATLARI NEREYE GİDİYOR İŞ KUR NE YAPAR? SANSÜRSÜZ GÜNLERE SÖYLEYECEK ÇOK SÖZLERİ VAR!... PROJE HAZIRLAYIP FARKLI KÜLTÜRLERİ TANIMA ŞANSI SAHİPSİZ OLAN ŞEHRİM BAKANI YETERİNCE DEĞERLENDİREMEDİK SIRADIŞI OLAYLAR MUSTAFA TEKİK'LE SOHBETTEN KESİTLER GÖRMEK İSTEMEDİĞİMİZ SORUNLARIMIZ BİR YÜREĞE DOKUN BATMAN’DA EĞİTİM NE DURUMDA? ÖNCE HUKUK SONRA DEVLET İÇ GÜVENLİK PAKETİ NEDİR? ÖZER’LE CUMARTESİ SOHBETLERİ’NDEN NOTLAR UCUZA YAŞIYORUZ REKTÖR’LE SOHBETİMİZDEN KESİTLER