ORTAYA KARIŞIK

ORTAYA KARIŞIK
20-01-2022

 

Değerli Sonsöz Gazetesi okurları, gündemi takip edip, ekonomi, korona virüs, geçim sıkıntısını yazıp, yorum yaparak sizleri meşgul etme niyetinde değilim. Bu görevi değerli yazarlarımız yapıyor.

Sevgili okurlar, sosyal medyanın zararları olduğu gibi faydaları da vardır. Artık sosyal medya hayatımızın vazgeçilmezidir.

Hele hele bazılarımızın değişiyle ‘Melel Google’ artık her şeyi bize bilgidiriyor, bilgilendiriyor.

Bende boş zamanlarında kitap okumanın yanında sosyal medyaya girip, ders alınacak hikayeleri okuyorum. Sizede tavsiyem bu yöndedir.

Buyrun size birbirinden değerli üç hikayemiz; keyfle okumanızı dilerim;

 

***

Bunları biliyormuydunuz?

Şekil olarak da sebze meyveler ve organlarımız arasında bir bağ olduğunu biliyor musunuz?

* Havuç dilimi insan gözüne benzer. Bilimsel araştırmalar havucun gözlerin kan akışını ve işlevini iyileştirdiğini göstermiştir.

* Domateste kalpte olduğu gibi dört odacık vardır ve kırmızı renklidir. Bütün araştırmalar domatesin kalp ve kan için faydalı olduğunu göstermiştir.

* Üzüm salkımı kalp şeklindedir, her bir üzüm tanesi kan hücresi gibi görünmektedir ve araştırmalar üzümün ciddi kalp ve kan canlandırıcı bir gıda olduğunu göstermiştir.

* Ceviz küçük bir beyin görünümündedir. Beyin fonksiyonlar için faydalıdır.

* Fasulye böbrek görünümündedir ve böbrek fonksiyonlarını iyileştirir.

* Sap kereviz, Çin lahanası ve Rhubarb kemiklere benzer. Bu gıdalar kemikler için faydalıdır, sodyum oranları eşit ve %23 dür. Gıdanızda yeterli sodyum yok ise vücut kemiklerden çeker ve kemikler zayıflar. Bu gıdalar iskeletinize faydalıdır.

* Patlıcan, avokado ve armut kadınların rahim ve serviks sağlığı ve fonksiyonlarını hedefler ve görünümleri bu organlara benzerler. Araştırmalar kadınların haftada bir avokado yemeleri halinde hormonları dengelediğini, istenmeyen doğum sonrası kilolarını azalttığını ve serviks kanserini önlediğini göstermiştir.

* İncir tohum doludur ve ağaçta ikili olarak asılarak büyür. İncir sperm sayısını ve hareketliliğini arttırır ayrıca erkek kısırlığını önler.

* Tatlı patatesin görünümü pankreasa benzer ve şeker hastalarının glisemik indeksini dengeler.

* Zeytin yumurtalıkların sağlığına ve fonksiyonuna yardımcı olur.

* Greyfurt, portakal ve diğer narenciye meyveleri kadın göğüsüne benzer ve bunların sağlığına ve lenfin hareketine yardımcı olur.

* Soğan vücut hücreleri görünümündedir. Bütün vücut hücrelerinden atık maddelerin temizlenmesine yardım eder. Hatta gözlerin epitelyal katlarının yıkayan gözyaşlarına bile sebep olur... 

 

***

 

MUCİZE

Küçük bir kız çocuğu eczaneye girer:

- MUCİZE var mı amca?

- MUCİZE mi? Ne yapacaksın ki?

- Kötü bir cisim kardeşimin başında gittikçe büyüyor. Babamın söylediğine göre ancak bir MUCİZE onu kurtarabilirmiş. Ben de bütün paramı getirdim ki MUCİZE alayım

Eczacı üzüntüyle: - Yavrucuğum sana yardım edemeyiz. Burada MUCİZE satmıyoruz ki.!

Kızın gözleri dolar:

- Ama kardeşim ölüyor! Lütfen ne olur bana bir MUCİZE verin.

Birden arkadan bir el çocuğun başını okşar ve yumuşak bir sesle:

- Gel bakalım ne kadar paran varmış görelim Paraları saydıktan sonra:

-Aman Allah'ım tam da kardeşine bir MUCİZE alabilecek kadar paran varmış.

Çocukla biraz konuştuktan sonra:

- Şimdi beni eve götür de bakalım kardeşine bir MUCİZE bulabilecek miyiz?

O adam dünyaca meşhur beyin cerrahı profesörüydü! İki gün sonra hiç bir ücret almadan ameliyatı gerçekleştirdi. Bir müddet sonra da çocuk iyileşti. Bu olayı Almanya The Hannover Hastanesi dekanı ilmi bir konferansta anlatıyor. İyiliğin ne dini ne rengi nede ırkı yoktur .Ve o Profesör hem ülkemizce ve dünyaca meşhur İranlı Madjid Samii'ydi!...

 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?