USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

AFGANİSTAN’IN DÜNÜ, BUGÜNÜ…

AFGANİSTAN’IN DÜNÜ, BUGÜNÜ…
13-09-2021
Google News

11 Eylül İkiz kuleler saldırısı bir dönüm noktası oldu. ABD bunu Ortadoğu’ya müdahale etmek için geçerli bir neden olarak gördü.

Planlı ve programlı bir saldırı olarak yorumlayan analistler de oldu. Nitekim bu saldırı ABD’nin Ortadoğu’yu şekillendirme projesine dönüştü.

Mahir Kaynak’ın ünlü bir sözü vardır. “Bir olay en çok kimin lehine sonuçlanmışsa O olayda onun parmağı vardır.”

Nitekim ABD Afganistan’dan El Kaide liderini isteyip alamadığı için müdahale etme gereğini duyduğunu ifade ediyor.

Ayrıca 11 Eylül saldırıları sonrası Siyonistlerin istemiş olduğu İslamafobi yaygın ve sistematik hale dönüştü. Öyle ki, Müslümanlar üzerinde baskı oluştu.

Maalesef Avrupa’da ve Amerika’da yaşayan Müslümanlar bir baskıya maruz kalırken İslam Ülkeleri içindeki Müslümanlar da İslam’dan uzaklaştı.

Müslümanları Öcü gibi gösterme çabaları günden güne arttı. Müsteşriklerin propagandalarına bir kısım Müslümanlar da alet oldular.

Gelelim Afganistan’ın durumuna Afganistan çok farklı ırktan oluşmaktadır. Afganistan’ın etnik yapısı emperyalizmin “Böl, parçala, yut “ ideasına uygun düşmektedir.

Afganistan’da çoğunluğu Peştunlar olmak üzere Özbekler, Tatarlar, Hazaralar vs gibi etnik yapılar bulunduğu için birlikteliği sağlamak epey zordur.

1979 yılında Rusların Afganistan’ı işgal etmesi farklı etnik yapıları ve farklı meşrepleri bir araya getirdi. Rusya’ya karşı direniş tüm farklı meşrep ve etnik yapıların birlikteliği ile sürdürüldü.

Rabbani, Raşid Dostum, Gülbeddin Hikmetyar gibi liderler Rusya’nın işgalini sona erdirmek için işbirliği yaptılar.

Ancak Rusya’nın Afganistan’dan mağlup olarak çekilmesi ile bu gruplar arasına ayrılıklar ve fitneler düştü. Rusya’nın çekilmesi sonrası sular durulmadı.

Düşmana karşı işbirliği yapan Liderler Afganistan’ı yönetme konusunda işbirliği yapamayınca birbirlerine düşüp çatışma ortamına zemin hazırladılar.

Akabinde ABD’nin işgaline ortam hazırladılar. ABD Afganistan’ı işgal edip Afganistan’ı kaosa sürükledi. Silahlı çatışma, uyuşturucu vs derken Afganistan tam bir bataklığa dönüştü.

Derken Taliban denilen ve Öğrenciler anlamına gelen Molla Ömer liderliğinde örgüt kuruldu. Bu Örgüt giderek genişledi ve Afganistan’da söz sahibi oldu.

Taliban Sünni olup Hanefi mezhebine bağlıdır. Etnik yapı olarak da Peştunlar çoğunluktadır. Bugün kurulan geçici hükümette de Peştunlar çoğunluktadır.

Afganistan’ın huzur bulması etnik yapılara nüfusları oranında yönetme yetkisi vermekle sağlanabilir. Aksi takdirde fitne ortamı hazırlanmış olur.

Özellikle mezhebi yapıların da temsiliyetine olanak sağlanmalıdır. Hazaraların Şii mezhebine tabi olması bir farklılıktır.

Hazaraların kurulacak kalıcı Hükümette adil olarak temsil edilmesi ileride çıkacak sorunların engellenmesi adına önemli olacaktır.

Afganistan’ın istikrarlı olması ve kalıcı bir düzenin sağlanması adaletli bir düzenin tesisi ile mümkün olacaktır.

Değişik düşünce, yapı, mezhep, etnik yapı ve ekollerin bir arada yaşaması zor olmakla beraber imkânsız değildir.

Önemli olan aidiyet duygusunun geliştirilmesidir. Bunun için temsilde adalet ve müsamahanın gösterilmesidir.

Bir başka zorluk ise Afganistan’ı Uyuşturucu merkezi haline dönüştürenlerin rantının engellenmesidir. Uyuşturucu ticaretini minimize etme Taliban için bir başarı olacaktır.

Her ne şekilde olursa olsun ABD Ortadoğu’dan elini çekmeyecektir. Ancak her defasında başarısız olup yenilgiye uğraması direncini kıracaktır.

Afganistan’ın madenlerinin olması Uluslar arası aktörlerin iştahını kabarttığı için mücadeleler devam edecektir.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
EKREM IŞIK
EKREM IŞIK
FAHİŞ DURUMLAR AFGANİSTAN’IN DÜNÜ, BUGÜNÜ… ŞİKÂYETLER ÜZERİNE… KAYBETTİĞİMİZ DEĞERLER GİRDAP KİMİN UMRUNDA? İNSAN OLAMAZSINIZ! ŞEHİR VE MEDENİYET NE OLUYORUZ? TRAFİK MAGANDALARI EĞİTİMİN EĞİTİMİ ÇEVRE KATLİAMI SEDAT PEKER TAHLİLİ SÖZÜ FİLİSTİN, YAŞANTISI İSRAİL BAYRAM GELDİ AMA… KİŞİSEL VERİLERİMİZ TEHLİKEDE! DİN ETKİSİZLEŞİYOR MU? HIRS, HASARETTİR! GEÇTİ BOR’UN PAZARI… AH MEMLEKETİM, VAH MEMLEKETİM! HDP KAPATILACAK MI? TOPLUMSAL ANALİZ TARİHİN ÇÖPLÜĞÜNE ATILDI! HAKKIDIR HAKK’A TAPAN, MİLLETİMİN İSTİKLAL! İNSAN HAKLARI EYLEM PLANI BAKİ KALAN BU KUBEDE HOŞ BİR SADA BIRAKMAK AYKIRI AYDIN! KUŞAK REKTÖR İDRİS DEMİR VE ÜNİVERSİTENİN GELECEĞİ PROTESTANLIK AHLAKI VE TOPLUMUN DURUMU CAHİLLİK GİDER, EŞEKLİK BAKİ KALIR! TRAFİK KARMAŞASI VE TOPLUMSAL İLİŞKİLER MÜSLÜMANLIĞIN İÇİ BOŞALTILDI DİJİTAL MAHKÛMİYET AŞI VE AKLA GELEN SORULAR TARIM ALANLARI AZALIYOR NEFES ALAMIYORUZ ORTAK KAYNAKLARIMIZ SAPKINLAR EĞİTİM VE YARINLARIMIZ MİLLETİN KANINI EMDİNİZ! TEHLİKELİ YOLLAR BATMAN’IN SORUNLARI MACRON VE KARİKATÜR FAHİŞ DURUMLAR MEMLEKET MESELESİ BATMAN GÜVENLİ Mİ? GÜVENLİK SORUNLARI CÜBBELİ VE SELEFİLİK ANIZ BELASI SİZDEN GELEN ŞİKÂYETLER GÖRDÜKLERİMİZ, HALKTAN YANSIYANLAR… KENDİNDEN BİLİR İŞİ YENİ MÜJDELER EĞİTİM ŞART ZORLU SÜREÇ KİM(LER) ENGELLİYOR? KORONA MAĞDURLARI TEDBİRİ ELDEN BIRAKTIK HER YERİ YAKIN! BİRKAÇ MÜHİM MESELE YENİ HASANKEYF’İ DE KAYBETMEYELİM SAĞLIĞIMIZ TEHLİKEDE GENÇLER ÖLÜYOR! YATAY YAPILAŞMA KRONİKLEŞENLER BİR BAŞKA BAYRAM KAYYUM VE VALİMİZ HULUSİ ŞAHİN’E İŞSİZİZ KAYYUM VE İMAR RAMAZAN GELDİ Mİ? KORONADAN SONRA NE OLACAK? BU HAL, NE HAL? VİRÜS YAYILMASI NE ZAMAN DURACAK? KORONA NE DİYOR? SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI! LÜTFEN SAKİN OLUN! SURİYE NEREYE? HASANKEYFSİZ KORONA(MA) VİRÜSÜ HİZMETTE VURDUMDUYMAZLIK TEHLİKELİ PLANLAR PİYASA HAYDUTLARI DEPREM SARSMADI MI SİZİ? KANAL İSTANBUL’DA FIRTINALAR KOPARILIYOR NE OLUYOR SİZE? DENETİM YOKSA KURALLAR ÇİĞNENİR! AKDENİZ SAVAŞLARI GELECEK PARTİSİ, GELECEK VAAT EDİYOR MU? DÜZELTİLMESİ GEREKENLER ÖLDÜRÜLENLER EN İYİ ÖĞRETMEN KİM? NEREYE KADAR? DENGE POLİTİKASI YAKIŞMIYOR! BAŞIBOŞLUK! BU ESER SİZİN! YETER ARTIK! SORUNLAR DİZ BOYU AYAKLARIMIN ALTINA ALIYORUM! ÖLMEK İSTEMİYORUM