USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

BAYRAM KUTLAMALI MIYIZ?

BAYRAM KUTLAMALI MIYIZ?
18-07-2021
Google News

Zor soru olduğunun farkındayım ama bakış açınızı doğru ayarlarsanız, cevap çok kolay.

Tabii ki bayramı kutlamalıyız.

Bayramı bize veren kim?

Bayramı veren Allah, yani günün sahibi O. İşin içeriği, mesajları, maneviyatı bir tarafa, sadece buradan baktığınızda bile bayramı kutlama zorunluluğunuz var. Çünkü büyüklerin verdiğini reddetmek saygısızlık olarak algılanır.

En büyüğün verdiğini, varın siz düşünün. Allah size 2 bayram (Kurban ve Ramazan) vermiş, siz, vay efendim, ben karşıyım, ben tatile çıkayım ya da eve kapanıp dinleneyim...

Diğer bayramlar için penguen gibi giyinip, maymun gibi takla atanlara bir şey demiyorum ama Allah’ın bayramının şakası yoktur. Başkası ile karıştırılamaz, karşılaştırılamaz! Reddedilemez, küçümsenemez, değersizleştirilemez, ismi değiştirilemez!

Pandemiden dolayı her şeyi kısıtlı yaşıyoruz, eyvallah. Yine maske ve mesafe kurallarına uyalım. El temizliğine dikkat edelim. Çok kalabalık yerlere girmeyelim.

Ama mutlaka yaşlılarımızı ziyaret edelim. Yetimlerin başını okşayalım. Kimsesizlere selam verelim. Kurbanımızı kesip ihtiyaç sahiplerine ulaştıralım. Kimse gelmese bile misafir ağırlama ritüellerini yerine getirelim. Bayram günü kapılara kilit vurmayalım.

Şu bayram sabahı evde olduğu halde kapı açmayan ya da kapıyı açıp surat asanlar var ya...

Unutmayın, bayram, tatil demek değildir!

Allah u tealanın büyük misyonlar yüklediği, çok yoğun günlerdir. Ben istemiyorum diyemezsiniz. Müslüman iseniz onu kutlamak zorundasınız. Değilseniz, saygı göstermek zorundasınız. Bu konuda gayri Müslim komşularımız/hemşehrilerimiz oldukça duyarlılar. Yüz yıllardır bizim bayramlarımızı kutlar, bizim rahatsız olabileceğimiz her türlü hareketten kaçınırlar. Hatta Ramazan aylarında oruç tutmadıkları halde asla açıktan yemezler.

Ben Müslüman’ım kalbim temiz diyen zerzavat ise sigarayı içip dumanı oruçlu komşusunun üstüne üflüyor ve "ben öşşşgürüm" diyor!

Velhasılı kelam, pandemi olabilir, sıkıntılı bir süreç olabilir, acımızda olabilir ama bu Allah’ın hediyesi ve asgari ritüellerin yerine getirilmesi elzemdir.

Benim içinde babasız geçen ilk Kurban bayramı olacak. Babam olmadan bayram kutlanır mı?

Kutlanır tabi. Hemde en başta onun bayramı kutlanır. Ayaklarının dibine oturulup diz çökülür, onunla konuşulur. Sonrada kalkılıp onun bayrağı alınarak yola çıkılır. Yaşlılar ve çocuklar sevindirilir, misafirler ağırlanır, muhtaçlar gözetilir...

Aslında çokta babasız değiliz çok şükür. Her özlediğimiz de ziyarete gelip mesajını verip gidiyor. Bu gecede ziyarete gelmişti hemde evime gelmişti. O hep geliyor, gelir. Siz onu severseniz, ona layık olmak için çabalarsanız, o sizi hiç yalnız bırakmaz! Gelir, görünür, gülümser, gider...

Bayramı kutlayın hemde en güzel şekilde kutlayın. Haşa, bayramın sahibine tavır koymak gibi hareketlerde bulunmayın! Bayramı tatile ya da yasa çevirmeyelim.

Mübarek Kurban bayramınızı en içten dileklerimle kutlar, hayırlara vesile olmasını, Cenabı Hak’tan niyaz ederim. 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ŞEHMUS TEMİZ
ŞEHMUS TEMİZ
BİR KİBRİTLİK ZEVAT! TATİLE GİTMEYEN DİNDEN ÇIKAR MI? YAZAMADIĞIMIZI YAZAMIYORUZ! BAYRAM KUTLAMALI MIYIZ? 160 BİN LİRAYI KİM YEDİ? GERCÜŞ ÜNİVERSİTESİ İĞRENÇSİNİZ! ERBİL, KANDİL, KÜRDİSTAN... NİYE/NASIL ERBİL 3? NİYE/NASIL ERBİL- 2 NİYE/NASIL ERBİL? BİRİLERİNİN GAZI VAR! HANGİ 8? PETROL DENİZİNDE YÜZMEK! BATMAN’DAN İSRAİL’E YARDIM KAMPANYASI! BİR KUDUZ KÖPEĞİN ANATOMİSİ! BAYRAMA DİRENMEK! DİŞİMİZİ ÇEKTİK, TIP’IMIZ KAYDI! ERMENİLERİ BİZ VURDUYSAK! RAMAZAN, MÜZİK, TURŞU... CADDENİZİN İSMİNİ BİLİYOR MUSUNUZ? İHANETİN BAHANESİ OLMAZ! PADİŞAHIM ÇOK YAŞA... KORONAMA KARIŞMA! TIP’ÇILARA NİYE PIT PIT YAPIYORUZ? TERÖRİSTLER (!) TERÖR YÜRÜYÜŞÜ YAPTI! BATMAN ÇİN MAHALLESİ! GARA GARABETİ! SİYASET, İTAAT, LİYAKAT... GERCÜŞLÜ REKTÖR HAYIRLI OLSUN AŞAĞI BAKINCA SİZİ GÖRÜYORUZ! EBREHE’NİN ZELİL ÇOCUKLARI! SUİKAST, KAOS, SEÇİM! BAŞÖRTÜSÜ, GÖZÖRTÜSÜ OLDU! VATAN HAİNLERİNİN DÜNÜ, BUGÜNÜ, YARINI! SAHTE KEMALİSTLER, SAHTE DİNDARLAR S...! İYİ Kİ KORONA VAR OHHHHHHH! İMAMOĞLU GERÇEĞİ AK PARTİ'NİN DAVASI, DEVASI, GELECEĞİ... AŞI YAPILMALI MI? İYİ Kİ VARSIN TPAO DİNSİZLİK VE AHMAKLIK! CUMHURBAŞKANI GEÇ GELSE? BATMAN’IN KARANLIK YÜZÜ! AYBÜKE’Yİ NİYE VURDUNUZ? BATMAN’A NASIL ZARAR VEREBİLİRSİNİZ? ÖZGÜRLÜK SEVMİYORUZ! BATMAN XOŞTIR LE BELE… VALİ NE DEDİ? İZMİR’E YARDIM KAMPANYASI! ACININ MİLLİYETİ OLMAZ! AKLİ MELEKELERİNİ YİTİRMİŞ BAŞKAN! İÇİMİZDEKİ ERMENİLER! EMNİYETİN EMİN OLDUĞU ŞEHİR; BATMAN TOPLUMSAL HAFIZAMIZI KAYBEDİYORUZ! ANIZ İŞİNİ NASIL ÇÖZERİZ? BİTMEYEN YOLLARIN DRAMI! ÖLÜMLE TERBİYE ETMEK! BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI (2) BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI… KÜÇÜK İNSANLAR! ADALET SIKINTILI! HASTA VE HASTANELERİN GERÇEK DURUMU! TEDBİR, ALLAH U EKBER… HERKESİN BAŞINA 1 SAĞLIKÇI… HASANKEYF’İ GÖMDÜNÜZ, MİRASINI…! KAYYUM’DAN MEMNUN MUSUNUZ? PROVAKASYONA HAZIR MISINIZ? ONURSUZLUK YÜRÜYÜŞÜ, LCW’NİN DURUŞU! TAZİYEDE OYUN, DÜĞÜNDE ÖLÜM! BATMAN’DAKİ İMAMOĞLU KİM? BAKAN’IN STK’SIZ STK TOPLANTISI! EŞEKLER ARPADAN ÖLECEK GALİBA! ÇOCUK HASTANESİNİ YIKIN! SONSÖZÜ SÖYLEMEK ZORDUR BATMAN’DAKİ MEZAR EVLER! ALLAH BAYRAM ETMEMİZİ NİYE İSTEMEDİ? CORONA DEĞİL CEHALET ÖLDÜRÜYOR! PAHALI İFTARLARIN PARASI NEREDE? ALİ ERBAŞ HAKLIYSA?... SAHTE HASTALAR İFŞA OLDU! DOKTORLAR YAŞATIYOR, MÜHENDİSLER ÖLDÜRÜYOR! VİRÜSÜN BEYNE ETKİLERİ! KORONA MI KARI DIRDIRI MI? ÇİŞ BANKASI DEYİP ÖZÜR DİLEMEK! YALANDAN MI CORONADAN MI ÖLDÜLER? BATMANDA KORONA VİRÜSÜ! BU VAHŞETİ BİZ İŞLEDİK! SOĞAN EKİYORUZ, KARPUZ BEKLİYORUZ! KEYF GİTMİŞTİ, HASAN DA GİTTİ! 500 YATAKLIYI KİM YAPTI? TAKLACI SİYASETÇİ! HÜLLE DEĞİL HİLE! DEPREM BİZE NEYİ ÖĞRETTİ? İÇİMİZDEKİ KATİLLERE NİYE DOKUNULMUYOR? 600 BİN KİŞİ 1 AHMET’İ KURTARABİLİR Mİ? REİS’İN HAYAL DÜNYASI? BAŞLIK PARASI SADECE İSİM DEĞİŞTİRDİ! BATMAN (TPAO) DÜNYAYA KAFA TUTUYOR BELEDİYE, BATMAN TANITIM GÜNÜNDE NİYE YOKTU?