USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

İĞRENÇSİNİZ!

İĞRENÇSİNİZ!
27-06-2021
Google News

Özgürlüklerin, başkasının özgürlüğünün sınırları ile sınırlı olduğu gerçeğini, bir türlü kabullenemedik!

Önceki gün Hacı annem ile dişçiye gittik.

Hacı annem 2020 şubat ayında çok ağır bir akciğer enfeksiyonu (H1N1+Zatürre) geçirdi. Sonrasında damar tıkanıklığından ameliyat oldu.

Birkaç ay sonra ise Hacı babam ile birlikte Covid 19 kaptı.

Yaklaşık 1 ay yoğun bakımda yattı. Hem Covid’in bıraktığı etki hem uzun süre entübeli olması ve hareketsiz kalması nedeniyle, bünyesi oldukça zayıfladı.

Üstüne yarım asırlık hayat arkadaşını da kaybedince, vücut direnci oldukça düştü.

Bu durumdan mütevellid mecbur kalmadıkça dışarı çıkarmıyoruz annemi.

Hatta ziyaretine bile randevu ile gidiyoruz.

Diğer kardeşlerden bazıları varsa, erteliyoruz ziyareti.

İşte bunun için önemli dişçi ziyareti.

Yaşanan fiziki ve psikolojik travma sonucu annemin dişlerinde ciddi manada rahatsızlık peyda oldu.

Uzun bir süre sonra çarşıya çıkmak zorunda kaldık, muayenemizi olup, korka korka dışarı çıktık. Asansörü bekledik. Asansörün kapısı açıldı.

İçeriden 2 genç indi. Daha doğrusu, kapıda yaşlı bir bayanı görünce, kalan 2 katı yürüyerek inmek için asansörü boşalttılar.

Gençlerden biri inerken elini ters pozisyonda kamufle etmişti. Sigarasını kamufle ediyordu.

Bu arada açık kalan asansör kapısından o iğrenç koku yayılmaya başladı.

Annem ile birlikte kapıda biraz bekleyip asansörü havalandırmaya çalıştık ama ne mümkün. Anne yürüyemiyor, başka da asansör yok.

Mecbur bineceğiz, neyse sadece 2 kat deyip, bindik.

Kaç saniye sürdü bilmiyorum ama çok iğrenç bir zaman dilimiydi.

Kokuyu çektik.

Muhtemelen üzerimize sindiği için eşimiz çocuğumuz da bunu çekecekti ama asıl sorun bu değildi.

Annem hala hassastı.

Rahat nefes alamıyordu ve bünyesi hala zayıftı.

Akciğerleri ise hala toparlanamamıştı.

Annemin öksürüğüyle irkildim. Bir daha bir daha bir daha...

Eve gidene kadar hiç kesilmedi öksürüğü!

Korktum, yaşadığımız yoğun bakım günleri, annemin o entübeli hali, doktorların bu hastanın buradan sağ çıkması çok zor sözleri...

Zor toparlanmıştı ama bir düşüncesiz yüzünden tekrar risk altındaydı!

Eyyy iğrenç yaratık, o binanın en üst katından en alt katına inmen kaç saniye sürer ki?

Birkaç saniye sabredip sonra yaksaydın ne olacaktı.

2 metre kare bile olmayan alanda içtiğin zıkkımın etkisi kaç saat sürecek biliyor musun?

Bu zıkkım yüzünden kaç kişi zarar gördü, kaç kişi rahatsız oldu, kaç kişi kem söz söyledi biliyor musun?

İğrenç diyorum ama bu senin işlediğin fiil için iltifat olur!

Hakkımızı helal etmiyoruz sana!

Aylardır gözümüz gibi baktığımız annemize yaşattığın için üstümüze sindirdiğin pis kokun için ortak alanı dumana gark ettiğin için sana hakkımızı helal etmiyoruz.

Senin gibi asansörde, otoparkta, hastane çıkışlarında, mezar başlarında, cami bahçesinde, spor tesislerinde, yürüyüş alanlarında ve yasak olan her yerde sigara içip hakkımıza girenlere hakkımızı helal etmiyoruz. İğrençsiniz diyoruz.

Yetkililerden de bu konuda net olmalarını istiyoruz!

Denetimler yetersiz.

Bu saydıklarım yerlere her gün bir tur atılsa, yüzlerce kişiye ceza yazılır.

Çözüm ceza mı demeyin. Laftan anlamayanlara ceza şarttır.

Hastane'de canıyla cebelleşirken, kapıyı çıktığı gibi hatta bazen koridorda yürürken (yangın merdiveninden) dumana gark olan vatandaş sanırım size sadece hakkımı helal etmiyorum demiyordur!

Mezarın başında acısını yaşamaya çalışırken, kesif bir dumana maruz kalan da.

Yürüyüş yaparken hemen dibindeki dumanı soluyan, camideki manevi atmosferden çıkarken iğrenç kokuya gark olan...

Bir not, bu iğrençliği yapan cahil, görgüsüz aptal biri değildi.

Yaşlı bayanı görünce yol verecek kadar kibar, içtiği sigarayı saklayacak kadar da görgülüydü. Ama gösterdiği bu pozitif hal yaptığı iğrençliği örtmüyordu.

O iğrenç illet bulaştı mı adama, adamlığını bile tartışmalı hale getiriyor maalesef!

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ŞEHMUS TEMİZ
ŞEHMUS TEMİZ
BİZİM DAĞLAR NİYE YANMADI? BİR KİBRİTLİK ZEVAT! TATİLE GİTMEYEN DİNDEN ÇIKAR MI? YAZAMADIĞIMIZI YAZAMIYORUZ! BAYRAM KUTLAMALI MIYIZ? 160 BİN LİRAYI KİM YEDİ? GERCÜŞ ÜNİVERSİTESİ İĞRENÇSİNİZ! ERBİL, KANDİL, KÜRDİSTAN... NİYE/NASIL ERBİL 3? NİYE/NASIL ERBİL- 2 NİYE/NASIL ERBİL? BİRİLERİNİN GAZI VAR! HANGİ 8? PETROL DENİZİNDE YÜZMEK! BATMAN’DAN İSRAİL’E YARDIM KAMPANYASI! BİR KUDUZ KÖPEĞİN ANATOMİSİ! BAYRAMA DİRENMEK! DİŞİMİZİ ÇEKTİK, TIP’IMIZ KAYDI! ERMENİLERİ BİZ VURDUYSAK! RAMAZAN, MÜZİK, TURŞU... CADDENİZİN İSMİNİ BİLİYOR MUSUNUZ? İHANETİN BAHANESİ OLMAZ! PADİŞAHIM ÇOK YAŞA... KORONAMA KARIŞMA! TIP’ÇILARA NİYE PIT PIT YAPIYORUZ? TERÖRİSTLER (!) TERÖR YÜRÜYÜŞÜ YAPTI! BATMAN ÇİN MAHALLESİ! GARA GARABETİ! SİYASET, İTAAT, LİYAKAT... GERCÜŞLÜ REKTÖR HAYIRLI OLSUN AŞAĞI BAKINCA SİZİ GÖRÜYORUZ! EBREHE’NİN ZELİL ÇOCUKLARI! SUİKAST, KAOS, SEÇİM! BAŞÖRTÜSÜ, GÖZÖRTÜSÜ OLDU! VATAN HAİNLERİNİN DÜNÜ, BUGÜNÜ, YARINI! SAHTE KEMALİSTLER, SAHTE DİNDARLAR S...! İYİ Kİ KORONA VAR OHHHHHHH! İMAMOĞLU GERÇEĞİ AK PARTİ'NİN DAVASI, DEVASI, GELECEĞİ... AŞI YAPILMALI MI? İYİ Kİ VARSIN TPAO DİNSİZLİK VE AHMAKLIK! CUMHURBAŞKANI GEÇ GELSE? BATMAN’IN KARANLIK YÜZÜ! AYBÜKE’Yİ NİYE VURDUNUZ? BATMAN’A NASIL ZARAR VEREBİLİRSİNİZ? ÖZGÜRLÜK SEVMİYORUZ! BATMAN XOŞTIR LE BELE… VALİ NE DEDİ? İZMİR’E YARDIM KAMPANYASI! ACININ MİLLİYETİ OLMAZ! AKLİ MELEKELERİNİ YİTİRMİŞ BAŞKAN! İÇİMİZDEKİ ERMENİLER! EMNİYETİN EMİN OLDUĞU ŞEHİR; BATMAN TOPLUMSAL HAFIZAMIZI KAYBEDİYORUZ! ANIZ İŞİNİ NASIL ÇÖZERİZ? BİTMEYEN YOLLARIN DRAMI! ÖLÜMLE TERBİYE ETMEK! BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI (2) BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI… KÜÇÜK İNSANLAR! ADALET SIKINTILI! HASTA VE HASTANELERİN GERÇEK DURUMU! TEDBİR, ALLAH U EKBER… HERKESİN BAŞINA 1 SAĞLIKÇI… HASANKEYF’İ GÖMDÜNÜZ, MİRASINI…! KAYYUM’DAN MEMNUN MUSUNUZ? PROVAKASYONA HAZIR MISINIZ? ONURSUZLUK YÜRÜYÜŞÜ, LCW’NİN DURUŞU! TAZİYEDE OYUN, DÜĞÜNDE ÖLÜM! BATMAN’DAKİ İMAMOĞLU KİM? BAKAN’IN STK’SIZ STK TOPLANTISI! EŞEKLER ARPADAN ÖLECEK GALİBA! ÇOCUK HASTANESİNİ YIKIN! SONSÖZÜ SÖYLEMEK ZORDUR BATMAN’DAKİ MEZAR EVLER! ALLAH BAYRAM ETMEMİZİ NİYE İSTEMEDİ? CORONA DEĞİL CEHALET ÖLDÜRÜYOR! PAHALI İFTARLARIN PARASI NEREDE? ALİ ERBAŞ HAKLIYSA?... SAHTE HASTALAR İFŞA OLDU! DOKTORLAR YAŞATIYOR, MÜHENDİSLER ÖLDÜRÜYOR! VİRÜSÜN BEYNE ETKİLERİ! KORONA MI KARI DIRDIRI MI? ÇİŞ BANKASI DEYİP ÖZÜR DİLEMEK! YALANDAN MI CORONADAN MI ÖLDÜLER? BATMANDA KORONA VİRÜSÜ! BU VAHŞETİ BİZ İŞLEDİK! SOĞAN EKİYORUZ, KARPUZ BEKLİYORUZ! KEYF GİTMİŞTİ, HASAN DA GİTTİ! 500 YATAKLIYI KİM YAPTI? TAKLACI SİYASETÇİ! HÜLLE DEĞİL HİLE! DEPREM BİZE NEYİ ÖĞRETTİ? İÇİMİZDEKİ KATİLLERE NİYE DOKUNULMUYOR? 600 BİN KİŞİ 1 AHMET’İ KURTARABİLİR Mİ? REİS’İN HAYAL DÜNYASI? BAŞLIK PARASI SADECE İSİM DEĞİŞTİRDİ! BATMAN (TPAO) DÜNYAYA KAFA TUTUYOR