USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

ERBİL, KANDİL, KÜRDİSTAN...

ERBİL, KANDİL, KÜRDİSTAN...
20-06-2021
Google News

Erbil’e giderken otobanda kocaman tabelalarda Qandil ve Mahmur tabelalarını görüyorsunuz. Kürdistan ise Erbil’in başkentlik yaptığı bölgenin resmi ismi.

İsimlere takılmak yanlış, isimlere takılıp düşmek daha da yanlış! Bir yere gerçek isminin dışında isim takınca, gerçek değişmiyor. Yanlış kişilerin doğru ismi kullanması da o ismi kirletmiyor!

PKK, Kürtleri ve Kürdistan’ı temsil etmiyor. Kandil bir bölge ve PKK orada cebren faaliyet yürütüyor. Erbil yönetimi bundan memnun mu kesinlikle değil!

Erbil’e gittiğimiz gün, PKK Erbil’in askeri gücü olan Peşmergeye saldırıp 1 askerini öldürmüştü. 1 gün önce yine PKK Peşmerge'ye saldırıp 5 Peşmerge' yi öldürmüştü. Tüm haber kanallarında Barzani’nin intikam yeminleri vardı.

Bu yeni bir kavga değildi. Barzani ailesi özerk bölgeyi kurmadan önce de kurduktan sonra da sürekli PKK ile bir kavga halindeydi. Amaçları, ittifakları, ideolojileri ve duruşları çok farklıydı. Bugün, PKK Kandil’de kalabiliyorsa, bu ABD’nin desteğiyle, Erbil yönetimine rağmen oluyor!

Erbil yönetimi PKK’yı, PKK Erbil yönetimini kendine bir tehdit olarak görüyor.

Barzani ailesi ve aşireti daha çok muhafazakar ve kültürel bağlarına bağlı bir yönetim isterken, PKK tam tersine Laik, sosyalist, seküler bir yaşam ve yönetim tarzı istiyor.

Barzani yönetimi daha çok kendi bölgesi ile ilgili faaliyetler yürütürken, PKK aldığı ihalelerle Emperyalistlere taşeronluk yapıyor. ABD, PKK/YPG bizim kara gücümüz diye resmi açıklama bile yaptı.

Dolayısıyla, her Kürt PKK’lıdır ya da Kürdistan derken aklıma PKK geliyor tezi yanlış. PKK yönetiminde Türk, Arap, İngiliz, Fransız ve Almanlar’da var. Burada amaç Kürtlük ve Kürdistan değil kendi ideolojik amaçlarına uygun bir kanton oluşturmak. Emperyalistler niye buna destek veriyor, çünkü bölge ile ilgili hesaplarını bu örgüt üzerinden gerçekleştiriyor.

Dinine ve geleneklerine bağlı bir Kürt toplumu, emperyalistlerin işine gelmiyor. Bunun içinde PKK karşıtlarına, toptancı bir Kürt düşmanlığı yükleyerek, araya bir duvar örüyor. Halbuki PKK’yı bitirmenin yolu Erbil’den geçiyor. PKK’nın varlığı, Ankara kadar, Erbil’e de zarar veriyor.

Çektiğimiz fotoğraflarda arkamda görünen bayrak, PKK bayrağı değil Barzani’nin Özerk Kürdistan bayrağı.

2019 yılında Trabzon’da bir turist bu bayrakla fotoğraf çektiği için saldırıya uğramıştı. Defolun PKK’lılar diye bağırıp, şahsı darp eden zevat, aslında PKK’ya hizmet ettiğini bilmeyecek kadar cahildi.

Çünkü PKK’da o bayraktan nefret ediyor. PKK, Erbilli Kürtlerin Türkiye ile ilişkiye girmesini, Türkiye’ye para kazandırmasını, Türkiye ile ortak payda da buluşmasını istemiyor. Bunun içinde bütün basın yayın kuruluşlarında bunun propagandasını yapıyor.

Çünkü Erbilli, hastane için Batman’a geliyor. Alışveriş için Diyarbakır’a gidiyor. Tatil için Antalya, İzmir, Trabzon, İstanbul’a gidiyor ve çok iyi para bırakıyor. Buda KK’nın hiç işine gelmiyor.

PKK’yı sevmiyorsanız, Erbilli, Duhoklu, Zaxolu kardeşlerinize sahip çıkmalısınız. Ülkenizi seviyorsanız, yine onlara sahip çıkmalısınız. Dostunuzu, düşmanınızı iyi tanımalısınız.

Barzani ailesi ilk günden beri PKK karşıtı ve Türkiye dostu. Ataları Molla Mustafa Barzani, Türk pasaportu ile dolaşıyordu. Saddam onlara zulmederken, yine Türkiye kapılarını açmış, yüz binlerce Kürt’ü misafir edip, koruyup kollamıştı.

Ondan önce de Osmanlı sancağı altında beraber savaşıp, beraber güldük, beraber hüzünlendik.

Yani biz biriz. Bizi iki yapmaya çalışanlar, PKK’yı besleyenlerdir. Bunun içinde, kardeşlerimize sahip çıkmalı, onlara değer vermeliyiz.

Şunu da unutmamalıyız. Bizi birbirine bağlayan güçlü bağ, dinimiz, dilimiz ve kültürümüz. Emperyalistler, bizi bu konuda oldukça gerilettiler. Son Erbil ziyaretimde Erbilli kardeşlerimizin de kültürel ve dini konuda gerilediklerini gördüm. Bize göre çok iyiler ama 10 yıl öncesine göre çok geri.

10 yıl önce gittiğimde insanların neredeyse %90’ı geleneksel elbiselerini giyiyordu. Bugün %10 desem, oda değil. Günde 10 kişi ya gördüm ya görmedim. Bu kültürel yozlaşmanın en belirgin göstergesi. Kızlar, erkekler hepsi batılı giyim, batılı tıraş, batılı makyaj...

Dil yine giyim kuşama göre daha iyi korunmuş ama bu gidişle durum sıkıntılı. Kültür ve din zayıflarsa, Emperyalistler sizi daha çabuk parçalayıp sömürürler.

Bu arada Erbil, Duhok, Zaxo, Barzani(KDP) yönetindeyken, Süleymaniye Celal Talabani (KYB) yönetiminde. KYB yani Kürdistan Yurtseverler Birliği sosyalist bir parti ve ilk günden beri KDP ile mücadele halinde. ABD Irak’ı işgal ettikten sonra Celal Talabani Irak Cumhurbaşkanı oldu. Ölene kadar da bu görevi devam ettirdi. (2005-2014)

Talabaniciler, Sosyalist ve Amerkiancı yapılarından dolayı PKK’yı seviyorlar. Onun için Süleymaniye’ye giderken Türk pasaportlulara çok hoş davranılmayabilir. Giden bazı arkadaşlara kontrol noktalarında Kandil’i bombalıyorsunuz, yoldaşlarımızı öldürüyorsunuz gibi saçma söylemlerle zorluk çıkarmışlar. Bizde Süleymaniye’ye gitmedik. Şu ortamda da gitmenizi çok tavsiye etmem.

Sonuç olarak, gezip görmeden, ölçüp tartmadan, bilip bilmeden yorum yapmamak, dost düşman belirlememek gerekir.

Erbilliler ve Erbil yönetimi bizim kardeşimiz, dilimiz, kültürümüz, geçmişimiz bir, onları bizden ayıranlarla, bizi birbirimiz düşürenler de bir. Birbirimize sahip çıkmalıyız. Onlar bize, biz onlara gitmeli, konuşmalı, görüşmeli, ticareti de muhabbeti de artırmalıyız... 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ŞEHMUS TEMİZ
ŞEHMUS TEMİZ
BİZİM DAĞLAR NİYE YANMADI? BİR KİBRİTLİK ZEVAT! TATİLE GİTMEYEN DİNDEN ÇIKAR MI? YAZAMADIĞIMIZI YAZAMIYORUZ! BAYRAM KUTLAMALI MIYIZ? 160 BİN LİRAYI KİM YEDİ? GERCÜŞ ÜNİVERSİTESİ İĞRENÇSİNİZ! ERBİL, KANDİL, KÜRDİSTAN... NİYE/NASIL ERBİL 3? NİYE/NASIL ERBİL- 2 NİYE/NASIL ERBİL? BİRİLERİNİN GAZI VAR! HANGİ 8? PETROL DENİZİNDE YÜZMEK! BATMAN’DAN İSRAİL’E YARDIM KAMPANYASI! BİR KUDUZ KÖPEĞİN ANATOMİSİ! BAYRAMA DİRENMEK! DİŞİMİZİ ÇEKTİK, TIP’IMIZ KAYDI! ERMENİLERİ BİZ VURDUYSAK! RAMAZAN, MÜZİK, TURŞU... CADDENİZİN İSMİNİ BİLİYOR MUSUNUZ? İHANETİN BAHANESİ OLMAZ! PADİŞAHIM ÇOK YAŞA... KORONAMA KARIŞMA! TIP’ÇILARA NİYE PIT PIT YAPIYORUZ? TERÖRİSTLER (!) TERÖR YÜRÜYÜŞÜ YAPTI! BATMAN ÇİN MAHALLESİ! GARA GARABETİ! SİYASET, İTAAT, LİYAKAT... GERCÜŞLÜ REKTÖR HAYIRLI OLSUN AŞAĞI BAKINCA SİZİ GÖRÜYORUZ! EBREHE’NİN ZELİL ÇOCUKLARI! SUİKAST, KAOS, SEÇİM! BAŞÖRTÜSÜ, GÖZÖRTÜSÜ OLDU! VATAN HAİNLERİNİN DÜNÜ, BUGÜNÜ, YARINI! SAHTE KEMALİSTLER, SAHTE DİNDARLAR S...! İYİ Kİ KORONA VAR OHHHHHHH! İMAMOĞLU GERÇEĞİ AK PARTİ'NİN DAVASI, DEVASI, GELECEĞİ... AŞI YAPILMALI MI? İYİ Kİ VARSIN TPAO DİNSİZLİK VE AHMAKLIK! CUMHURBAŞKANI GEÇ GELSE? BATMAN’IN KARANLIK YÜZÜ! AYBÜKE’Yİ NİYE VURDUNUZ? BATMAN’A NASIL ZARAR VEREBİLİRSİNİZ? ÖZGÜRLÜK SEVMİYORUZ! BATMAN XOŞTIR LE BELE… VALİ NE DEDİ? İZMİR’E YARDIM KAMPANYASI! ACININ MİLLİYETİ OLMAZ! AKLİ MELEKELERİNİ YİTİRMİŞ BAŞKAN! İÇİMİZDEKİ ERMENİLER! EMNİYETİN EMİN OLDUĞU ŞEHİR; BATMAN TOPLUMSAL HAFIZAMIZI KAYBEDİYORUZ! ANIZ İŞİNİ NASIL ÇÖZERİZ? BİTMEYEN YOLLARIN DRAMI! ÖLÜMLE TERBİYE ETMEK! BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI (2) BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI… KÜÇÜK İNSANLAR! ADALET SIKINTILI! HASTA VE HASTANELERİN GERÇEK DURUMU! TEDBİR, ALLAH U EKBER… HERKESİN BAŞINA 1 SAĞLIKÇI… HASANKEYF’İ GÖMDÜNÜZ, MİRASINI…! KAYYUM’DAN MEMNUN MUSUNUZ? PROVAKASYONA HAZIR MISINIZ? ONURSUZLUK YÜRÜYÜŞÜ, LCW’NİN DURUŞU! TAZİYEDE OYUN, DÜĞÜNDE ÖLÜM! BATMAN’DAKİ İMAMOĞLU KİM? BAKAN’IN STK’SIZ STK TOPLANTISI! EŞEKLER ARPADAN ÖLECEK GALİBA! ÇOCUK HASTANESİNİ YIKIN! SONSÖZÜ SÖYLEMEK ZORDUR BATMAN’DAKİ MEZAR EVLER! ALLAH BAYRAM ETMEMİZİ NİYE İSTEMEDİ? CORONA DEĞİL CEHALET ÖLDÜRÜYOR! PAHALI İFTARLARIN PARASI NEREDE? ALİ ERBAŞ HAKLIYSA?... SAHTE HASTALAR İFŞA OLDU! DOKTORLAR YAŞATIYOR, MÜHENDİSLER ÖLDÜRÜYOR! VİRÜSÜN BEYNE ETKİLERİ! KORONA MI KARI DIRDIRI MI? ÇİŞ BANKASI DEYİP ÖZÜR DİLEMEK! YALANDAN MI CORONADAN MI ÖLDÜLER? BATMANDA KORONA VİRÜSÜ! BU VAHŞETİ BİZ İŞLEDİK! SOĞAN EKİYORUZ, KARPUZ BEKLİYORUZ! KEYF GİTMİŞTİ, HASAN DA GİTTİ! 500 YATAKLIYI KİM YAPTI? TAKLACI SİYASETÇİ! HÜLLE DEĞİL HİLE! DEPREM BİZE NEYİ ÖĞRETTİ? İÇİMİZDEKİ KATİLLERE NİYE DOKUNULMUYOR? 600 BİN KİŞİ 1 AHMET’İ KURTARABİLİR Mİ? REİS’İN HAYAL DÜNYASI? BAŞLIK PARASI SADECE İSİM DEĞİŞTİRDİ! BATMAN (TPAO) DÜNYAYA KAFA TUTUYOR