USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

BU KADAR CESEDİ NE YAPALIM?

07-03-2018
Google News

Evde, sokakta, caddede, işyerinde, kafede, okulda, köyde şehirde…

Her taraf ceset dolu!

Bu cesetler niye gömülmüyor?

Gömülmeyen cesetler niye kokmuyor?

Kokuyorsa niye kimse rahatsız olmuyor?

Rahatsız oluyorsa, niye kimse dillendirmiyor…

Tuhaf, gerçekten tuhaf!

Belki de çoğunluk ceset olduğu için göze batmıyor bu durum. Biliyorsunuz, anormallik belli bir yüzdenin üstüne çıkınca, normalleşiyor.

Azınlıkta kalan normallik ise anormal yaftası yiyor.

Aslında yazımın başlığı “ağaç ekmeyen, odundur”du.

Ağaçların güzellik ve hoşluk dışında onlarca faydası vardır.

Ağaçlar sera etkisine karşı savaş açarlar

Ağaçlar havayı temizler

Ağaçlar Oksijen üretirler

Ağaçlar şehri ve sokakları serinletir

Ağaçlar enerjiden tasarruf sağlar

Ağaçlar sudan tasarruf sağlar

Ağaçlar toprak kaymasını engeller

Ağaçlar insanları zararlı ışınlardan korur

Ağaçlar yiyecek verir

Ağaçlar sağlık amaçlı kullanılır

Ağaçlar sinirleri yatıştırır

Ağaçlar mevsim geçişlerini fark ettirir

Ağaçlar ekonomik avantajlar sağlar

Ağaçlar insanları bir araya getirir

Ağaçlar hayvanlara yuva olur

Ağaçlar ham madde sağlar

Ağaçlar deprem etkisini azaltır

Bunların tümünü canlı olan, kokan, nefes alıp veren, yerinde ağırlığı olan hatta çiftleşen ağaçlar yapar.

Bütün bu faydaları sağlayan yaşam kaynağımıza ağaç, bu niteliklerini kaybedenlere ise odun diyoruz.

Yani kuru, sert, ruhsuz ve cansız olana, “odun” diyoruz.

Tıpkı insanda olduğu gibi!

İnsanda eğer doğaya, çevreye ve insanlara bir fayda veremiyorsa, oda odundur.

Yani ceset, eşittir odun!

Birisi insan ölüsü, birisi ağaç ölüsü!

Sizce de çok fazla benzerlik yok mu?

Ama ben toprağa gömülen insan ölülerinden bahsetmiyorum. Yeryüzünde dolaşıp, hala nefes alanlardan, ağaç ve enerji tüketenlerden bahsediyorum.

Her insan ömrü boyunca en az 30 ağaç tüketiyor. 

Eğer bir kişi, ömründe en az 30 ağaç ekmemişse, o bu dünyaya, doğaya, insanlara, kuşlara ve herkese borçludur.

O, gerçekleri görmeyen bir ölüdür!

İster insan ölüsü olarak görüp ceset deyin, ister ağaç ölüsü olarak görüp odun deyin.

Şimdi tam vakti. Hem borcumuzu ödemek, hem bu güzelliğe katkı sunmak hemde odun olmaktan kurtulmak için ağaç dikme vakti.

Çok ucuz bir şekilde şehrin muhtelif yerlerinde fideler satılıyor. Hepiniz alın beşer, onar, bahçeye ekin, sokağa ekin, işyerine, köye, dağa, meraya ama mutlaka ekin. Çocuklarınıza da ektirin.

Bu hepinizin üzerine farzdır.

Peygamberimiz(SAV) “kıyametin kopacağını bilseniz, elinizdeki fidanı dikiniz” diyor. Yani 5 dakika sonra güneşin dünyaya yaklaşıp, tüm doğayı yakması, okyanusun sularının fokur fokur kaynaması bile, sizi ağaç ekmekten vaz geçirmesin.

Yaratılanların en güzeli, o anda, fideyi bırakıp tövbe edin veya namaz kılın demiyor.

O fidanı ekin diyor.

O an için en önemli görev bu!

Bu görevi, ömrü boyunca hiç yapmayanlar için odun veya ceset demek bence çok hafif kalır. 

En az 30 tane eken ise ekip kurtulmuyor. Borcunun kapanması için bu ağaçların verim verecek yaşa kadar korunup kollanması gerekiyor. Birde çocukları ve geleceği için bunun üzerine biraz daha koyması, o odunların açığını da kapatması gerekir.

Yoksa bu kadar odunun olduğu ortamda çıkacak bir yangında, yaşta yanar, kuru da!

Ağaçların çoğalıp, odunların azaldığı yarınlar dileğiyle, sağlıklı ve mutlu kalın…

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ŞEHMUS TEMİZ
ŞEHMUS TEMİZ
BİZİM DAĞLAR NİYE YANMADI? BİR KİBRİTLİK ZEVAT! TATİLE GİTMEYEN DİNDEN ÇIKAR MI? YAZAMADIĞIMIZI YAZAMIYORUZ! BAYRAM KUTLAMALI MIYIZ? 160 BİN LİRAYI KİM YEDİ? GERCÜŞ ÜNİVERSİTESİ İĞRENÇSİNİZ! ERBİL, KANDİL, KÜRDİSTAN... NİYE/NASIL ERBİL 3? NİYE/NASIL ERBİL- 2 NİYE/NASIL ERBİL? BİRİLERİNİN GAZI VAR! HANGİ 8? PETROL DENİZİNDE YÜZMEK! BATMAN’DAN İSRAİL’E YARDIM KAMPANYASI! BİR KUDUZ KÖPEĞİN ANATOMİSİ! BAYRAMA DİRENMEK! DİŞİMİZİ ÇEKTİK, TIP’IMIZ KAYDI! ERMENİLERİ BİZ VURDUYSAK! RAMAZAN, MÜZİK, TURŞU... CADDENİZİN İSMİNİ BİLİYOR MUSUNUZ? İHANETİN BAHANESİ OLMAZ! PADİŞAHIM ÇOK YAŞA... KORONAMA KARIŞMA! TIP’ÇILARA NİYE PIT PIT YAPIYORUZ? TERÖRİSTLER (!) TERÖR YÜRÜYÜŞÜ YAPTI! BATMAN ÇİN MAHALLESİ! GARA GARABETİ! SİYASET, İTAAT, LİYAKAT... GERCÜŞLÜ REKTÖR HAYIRLI OLSUN AŞAĞI BAKINCA SİZİ GÖRÜYORUZ! EBREHE’NİN ZELİL ÇOCUKLARI! SUİKAST, KAOS, SEÇİM! BAŞÖRTÜSÜ, GÖZÖRTÜSÜ OLDU! VATAN HAİNLERİNİN DÜNÜ, BUGÜNÜ, YARINI! SAHTE KEMALİSTLER, SAHTE DİNDARLAR S...! İYİ Kİ KORONA VAR OHHHHHHH! İMAMOĞLU GERÇEĞİ AK PARTİ'NİN DAVASI, DEVASI, GELECEĞİ... AŞI YAPILMALI MI? İYİ Kİ VARSIN TPAO DİNSİZLİK VE AHMAKLIK! CUMHURBAŞKANI GEÇ GELSE? BATMAN’IN KARANLIK YÜZÜ! AYBÜKE’Yİ NİYE VURDUNUZ? BATMAN’A NASIL ZARAR VEREBİLİRSİNİZ? ÖZGÜRLÜK SEVMİYORUZ! BATMAN XOŞTIR LE BELE… VALİ NE DEDİ? İZMİR’E YARDIM KAMPANYASI! ACININ MİLLİYETİ OLMAZ! AKLİ MELEKELERİNİ YİTİRMİŞ BAŞKAN! İÇİMİZDEKİ ERMENİLER! EMNİYETİN EMİN OLDUĞU ŞEHİR; BATMAN TOPLUMSAL HAFIZAMIZI KAYBEDİYORUZ! ANIZ İŞİNİ NASIL ÇÖZERİZ? BİTMEYEN YOLLARIN DRAMI! ÖLÜMLE TERBİYE ETMEK! BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI (2) BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI… KÜÇÜK İNSANLAR! ADALET SIKINTILI! HASTA VE HASTANELERİN GERÇEK DURUMU! TEDBİR, ALLAH U EKBER… HERKESİN BAŞINA 1 SAĞLIKÇI… HASANKEYF’İ GÖMDÜNÜZ, MİRASINI…! KAYYUM’DAN MEMNUN MUSUNUZ? PROVAKASYONA HAZIR MISINIZ? ONURSUZLUK YÜRÜYÜŞÜ, LCW’NİN DURUŞU! TAZİYEDE OYUN, DÜĞÜNDE ÖLÜM! BATMAN’DAKİ İMAMOĞLU KİM? BAKAN’IN STK’SIZ STK TOPLANTISI! EŞEKLER ARPADAN ÖLECEK GALİBA! ÇOCUK HASTANESİNİ YIKIN! SONSÖZÜ SÖYLEMEK ZORDUR BATMAN’DAKİ MEZAR EVLER! ALLAH BAYRAM ETMEMİZİ NİYE İSTEMEDİ? CORONA DEĞİL CEHALET ÖLDÜRÜYOR! PAHALI İFTARLARIN PARASI NEREDE? ALİ ERBAŞ HAKLIYSA?... SAHTE HASTALAR İFŞA OLDU! DOKTORLAR YAŞATIYOR, MÜHENDİSLER ÖLDÜRÜYOR! VİRÜSÜN BEYNE ETKİLERİ! KORONA MI KARI DIRDIRI MI? ÇİŞ BANKASI DEYİP ÖZÜR DİLEMEK! YALANDAN MI CORONADAN MI ÖLDÜLER? BATMANDA KORONA VİRÜSÜ! BU VAHŞETİ BİZ İŞLEDİK! SOĞAN EKİYORUZ, KARPUZ BEKLİYORUZ! KEYF GİTMİŞTİ, HASAN DA GİTTİ! 500 YATAKLIYI KİM YAPTI? TAKLACI SİYASETÇİ! HÜLLE DEĞİL HİLE! DEPREM BİZE NEYİ ÖĞRETTİ? İÇİMİZDEKİ KATİLLERE NİYE DOKUNULMUYOR? 600 BİN KİŞİ 1 AHMET’İ KURTARABİLİR Mİ? REİS’İN HAYAL DÜNYASI? BAŞLIK PARASI SADECE İSİM DEĞİŞTİRDİ! BATMAN (TPAO) DÜNYAYA KAFA TUTUYOR