YENİ YERLER

BATMAN’IN BİRSAŞ MARKASINA SAHİP ÇIKIN

Birsaş Fabrikası, Güneydoğu’nun tek süt ve süt ürünleri fabrikası. Ve tamamen Batman'a ait bir marka.

04-07-2021 11:42
BATMAN
Google News

2013 yılından bu yana,

Batman Organize ve Sanayi Bölgesi’nde üretim yapıyor.

Bölgenin çiftliklerinden elde ettiği malzemeyi süt, yoğurt, kaymak, tereyağı ve peynire dönüştürüp Doğu ve Güneydoğu’nun tüm illerine pazarlıyor.

Tanımalıyız,

Tanıtmalıyız

Dahası, bu markaya sahip çıkmalıyız, dedim.

Gezdim,

Gördüm,

İnceledim.

On numara hijyenik bir ortamda,

Son teknolojik makinelerde

Neredeyse hiç el değmeden üretim yapıyor.

Batman’ın gencecik, pırıl pırıl insanları buradan ekmek yiyor.

Her Batman markası gibi Birsaş da, Batmanlıların kendi markasına sahip çıkmamasından yakınıyor.

Yabancı marka merakından şikâyetçi yani.

Haklı.

Temennim,

Bu tanıtım yazısından sonra çok şeyin değişmesi,

Her Batmanlının, Batman markasına sahip çıkması.

Birsaş’ın hikâyesini dinleyelim mi, buyurun.

FABRİKA, GENCECİK BİR MÜDÜR TARAFINDAN YÖNETİLİYOR

Birsaş’ın başında gencecik bir müdür var. Fabrika sahibinin oğlu, Mehmet Numan Güngör.

Emekçi, emektar, çalışmayı seven bir genç. Organize Sanayi Bölgesi’nde fabrika kapısında kapıda karşılıyor bizi. İki katlı fabrikanın müdüriyet bölümünde soğuk bir Birsaş ayranı içtikten sonra üretimhaneye giriyoruz. Öyle kolay değil içeri girmek. Dezenfektan aracından geçiyoruz. Başa kep, ellere eldiven. Salgın süreciyle de alakası yok, fabrikanın en baştan beri sistemi bu. fabrikanın en iddialı olduğu konu da hijyen zaten. Köşe bucağı göz ucuyla inceliyorum, tiril tiril gerçekten. Takdir ettim.

FABRİKADA, GENCECİK BİR EKİP ÇALIŞIYOR

Fabrikada gencecik bir personel ekibi var. Hepsi pırıl pırıl, saygılı gençler. Her bir personel, Batman’da bir aile demek. İşte tam da bu yüzden, Batman’ın bu markasına dört elle sarılmak gerek. Bu fabrikada üretim artarsa, fabrika tam üretime geçerse, daha fazla insan buradan ekmek yiyebilecek.

SÜT, ÖZEL ARAÇLA FABRİKAYA TAŞINIYOR

Batman, Bismil, Midyat’tan besicilerden temin edilen doğal süt ürünleri, özel soğutmalı termoslu araçla fabrikaya getiriliyor. Amaç, ürünün bozulmadan fabrikaya ulaştırılması.

HER ÜRÜNÜN AYRI BİR ÜRETİM BÖLÜMÜ VAR

Fabrikaya soğuk araçla getirilen ürünler, üretimhaneye giriyor. Süt, yoğurt, kaymak, tereyağı ve peynirin ayrı ayrı üretim bölümleri var, kocaman. Bir ürün, diğer ürünle karşılaşmıyor, kokular karışmıyor. Her üretim bölümünde koca makineler.

ÖNCE LABORATUARDA İNCELEME YAPILIYOR

Getirilen ürün, laboratuarda gıda mühendisleri tarafından kontrole alınıyor. Bakteri durumu ölçülüyor. Hijyen hale getiriliyor. Sonra kaynatılma, harmanlama, mayalanma derken, sütten yoğurt, peynir, kaymak, tereyağı elde ediliyor. Üretimde kullanılan su bile arıtıldıktan sonra ürüne karıştırılıyor.

HER ÜRÜNÜN SOĞUK HAVA DEPOSU DA AYRI

Fabrikada her ürünün stoklanıp muhafaza edildiği soğuk hava deposu da ayrı. İçeri girdim. Batman sıcaklarında rahat rahat nefes alabileceğiniz bir ortam soğukluğu var, süper.

ÜRÜNLER DOĞU VE GÜNEYDOĞU’YA SATILIYOR

Birsaş’ta üretilen ürünler, Ağrı, Van, Şanlıurfa, Diyarbakır, Silvan, Bismil ve Şırnak’a kadar gönderiliyor. Batman’ın belli başlı marketlerinde de Birsaş markalı bu ürünleri görmek mümkün. Ancak fabrika sahibi biraz sitemli. Çünkü Batmanlılar, kendi markasına sahip çıkmıyor. Batman’ın çoğu yerel marketleri dahi Batman’ın markasına mesafeli. Batman ve çevresinde elde edilen ürünle üretilen tereyağı, yoğurt, kaymak ve süt ürünleri, yabancı fabrikaların ürünleri kadar değer görmüyor. Oysa ortada bir gerçek var, bu marka Batman’ın. Ve Batman’ın kalkınması isteniyorsa, Batman’ın markalarına sahip çıkmak, hepimizin görevi.

KENDİ AİLEMİZE YEDİRMEDİĞİMİZ HİÇBİR ŞEYİ, MÜŞTERİMİZE YEDİRMEYİZ

Fabrika Müdürü Güngör’ün “Kendi soframa koymadığım, kendi aileme yedirmediğim bir ürünü hiçbir müşterimize yedirmeyiz” sözleri, bence çok önemli. Üstlendikleri işin sorumluluğunu bilen bir fabrika yönetimi var, belli. Fabrika Sahibi Siraç Güngör de “Annemin, köyde içtiği ayranı üretiyoruz” sözleriyle veriyor bu güveni. Gıda sektöründe en önemli şey, güvendir. Birsaş da bu güveni fazlasıyla hak ediyor, emin olun.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Ortadoğu grup
Ortadoğu grup 9 ay önce
ürünleriniz hakkında bilgi almak istiyorum 0541 655 2595
ANKET TÜMÜ
BATMAN'IN SİZCE EN ÖNEMLİ SORUNU NEDİR?
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
23 Nisan 2024 e-gazete