USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

1 ANNE, 2 ÖĞRETMEN, 3...

24-11-2019
Google News

 

Dünyanın en güzel, en şefkatli, en merhametli ve en fedakar öğretmenleri annelerdir.

Anneler, daha anne karnındayken öğretmeye başlar.

Duydukları, dokundukları, konuştukları, hissettikleri, hissettirdikleri...

Her şeyleriyle, her şeyi öğretirler. Kanlarıyla başlarlar beslemeye, sonra canları, kemikleri, ilikleri...

Kendilerinden katarlar evlatlarına...

Onların yerine kimseyi koyamazsınız, ikame edemez, muadil kullanamazsınız.

Dünya ile tanıştıktan sonra da aynı durum devam eder. İlk kelimeler, ilk adımlar, ilk tepkiler...

Sonrasında öğretmenler.

Belki de annelerin tek güvendikleri. Kendilerinden sonra yavrularını emanet edebilecekleri tek kişi.

Hamurun ilk işlemlerinden sonra ikinci işleme geçiren, dış dünya ile ilişkilerini koordine eden, annenin taktığı kanatları işlevselleştiren...

Öğretmen bir anne değildir. Ama annelerin tek güvendikleridir.

Onlar, anneler kadar değil ama kutsiyet mertebesinde onlara en yakın olandır.

Yazamıyorum onları, kelimelere sığdıramıyorum, zamanla kısıtlayamıyor, kalıplara sokamıyorum!

Onlar bizim için kanlarını, canlarını, kemik ve iliklerini feda ediyorlar.

Anne fiziki olarakta yapıyor bunu, öğretmen ise anne olmamasına rağmen, farklı bir formda uyguluyor formülü.

Onun için anne ve öğretmenin hakkı hiçbir zaman ödenemez.

Sadece ödenmesi için çaba gösterilir.

Bu çabanın adına da en basit ifade ile  vefa denir.

İlk öğretmen anne, ikincisi öğretmen, üçüncüsü belki de ikincisi ile entegre olarakta kabul edebileceğimiz din adamı(görevlisi).

Evet din adamları, onlarda öğretmendir.

İnsanının geldiği dünyayı, yaşayacağı dünyayı ve yine geri döneceği dünyayı tanıtan, içindekiler ile beraber yaşamayı öğreten, öğrenmenin ve öğretmenin kıymetini bildiren zatlardır.

Maalesef biz din adamlarını sadece namaz kıldırıp mevlit okutan adamlar olarak görüyoruz.

Onlardan bazıları da kendilerini öyle görüyor. 

Ama değil! Görevleri sadece namaz kıldırmak olsa, onlara İmam veya din görevlisi değil kıldıraç yada kıldıran denirdi herhalde.

Yada sadece Kuran ve mevlit okumakla sınırlı olsaydı görevi, okutman olurdu herhalde...

Değil işte değil. İmam, vaiz veya din görevlisi öğretmenlerin en güzeli olan Hz. Muhammed (SAV)'in varisidirler. Onlar, sütten kesilen her Müslümanı, eğitmekle mükellef görevlilerdir. Sadece din demeyin.

Din her şeydir. Saygı, sevgi, hoşgörü, ile başlayıp, tarih, dil, edebiyat, coğrafya, fen, felsefe, mantık, psikoloji, matematik ve astronomiye kadar giden, derin bir okyanustur.

Nasıl yemekle başlar, nasıl uzaya çıkalacağına kadar gider. İnsana saygı ile başlayıp, hayvan ve çevreye saygı ile devam edip, ihtiyaç sahibi herkese yardım etmeyi öğretir. Öğretmek zorundadır.

Öğretmezse, o ne öğretmendir, nede din adamı!

Gerçek din adamı gerçek bir öğretmendir.

Bu duygularla, başta yaratılan öğretmenlerin en güzeli olan Hz. Muhammed (SAV) ve onun varisleri olmak üzere, İlk öğretmenim(annem) Hacı Hasine, ilokul öğretmenim Merhume Nurhan Yağcıoğlu, ailemizin eğitim bakanı(abim) M. Şirin Temiz olmak üzere tüm öğretmenlerin gününü kutlar, hepsinin ellerinden saygı, hürmet ve muhabbetle öperim...

İşlerini bir geçim kaynağı olarak değil yaşam felsefesi olarak gören öğretmenlerimizin sayısının artması ve toplumun onlara hak ettikleri değeri vermesi dileğiyle, sağlıklı ve mutlu kalın...

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ŞEHMUS TEMİZ
ŞEHMUS TEMİZ
BİZİM DAĞLAR NİYE YANMADI? BİR KİBRİTLİK ZEVAT! TATİLE GİTMEYEN DİNDEN ÇIKAR MI? YAZAMADIĞIMIZI YAZAMIYORUZ! BAYRAM KUTLAMALI MIYIZ? 160 BİN LİRAYI KİM YEDİ? GERCÜŞ ÜNİVERSİTESİ İĞRENÇSİNİZ! ERBİL, KANDİL, KÜRDİSTAN... NİYE/NASIL ERBİL 3? NİYE/NASIL ERBİL- 2 NİYE/NASIL ERBİL? BİRİLERİNİN GAZI VAR! HANGİ 8? PETROL DENİZİNDE YÜZMEK! BATMAN’DAN İSRAİL’E YARDIM KAMPANYASI! BİR KUDUZ KÖPEĞİN ANATOMİSİ! BAYRAMA DİRENMEK! DİŞİMİZİ ÇEKTİK, TIP’IMIZ KAYDI! ERMENİLERİ BİZ VURDUYSAK! RAMAZAN, MÜZİK, TURŞU... CADDENİZİN İSMİNİ BİLİYOR MUSUNUZ? İHANETİN BAHANESİ OLMAZ! PADİŞAHIM ÇOK YAŞA... KORONAMA KARIŞMA! TIP’ÇILARA NİYE PIT PIT YAPIYORUZ? TERÖRİSTLER (!) TERÖR YÜRÜYÜŞÜ YAPTI! BATMAN ÇİN MAHALLESİ! GARA GARABETİ! SİYASET, İTAAT, LİYAKAT... GERCÜŞLÜ REKTÖR HAYIRLI OLSUN AŞAĞI BAKINCA SİZİ GÖRÜYORUZ! EBREHE’NİN ZELİL ÇOCUKLARI! SUİKAST, KAOS, SEÇİM! BAŞÖRTÜSÜ, GÖZÖRTÜSÜ OLDU! VATAN HAİNLERİNİN DÜNÜ, BUGÜNÜ, YARINI! SAHTE KEMALİSTLER, SAHTE DİNDARLAR S...! İYİ Kİ KORONA VAR OHHHHHHH! İMAMOĞLU GERÇEĞİ AK PARTİ'NİN DAVASI, DEVASI, GELECEĞİ... AŞI YAPILMALI MI? İYİ Kİ VARSIN TPAO DİNSİZLİK VE AHMAKLIK! CUMHURBAŞKANI GEÇ GELSE? BATMAN’IN KARANLIK YÜZÜ! AYBÜKE’Yİ NİYE VURDUNUZ? BATMAN’A NASIL ZARAR VEREBİLİRSİNİZ? ÖZGÜRLÜK SEVMİYORUZ! BATMAN XOŞTIR LE BELE… VALİ NE DEDİ? İZMİR’E YARDIM KAMPANYASI! ACININ MİLLİYETİ OLMAZ! AKLİ MELEKELERİNİ YİTİRMİŞ BAŞKAN! İÇİMİZDEKİ ERMENİLER! EMNİYETİN EMİN OLDUĞU ŞEHİR; BATMAN TOPLUMSAL HAFIZAMIZI KAYBEDİYORUZ! ANIZ İŞİNİ NASIL ÇÖZERİZ? BİTMEYEN YOLLARIN DRAMI! ÖLÜMLE TERBİYE ETMEK! BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI (2) BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI… KÜÇÜK İNSANLAR! ADALET SIKINTILI! HASTA VE HASTANELERİN GERÇEK DURUMU! TEDBİR, ALLAH U EKBER… HERKESİN BAŞINA 1 SAĞLIKÇI… HASANKEYF’İ GÖMDÜNÜZ, MİRASINI…! KAYYUM’DAN MEMNUN MUSUNUZ? PROVAKASYONA HAZIR MISINIZ? ONURSUZLUK YÜRÜYÜŞÜ, LCW’NİN DURUŞU! TAZİYEDE OYUN, DÜĞÜNDE ÖLÜM! BATMAN’DAKİ İMAMOĞLU KİM? BAKAN’IN STK’SIZ STK TOPLANTISI! EŞEKLER ARPADAN ÖLECEK GALİBA! ÇOCUK HASTANESİNİ YIKIN! SONSÖZÜ SÖYLEMEK ZORDUR BATMAN’DAKİ MEZAR EVLER! ALLAH BAYRAM ETMEMİZİ NİYE İSTEMEDİ? CORONA DEĞİL CEHALET ÖLDÜRÜYOR! PAHALI İFTARLARIN PARASI NEREDE? ALİ ERBAŞ HAKLIYSA?... SAHTE HASTALAR İFŞA OLDU! DOKTORLAR YAŞATIYOR, MÜHENDİSLER ÖLDÜRÜYOR! VİRÜSÜN BEYNE ETKİLERİ! KORONA MI KARI DIRDIRI MI? ÇİŞ BANKASI DEYİP ÖZÜR DİLEMEK! YALANDAN MI CORONADAN MI ÖLDÜLER? BATMANDA KORONA VİRÜSÜ! BU VAHŞETİ BİZ İŞLEDİK! SOĞAN EKİYORUZ, KARPUZ BEKLİYORUZ! KEYF GİTMİŞTİ, HASAN DA GİTTİ! 500 YATAKLIYI KİM YAPTI? TAKLACI SİYASETÇİ! HÜLLE DEĞİL HİLE! DEPREM BİZE NEYİ ÖĞRETTİ? İÇİMİZDEKİ KATİLLERE NİYE DOKUNULMUYOR? 600 BİN KİŞİ 1 AHMET’İ KURTARABİLİR Mİ? REİS’İN HAYAL DÜNYASI? BAŞLIK PARASI SADECE İSİM DEĞİŞTİRDİ! BATMAN (TPAO) DÜNYAYA KAFA TUTUYOR