USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

ANNELERİN İNTİFADASI!

12-09-2019
Google News

Annelik insanüstü bir kavramdır. Onu siyasi ve iktisadi konulara meze etmek, ahlaki değildir.
Anneliğin duygusunu, sesini ve gücünü hakkıyla kağıda yansıtmak olanaksızıdır.
Örneklerine bakar, yorum yaparız sadece
Aslında sadece insanda değil tüm canlılarda da aynı tınıya sahiptir annelik!
Küçücük bir kuş, yuvasına saldıran koca yılana kafa tutar, tavuk, civcivine bakan tilkinin gözüne hamle yapıp onu kör eder, kedi, yavrusuna dadanan köpeğe dünyayı dar eder…
Normal şartlarda ses duyduğunda kaçan bu varlıklar, söz konusu kendi varlıkları, yani evlatları olunca, analığın gücü ve duygusuyla birer süper kahramana dönüşür, olağan akışı tersine çevirirler!
...
Bugünde Kürt anneler ayaktalar. Evlatları için ayaktalar, hayata getirdikleri ve hayatlarını onlara adadıkları, onlar için hiçbir fedakârlıktan kaçınmayacakları evlatları!
Hacire ana ateşledi alevi. 
Ben evladımı istiyorum diyerek oturma eylemi başlattı Diyarbakır’da...
Tepkilere, hakaretlere, saldırılara kulak asmadı, dağ gibi durdu!
Çocuklarını kaybeden analar umutlandı. Birer ikişer koyuldular yola, çocuğumuz buradan yola revan oldu, dediler.
Ya oğlum ya ölüm dedi bir baba, yanı başlarında.
Diğer bir ana, ‘sizin çocuklarınız özel okullara bizimkiler dağa, başlarım sizin davanıza’ diye haykırdı!
Söylenemeyenler söyleniyor, yapılamayanlar yapılıyordu. Bölgede bir tabu olan güce karşı anneler baş kaldırıyordu. Düne kadar tüm Kürtler teröristtir diyen siyaset, sanat, akademi ve basın dünyası ise dilini yutmuş gibi izliyordu.
Tek ses, tek kelam etmiyordu.
Uzaktan nutuk atmak kolay, evladını kaybeden ananın yüreğinin yangınını gelin Diyarbakır’dan hissedin, öyle konuşun. Ama yok, size korkaklık yakışır. Ateşin uzağında durup, yananlara hakaret etmek, saldırmak, karalamak…
Siz, hakaret eden, küfreden, terör diyenler, kurban olun Hacire ananın tırnağına, siz, proje diyenler, küçümseyenler, dalga geçenler, kurban olun o gözyaşlarına!
Bir oğlun dağda diğeri cezaevinde intihara girişiminde bulundu diyerek, “infaz imasında” bulunan zavallılar, sizden iğreniyorum.
Oğlunu isteyen bir anneyi, diğer oğluyla tehdit etmek, başkalarının oğulları, kızlarıyla imparatorluklar kuranların olağan hareketleridir.
Ama anneler harekete geçti ve artık siz istediğiniz gibi hareket edemeyeceksiniz.
Küçücük yavruları masalarınıza meze edemeyeceksiniz!
Kimse size katılan yetişkinlere bir şey demiyor. Onlar kanunun, askerin, polisin görevi. Ama 15- 16 yaşında körpecik çocukları, spor, piknik, etkinlik diyerek dağa kaldırmak ve geri dönülmez bir yola sürüklemek kesinlikle ahlaki değildir.
Çocuklarımızı Kürt davası diye alıp ABD bayrağı için savaştırmak ahlaki değildir.
Kürt çocuklarını alıp, Arap, Türk, Ermeni, İsrail, İngiliz ve Fransız komutanların emrine verip savaştıran, sonrada PKK demek Kürt demektir, demek, insanların aklıyla dalga geçmektir.
Kürtler, PKK’nın kendisi değil mağdurudur. Bu mağdurları PKK’lı diye yaftalamak en az PKK’nın yaptığı kadar ağır bir suçtur.
Analara ses verin, susmak, yapmak kadar ağır bir suçtur bazen!
Hiçbir ananın çocuğundan, oyunla, filmle, zorbalıkla ayrı düşmediği yarınlar dileğiyle, sağlıklı ve mutlu kalın…

 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ŞEHMUS TEMİZ
ŞEHMUS TEMİZ
BİZİM DAĞLAR NİYE YANMADI? BİR KİBRİTLİK ZEVAT! TATİLE GİTMEYEN DİNDEN ÇIKAR MI? YAZAMADIĞIMIZI YAZAMIYORUZ! BAYRAM KUTLAMALI MIYIZ? 160 BİN LİRAYI KİM YEDİ? GERCÜŞ ÜNİVERSİTESİ İĞRENÇSİNİZ! ERBİL, KANDİL, KÜRDİSTAN... NİYE/NASIL ERBİL 3? NİYE/NASIL ERBİL- 2 NİYE/NASIL ERBİL? BİRİLERİNİN GAZI VAR! HANGİ 8? PETROL DENİZİNDE YÜZMEK! BATMAN’DAN İSRAİL’E YARDIM KAMPANYASI! BİR KUDUZ KÖPEĞİN ANATOMİSİ! BAYRAMA DİRENMEK! DİŞİMİZİ ÇEKTİK, TIP’IMIZ KAYDI! ERMENİLERİ BİZ VURDUYSAK! RAMAZAN, MÜZİK, TURŞU... CADDENİZİN İSMİNİ BİLİYOR MUSUNUZ? İHANETİN BAHANESİ OLMAZ! PADİŞAHIM ÇOK YAŞA... KORONAMA KARIŞMA! TIP’ÇILARA NİYE PIT PIT YAPIYORUZ? TERÖRİSTLER (!) TERÖR YÜRÜYÜŞÜ YAPTI! BATMAN ÇİN MAHALLESİ! GARA GARABETİ! SİYASET, İTAAT, LİYAKAT... GERCÜŞLÜ REKTÖR HAYIRLI OLSUN AŞAĞI BAKINCA SİZİ GÖRÜYORUZ! EBREHE’NİN ZELİL ÇOCUKLARI! SUİKAST, KAOS, SEÇİM! BAŞÖRTÜSÜ, GÖZÖRTÜSÜ OLDU! VATAN HAİNLERİNİN DÜNÜ, BUGÜNÜ, YARINI! SAHTE KEMALİSTLER, SAHTE DİNDARLAR S...! İYİ Kİ KORONA VAR OHHHHHHH! İMAMOĞLU GERÇEĞİ AK PARTİ'NİN DAVASI, DEVASI, GELECEĞİ... AŞI YAPILMALI MI? İYİ Kİ VARSIN TPAO DİNSİZLİK VE AHMAKLIK! CUMHURBAŞKANI GEÇ GELSE? BATMAN’IN KARANLIK YÜZÜ! AYBÜKE’Yİ NİYE VURDUNUZ? BATMAN’A NASIL ZARAR VEREBİLİRSİNİZ? ÖZGÜRLÜK SEVMİYORUZ! BATMAN XOŞTIR LE BELE… VALİ NE DEDİ? İZMİR’E YARDIM KAMPANYASI! ACININ MİLLİYETİ OLMAZ! AKLİ MELEKELERİNİ YİTİRMİŞ BAŞKAN! İÇİMİZDEKİ ERMENİLER! EMNİYETİN EMİN OLDUĞU ŞEHİR; BATMAN TOPLUMSAL HAFIZAMIZI KAYBEDİYORUZ! ANIZ İŞİNİ NASIL ÇÖZERİZ? BİTMEYEN YOLLARIN DRAMI! ÖLÜMLE TERBİYE ETMEK! BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI (2) BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI… KÜÇÜK İNSANLAR! ADALET SIKINTILI! HASTA VE HASTANELERİN GERÇEK DURUMU! TEDBİR, ALLAH U EKBER… HERKESİN BAŞINA 1 SAĞLIKÇI… HASANKEYF’İ GÖMDÜNÜZ, MİRASINI…! KAYYUM’DAN MEMNUN MUSUNUZ? PROVAKASYONA HAZIR MISINIZ? ONURSUZLUK YÜRÜYÜŞÜ, LCW’NİN DURUŞU! TAZİYEDE OYUN, DÜĞÜNDE ÖLÜM! BATMAN’DAKİ İMAMOĞLU KİM? BAKAN’IN STK’SIZ STK TOPLANTISI! EŞEKLER ARPADAN ÖLECEK GALİBA! ÇOCUK HASTANESİNİ YIKIN! SONSÖZÜ SÖYLEMEK ZORDUR BATMAN’DAKİ MEZAR EVLER! ALLAH BAYRAM ETMEMİZİ NİYE İSTEMEDİ? CORONA DEĞİL CEHALET ÖLDÜRÜYOR! PAHALI İFTARLARIN PARASI NEREDE? ALİ ERBAŞ HAKLIYSA?... SAHTE HASTALAR İFŞA OLDU! DOKTORLAR YAŞATIYOR, MÜHENDİSLER ÖLDÜRÜYOR! VİRÜSÜN BEYNE ETKİLERİ! KORONA MI KARI DIRDIRI MI? ÇİŞ BANKASI DEYİP ÖZÜR DİLEMEK! YALANDAN MI CORONADAN MI ÖLDÜLER? BATMANDA KORONA VİRÜSÜ! BU VAHŞETİ BİZ İŞLEDİK! SOĞAN EKİYORUZ, KARPUZ BEKLİYORUZ! KEYF GİTMİŞTİ, HASAN DA GİTTİ! 500 YATAKLIYI KİM YAPTI? TAKLACI SİYASETÇİ! HÜLLE DEĞİL HİLE! DEPREM BİZE NEYİ ÖĞRETTİ? İÇİMİZDEKİ KATİLLERE NİYE DOKUNULMUYOR? 600 BİN KİŞİ 1 AHMET’İ KURTARABİLİR Mİ? REİS’İN HAYAL DÜNYASI? BAŞLIK PARASI SADECE İSİM DEĞİŞTİRDİ! BATMAN (TPAO) DÜNYAYA KAFA TUTUYOR