USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

BATMAN’DA LALE DEVRİ!

04-04-2018
Google News

Lale devri denince, akla laleden çok siyaset gelir.

Devleti yönetenlerin, devlet işlerinden çok zevk ve sefa işleri ile uğraştığı için bir döneme lale devri denmiş.

Aslında bu konu da tartışılmaya çok açık bir konu!

Bu devrin pozitif ve negatif yanlarını ve günümüze ne oranda objektif yansıtıldığını tartışmak gerekir.

Ama ben düşündüğünüz gibi bugün siyaset yazmayacağım.

Lale devrinde olduğu gibi bardağın boş değil dolu tarafına bakacağım.

Siyaset, kirli ve çirkindir, laleler ise zarif ve güzel.

Bundan birkaç yıl önce Türkiye Petrolleri yerleşkesine lale ekilince, herkesin gözleri açılmıştı. Dünyanın en nadide çiçeklerinden birinin arzı endamı Batmanlıları büyülemişti. Birçok Batmanlı, sırf laleleri görmek ve onlarla fotoğraf çekmek için TP sitesine akın etmişti.

***

Bu akın haksız de değildi.

Lakin laleler muazzam bir güzelliğe sahipti.

Osmanlı da bir devre adını veren laleler, tüm Avrupa’yı güzelliği ile büyülemişti. 17. Yüzyılın ilk yarısında sadece Avrupa’da lale ile ilgili 50 kitap yazılmıştır. Hollanda da bir dönem, bir lale soğanının fiyatının, bir ev fiyatına denk olduğu söylenmektedir.

Biz elimizdekinin kıymetini bilmeyince, Hollandalılar onu alıp hem tanıtım hemde geçim kapısı yaptı. Bugün ekonomilerinin ciddi bir kısmı lale üzerinden dönmektedir.

Bizse ikinci vatanı olmamıza rağmen hala ona hayretlerle bakıyoruz.

Batman yolculuğuna gelince, TP sitesi özel korunaklı bir yer olunca, kısıtlı ömürlerinde güvenli bir şekilde arzı endam ediyorlardı laleler.

Bunların şehrin sokaklarına ekilmesi ise tam bir ütopyaydı.

Batman ve lale deseniz, biz Batmanlıların yarıdan fazlası, olmaz canım!

Olur mu?

Çocuklar keserler, kadınlar yolarlar, tavuklar gagalarlar, inekler ya inekleri nereye koyacaksınız…

Ne oldu?

Bugün Batman’ın ana caddelerinin hemen hepsi rengarenk lalelerle kaplı.

Kimse yolmuyor, gagalamıyor, yemiyor, herkes hayranlıkla bakıyor.

Çevre güzel olunca, bizde güzelleşiyoruz.

Güzelliği görmeden, kendimize haksızlık yapıyoruz.

Kardeşim, biz güzelden anlıyoruz. Güzeli seviyoruz ve yeri geldiğinde onu korumak için ölüyoruz.

Sıkıntı şurada, o güzelliği kendimize layık görmüyoruz. Gördüğümüz anda, problem bitiyor.

Dikensiz gül bahçesi olmaz!

Her nimetin bir külfeti var!

Eyvallah ama güzellikler için dikene de eyvallah külfete de!

Ben lalelerin güzelliğinden çok lalelerin ortaya çıkardığı Batmanlıların güzelliğine hayranım.

Sen her şeyin en güzeline layıksın Batman.

Kendini koru, konumunu koru.

Er geç güzellikler ifşa olur.

İftiralar, ithamlar, haksız söylemler rüzgarın lalelerin yapraklarını uçurduğu gibi uçup gidiyor.

Bu arada teşekkürler Ertuğ Şevket Aksoy Başkan, Batman’a bu güzelliği kattığın ve kattığın bu güzellikle Batmanlının gerçek yüzünü(güzelliğini) gösterdiğin için.

Daha güzel bir Batman duasıyla, sağlıklı ve mutlu kalın…

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ŞEHMUS TEMİZ
ŞEHMUS TEMİZ
BİR KİBRİTLİK ZEVAT! TATİLE GİTMEYEN DİNDEN ÇIKAR MI? YAZAMADIĞIMIZI YAZAMIYORUZ! BAYRAM KUTLAMALI MIYIZ? 160 BİN LİRAYI KİM YEDİ? GERCÜŞ ÜNİVERSİTESİ İĞRENÇSİNİZ! ERBİL, KANDİL, KÜRDİSTAN... NİYE/NASIL ERBİL 3? NİYE/NASIL ERBİL- 2 NİYE/NASIL ERBİL? BİRİLERİNİN GAZI VAR! HANGİ 8? PETROL DENİZİNDE YÜZMEK! BATMAN’DAN İSRAİL’E YARDIM KAMPANYASI! BİR KUDUZ KÖPEĞİN ANATOMİSİ! BAYRAMA DİRENMEK! DİŞİMİZİ ÇEKTİK, TIP’IMIZ KAYDI! ERMENİLERİ BİZ VURDUYSAK! RAMAZAN, MÜZİK, TURŞU... CADDENİZİN İSMİNİ BİLİYOR MUSUNUZ? İHANETİN BAHANESİ OLMAZ! PADİŞAHIM ÇOK YAŞA... KORONAMA KARIŞMA! TIP’ÇILARA NİYE PIT PIT YAPIYORUZ? TERÖRİSTLER (!) TERÖR YÜRÜYÜŞÜ YAPTI! BATMAN ÇİN MAHALLESİ! GARA GARABETİ! SİYASET, İTAAT, LİYAKAT... GERCÜŞLÜ REKTÖR HAYIRLI OLSUN AŞAĞI BAKINCA SİZİ GÖRÜYORUZ! EBREHE’NİN ZELİL ÇOCUKLARI! SUİKAST, KAOS, SEÇİM! BAŞÖRTÜSÜ, GÖZÖRTÜSÜ OLDU! VATAN HAİNLERİNİN DÜNÜ, BUGÜNÜ, YARINI! SAHTE KEMALİSTLER, SAHTE DİNDARLAR S...! İYİ Kİ KORONA VAR OHHHHHHH! İMAMOĞLU GERÇEĞİ AK PARTİ'NİN DAVASI, DEVASI, GELECEĞİ... AŞI YAPILMALI MI? İYİ Kİ VARSIN TPAO DİNSİZLİK VE AHMAKLIK! CUMHURBAŞKANI GEÇ GELSE? BATMAN’IN KARANLIK YÜZÜ! AYBÜKE’Yİ NİYE VURDUNUZ? BATMAN’A NASIL ZARAR VEREBİLİRSİNİZ? ÖZGÜRLÜK SEVMİYORUZ! BATMAN XOŞTIR LE BELE… VALİ NE DEDİ? İZMİR’E YARDIM KAMPANYASI! ACININ MİLLİYETİ OLMAZ! AKLİ MELEKELERİNİ YİTİRMİŞ BAŞKAN! İÇİMİZDEKİ ERMENİLER! EMNİYETİN EMİN OLDUĞU ŞEHİR; BATMAN TOPLUMSAL HAFIZAMIZI KAYBEDİYORUZ! ANIZ İŞİNİ NASIL ÇÖZERİZ? BİTMEYEN YOLLARIN DRAMI! ÖLÜMLE TERBİYE ETMEK! BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI (2) BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI… KÜÇÜK İNSANLAR! ADALET SIKINTILI! HASTA VE HASTANELERİN GERÇEK DURUMU! TEDBİR, ALLAH U EKBER… HERKESİN BAŞINA 1 SAĞLIKÇI… HASANKEYF’İ GÖMDÜNÜZ, MİRASINI…! KAYYUM’DAN MEMNUN MUSUNUZ? PROVAKASYONA HAZIR MISINIZ? ONURSUZLUK YÜRÜYÜŞÜ, LCW’NİN DURUŞU! TAZİYEDE OYUN, DÜĞÜNDE ÖLÜM! BATMAN’DAKİ İMAMOĞLU KİM? BAKAN’IN STK’SIZ STK TOPLANTISI! EŞEKLER ARPADAN ÖLECEK GALİBA! ÇOCUK HASTANESİNİ YIKIN! SONSÖZÜ SÖYLEMEK ZORDUR BATMAN’DAKİ MEZAR EVLER! ALLAH BAYRAM ETMEMİZİ NİYE İSTEMEDİ? CORONA DEĞİL CEHALET ÖLDÜRÜYOR! PAHALI İFTARLARIN PARASI NEREDE? ALİ ERBAŞ HAKLIYSA?... SAHTE HASTALAR İFŞA OLDU! DOKTORLAR YAŞATIYOR, MÜHENDİSLER ÖLDÜRÜYOR! VİRÜSÜN BEYNE ETKİLERİ! KORONA MI KARI DIRDIRI MI? ÇİŞ BANKASI DEYİP ÖZÜR DİLEMEK! YALANDAN MI CORONADAN MI ÖLDÜLER? BATMANDA KORONA VİRÜSÜ! BU VAHŞETİ BİZ İŞLEDİK! SOĞAN EKİYORUZ, KARPUZ BEKLİYORUZ! KEYF GİTMİŞTİ, HASAN DA GİTTİ! 500 YATAKLIYI KİM YAPTI? TAKLACI SİYASETÇİ! HÜLLE DEĞİL HİLE! DEPREM BİZE NEYİ ÖĞRETTİ? İÇİMİZDEKİ KATİLLERE NİYE DOKUNULMUYOR? 600 BİN KİŞİ 1 AHMET’İ KURTARABİLİR Mİ? REİS’İN HAYAL DÜNYASI? BAŞLIK PARASI SADECE İSİM DEĞİŞTİRDİ! BATMAN (TPAO) DÜNYAYA KAFA TUTUYOR BELEDİYE, BATMAN TANITIM GÜNÜNDE NİYE YOKTU?