USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

BATMAN’DAKİ MEZAR EVLER!

31-05-2020
Google News

Batman, mezar ev konusunda bir dünya markası! Mezar ev olarak tanımladığımız evlerin fiyatları 400-500 bin liraya kadar çıkıyor. Yanlış duymadınız, eski para ile yarım trilyon, deniz yok, boğaz yok, golf sahası yok…
İşin fiyat boyutunu sonra konuşuruz da şu mezar konusunu ivedilikle halletmemiz gerekir. Malumunuz Batman zemin noktasında çok sağlam bir yapıya sahip değil. Malzeme çok gevşek ve su zemine çok yakın, bazen üç beş metrede su çıktığı oluyor.
Birçok temel, kazı sırasında su baskınına uğrar. Su baskınları yüzünden, günlerce işler bekler. Yeni açılacak kadın doğum hastanesi de bunlardan birisiydi. Temelde çıkan su, inşaatın ilerlemesini ciddi manada engellemişti. Sonrasında birkaç kez müteahhit değişmiş, hastanenin açılışı defalarca ertelenmişti.
İşin birde, fay hattı, obruk ve verimli tarım arazisi boyutu var.
Altından fay hattı geçen, obruklar açılan, birkaç metrede su çıkan, oldukça gevşek tarım arazisi, imara açılmış ve buralarda şehrin en pahalı binaları inşa edilmiş. Fiyatlar, sahil kenarındaki ev fiyatlarıyla yarışıyor.
Birileri rant veya başka bir amaçla buraları imara açıyor, birileri oraya bina dikiyor, birileri de satıyor. İyi de vatandaş niye gidip bir çuval para verip burada oturuyor. Neredeyse her yıl açılan dibi görünmeyen obrukları da mı görmüyor.
Geçen hafta yine açıldı o obruklardan biri. Hemde yarım trilyonluk dairelerin görüş açısında! O geniş ve lüks balkonlardan bakınca, ölüm görünüyor mu acaba?
Püfür püfür esen rüzgarla, burnunuza ölüm kokusu geliyor mu?
Göçen toprağın kenarına gömdüğünüz bu kadar paranın, bir mezar eve dönüşme ihtimali korkutmuyor mu sizi?
Birde pandemide ortaya çıkan diğer husus var. Yarım trilyon vermişsiniz, çıkıp basacak toprağınız yok! 100, 150 belki 200 daire var ama ortak alan yok. Yani var yok. Herkes bir çocuğunun elini alıp aşağı inse ve tek ayak üstünde dursa, yinede ayak basacak yer kalmaz. Sosyal mesafe veya nefes payı hak getire…
Arabalarda yola park ediliyor. 7-8 yıl önce tarla olan mahallede, yollar trafiği kaldırmıyor. 70-80 değil 7-8 yıl sonrasını bile hayal edemiyorum!
 Bu kadar zalim olunmaz. Bir şehre bu kadar zulüm yapılmaz. Bu kadar yüksek, havadar, zemini daha sağlam arazi varken, şehri basık, göçük, sulu araziye gömmek cinayettir.
Yollar park eden araçlardan geçilmiyor. Çocuklar dört duvardan çıkamıyor. Yaşlılar bahçeye çıkıp nefes alamıyor. Yetişkinler toprağa basıp elektriği boşaltamıyor. Hava, beton yığınlarından ve basık kottan sirküle olamıyor.
Tüm bunları geçtik, göçük/obruk kapımızda!
Daha ne diyeyim, mezar ev demeyeyim de ne diyeyim?
Göz göre göre mezara para verip, yaşam alanı diye bir o kadar da eşya yığana ne diyeyim?
İlla ki göçük yada Allah muhafaza depremin kapıyı çalmasını mı bekleyelim?
İnsanların iş işten geçmeden evvel işini sağlama bağladığı, evlerin gerçek anlamda yaşam alanı olduğu yarınlar dileğiyle, sağlıklı ve mutlu kalın

 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ŞEHMUS TEMİZ
ŞEHMUS TEMİZ
BİR KİBRİTLİK ZEVAT! TATİLE GİTMEYEN DİNDEN ÇIKAR MI? YAZAMADIĞIMIZI YAZAMIYORUZ! BAYRAM KUTLAMALI MIYIZ? 160 BİN LİRAYI KİM YEDİ? GERCÜŞ ÜNİVERSİTESİ İĞRENÇSİNİZ! ERBİL, KANDİL, KÜRDİSTAN... NİYE/NASIL ERBİL 3? NİYE/NASIL ERBİL- 2 NİYE/NASIL ERBİL? BİRİLERİNİN GAZI VAR! HANGİ 8? PETROL DENİZİNDE YÜZMEK! BATMAN’DAN İSRAİL’E YARDIM KAMPANYASI! BİR KUDUZ KÖPEĞİN ANATOMİSİ! BAYRAMA DİRENMEK! DİŞİMİZİ ÇEKTİK, TIP’IMIZ KAYDI! ERMENİLERİ BİZ VURDUYSAK! RAMAZAN, MÜZİK, TURŞU... CADDENİZİN İSMİNİ BİLİYOR MUSUNUZ? İHANETİN BAHANESİ OLMAZ! PADİŞAHIM ÇOK YAŞA... KORONAMA KARIŞMA! TIP’ÇILARA NİYE PIT PIT YAPIYORUZ? TERÖRİSTLER (!) TERÖR YÜRÜYÜŞÜ YAPTI! BATMAN ÇİN MAHALLESİ! GARA GARABETİ! SİYASET, İTAAT, LİYAKAT... GERCÜŞLÜ REKTÖR HAYIRLI OLSUN AŞAĞI BAKINCA SİZİ GÖRÜYORUZ! EBREHE’NİN ZELİL ÇOCUKLARI! SUİKAST, KAOS, SEÇİM! BAŞÖRTÜSÜ, GÖZÖRTÜSÜ OLDU! VATAN HAİNLERİNİN DÜNÜ, BUGÜNÜ, YARINI! SAHTE KEMALİSTLER, SAHTE DİNDARLAR S...! İYİ Kİ KORONA VAR OHHHHHHH! İMAMOĞLU GERÇEĞİ AK PARTİ'NİN DAVASI, DEVASI, GELECEĞİ... AŞI YAPILMALI MI? İYİ Kİ VARSIN TPAO DİNSİZLİK VE AHMAKLIK! CUMHURBAŞKANI GEÇ GELSE? BATMAN’IN KARANLIK YÜZÜ! AYBÜKE’Yİ NİYE VURDUNUZ? BATMAN’A NASIL ZARAR VEREBİLİRSİNİZ? ÖZGÜRLÜK SEVMİYORUZ! BATMAN XOŞTIR LE BELE… VALİ NE DEDİ? İZMİR’E YARDIM KAMPANYASI! ACININ MİLLİYETİ OLMAZ! AKLİ MELEKELERİNİ YİTİRMİŞ BAŞKAN! İÇİMİZDEKİ ERMENİLER! EMNİYETİN EMİN OLDUĞU ŞEHİR; BATMAN TOPLUMSAL HAFIZAMIZI KAYBEDİYORUZ! ANIZ İŞİNİ NASIL ÇÖZERİZ? BİTMEYEN YOLLARIN DRAMI! ÖLÜMLE TERBİYE ETMEK! BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI (2) BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI… KÜÇÜK İNSANLAR! ADALET SIKINTILI! HASTA VE HASTANELERİN GERÇEK DURUMU! TEDBİR, ALLAH U EKBER… HERKESİN BAŞINA 1 SAĞLIKÇI… HASANKEYF’İ GÖMDÜNÜZ, MİRASINI…! KAYYUM’DAN MEMNUN MUSUNUZ? PROVAKASYONA HAZIR MISINIZ? ONURSUZLUK YÜRÜYÜŞÜ, LCW’NİN DURUŞU! TAZİYEDE OYUN, DÜĞÜNDE ÖLÜM! BATMAN’DAKİ İMAMOĞLU KİM? BAKAN’IN STK’SIZ STK TOPLANTISI! EŞEKLER ARPADAN ÖLECEK GALİBA! ÇOCUK HASTANESİNİ YIKIN! SONSÖZÜ SÖYLEMEK ZORDUR BATMAN’DAKİ MEZAR EVLER! ALLAH BAYRAM ETMEMİZİ NİYE İSTEMEDİ? CORONA DEĞİL CEHALET ÖLDÜRÜYOR! PAHALI İFTARLARIN PARASI NEREDE? ALİ ERBAŞ HAKLIYSA?... SAHTE HASTALAR İFŞA OLDU! DOKTORLAR YAŞATIYOR, MÜHENDİSLER ÖLDÜRÜYOR! VİRÜSÜN BEYNE ETKİLERİ! KORONA MI KARI DIRDIRI MI? ÇİŞ BANKASI DEYİP ÖZÜR DİLEMEK! YALANDAN MI CORONADAN MI ÖLDÜLER? BATMANDA KORONA VİRÜSÜ! BU VAHŞETİ BİZ İŞLEDİK! SOĞAN EKİYORUZ, KARPUZ BEKLİYORUZ! KEYF GİTMİŞTİ, HASAN DA GİTTİ! 500 YATAKLIYI KİM YAPTI? TAKLACI SİYASETÇİ! HÜLLE DEĞİL HİLE! DEPREM BİZE NEYİ ÖĞRETTİ? İÇİMİZDEKİ KATİLLERE NİYE DOKUNULMUYOR? 600 BİN KİŞİ 1 AHMET’İ KURTARABİLİR Mİ? REİS’İN HAYAL DÜNYASI? BAŞLIK PARASI SADECE İSİM DEĞİŞTİRDİ! BATMAN (TPAO) DÜNYAYA KAFA TUTUYOR BELEDİYE, BATMAN TANITIM GÜNÜNDE NİYE YOKTU?