USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI (2)

07-09-2020
Google News


(Dünden Devam)
6 aydır evde kalmıştı Korona illeti yüzünden. Bayramını bile bahçeden kutlamıştık el sallayarak. Çocuklarının elini öpmesini ve onların başını öpmeyi çok severdi. 6 aydır hiç öpemedik.
Güçlüydü, dayanaklıydı, pes etmiyordu ama nefes almasını kısıtlıyordu bu illet. Mecbur hastaneye yatırdık. Doktorlar yoğun bakım dedi biz servis dedik. Çünkü nefret ediyordu yoğun bakımdan. Sakın beni oraya yatırmayın diyordu. Yatırdık, 1 hafta dayanabildik doktorların ısrarına…
Bu 1 haftalık süreçte babama yakın olma fırsatı bulmuş, belki de ilk defa beraber bu kadar uzun zaman geçirmiştik.
Arada konuşurken, Hakk’a yürüyeceğini söylemişti aslında, hakkını helal ettiğini ve yapmamız gereken görevleri de sıralamıştı. Ben inanmamıştım. Çünkü o dağ gibi bir adamdı, küçücük bir virüs ona hiçbir şey yapamazdı. (Gerçektende dağ gibiydi benim babam, mezara sığmamış, ayağının altındaki briketi kırıp çıkarmak zorunda kalmıştık.)
Abi ve kardeşimle nöbetleşe kalıyorduk yanında. Ama eve gittiğimde de hep onunlaydım. Çünkü ben hep O kokuyordum. Abdest alırken, duş alırken, uzanırken, ben babam kokuyordum ve bu çok hoşuma gidiyordu.
Yoğun bakımla ayırdılar bizi. Babanız iyi, biraz uyutup dinlendirip vereceğiz dediler. Anneniz ise çok kritik dediler. Çok şükür annem döndü ama iyi dedikleri babam Hakka yürüdü…
Aşura günü tüm evlatları olarak oruç tutup dua edelim, dualar kabul olur demiştik. Orucumuzu tuttuk, Kuran ve dualarımızı okuduk onu bize ver Ya Rabbi dedik…
Yüce Yaradan onu bizden çok seviyordu muhtemelen, onu yanına aldı. Giderken gülüyordu. Mutluydu, huzurluydu, görevini layıkıyla yapmış, karşılığını almaya gidiyordu.
Sonrasında rüyada kardeşlerime de söylemiş, Xewa vedre zahv xoşe(buranın uykusu çok güzeldir) demiş. Diğer kardeşime caminin önündeki geniş yoldan gelerek selam vermiş rüyasında.
Camiyi çok severdi, defni cami avlusunda oldu. Bu hafta cumayı ayağının tam dibinde kıldı tüm oğulları ve erkek torunları. 5 vakit ezan dinliyor kabrinden. Dedesi Hz. Hüseyin gibi Muharrem’de yürüdü Rabbine. Arkasında 13 aslan gibi evlat ve onlarca torun bıraktı. Mezar başında dikkatimi çekti de çoğunun elinde Kuran vardı. Elinde Kuran olmayanlarda ya hafızdı yada Yasin ve diğer bazı süreleri hafızalarında tutacak kadar ilim okumuş kimselerdi.
Kuran’ın okunmasının ve öğretilmesinin yasak olduğu dönemlerde sen bizi her gün farklı yerlere de olsa çok uzaklara da olsa riskli de olsa gönderirdin. Bu evde Kuran okunacak derdin.
Okuduk çok şükür, hepimiz okuduk, hatta her gün biz ve eşlerimiz birer cüz okuyoruz sana. Torunların bazılarını da ekleyince, bir hatim oluyor her gün. Akşam mezarına gelince, topluca okuyoruz hatim duasını.
Bizimki çok küçük bir hediye baba, sana tanımadığımız kişilerden yüzlerce hatim binlerce Yasini Şerif geldi.
Onlar seni çok seviyorlardı. Bizden çok ağlayanlar vardı başında, arkanda, gıyabında…
Defin yerini ve zamanını ilan etmememize(pandemiden dolayı) ve vefattan sonra 90 dakika içinde defni tamamlamamıza rağmen yüzlerce insan gelmişti. Nasıl geldiler, nasıl duydular anlamamıştık. Mezarcı da mezarlık komşuları da şaşırmıştı bu kalabalığa.
Sen sadece bizim babamız değildin ki babam. Sen çok kişinin babasıydın, bilmediğimiz kadar çok.
Hepsi aradı baba, hepsi, okudular, dua ettiler…
Bizde gururlandık, seni daha çok sevdik. Sen gerçekten sevilmeye layık bir adamdın. Adam gibi adamdın. Senin adamlığının zekatı bile hepimize yeter.
Mert olun derdin, misafirsiz sofranın bereketi olmaz derdin, bir mekana oturunca hesabı asla başkasına ödetmeyin derdin.
Sen adamdın baba ve en büyük korkumuzda ne biliyor musun?
Artık senin gibi adamlar yok baba, teker teker uğurluyoruz onları…
Senin gibi adamların olmadığı toplumlarsa çok sıkıntılı olur!
Seni iyi okumak gerekir babam. Senin gibi adamlar yetiştirmek gerekir. Senin yolundan yürümek gerekir. Sen olmak gerekir.
Sen, tek bir tanesinin bile tek bir kötü alışkanlığı olmayan 13 evlat yetiştirdin. Kuran okuttun, namaz kıldırdın. İyileri sevmelerini, kötülerden uzaklaşmalarını söyledin. Zulme asla boyun eğmemeyi, dürüstlüğü, adamlığı, helal rızkı tebhiledin.
Ah babam ah, mezarının başında duran birbirine kenetlenmiş, gözleri şişmiş, dudakları kurumuş ve yüzleri solmuş evlatlarını görünce, helal rızkın ne kadar önemli olduğunu tekrar anlıyorum. Sen bize helal rızık yedirmişsin ki biz bugün kendimize adam diyebiliyoruz, arkanda durabiliyoruz, seninle gurur duyabiliyoruz.
Gittiğin yerin, ayrıldığın yerden kötü olduğu ile ilgili zerre şüphem olsa, yıkılırdım be babam!
Çok şükür ki tüm göstergeler senin çok huzurlu ve mutlu olduğun yönünde.
Bizde huzurluyuz babam, bizde.
Emanetin başımız üstüne, bayrağın yere inmeyecek, sofran toplanmayacak, hayır kapıların kapanmayacak İnşallah…
Allah’ım seni Sevgili Peygamberimiz (sav)’e komşu eylesin inşallah.
Değerli okuyucularımdan da Yasin ve Fatihalarını esirgememelerini istirham ediyorum.

BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI

 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ŞEHMUS TEMİZ
ŞEHMUS TEMİZ
BİR KİBRİTLİK ZEVAT! TATİLE GİTMEYEN DİNDEN ÇIKAR MI? YAZAMADIĞIMIZI YAZAMIYORUZ! BAYRAM KUTLAMALI MIYIZ? 160 BİN LİRAYI KİM YEDİ? GERCÜŞ ÜNİVERSİTESİ İĞRENÇSİNİZ! ERBİL, KANDİL, KÜRDİSTAN... NİYE/NASIL ERBİL 3? NİYE/NASIL ERBİL- 2 NİYE/NASIL ERBİL? BİRİLERİNİN GAZI VAR! HANGİ 8? PETROL DENİZİNDE YÜZMEK! BATMAN’DAN İSRAİL’E YARDIM KAMPANYASI! BİR KUDUZ KÖPEĞİN ANATOMİSİ! BAYRAMA DİRENMEK! DİŞİMİZİ ÇEKTİK, TIP’IMIZ KAYDI! ERMENİLERİ BİZ VURDUYSAK! RAMAZAN, MÜZİK, TURŞU... CADDENİZİN İSMİNİ BİLİYOR MUSUNUZ? İHANETİN BAHANESİ OLMAZ! PADİŞAHIM ÇOK YAŞA... KORONAMA KARIŞMA! TIP’ÇILARA NİYE PIT PIT YAPIYORUZ? TERÖRİSTLER (!) TERÖR YÜRÜYÜŞÜ YAPTI! BATMAN ÇİN MAHALLESİ! GARA GARABETİ! SİYASET, İTAAT, LİYAKAT... GERCÜŞLÜ REKTÖR HAYIRLI OLSUN AŞAĞI BAKINCA SİZİ GÖRÜYORUZ! EBREHE’NİN ZELİL ÇOCUKLARI! SUİKAST, KAOS, SEÇİM! BAŞÖRTÜSÜ, GÖZÖRTÜSÜ OLDU! VATAN HAİNLERİNİN DÜNÜ, BUGÜNÜ, YARINI! SAHTE KEMALİSTLER, SAHTE DİNDARLAR S...! İYİ Kİ KORONA VAR OHHHHHHH! İMAMOĞLU GERÇEĞİ AK PARTİ'NİN DAVASI, DEVASI, GELECEĞİ... AŞI YAPILMALI MI? İYİ Kİ VARSIN TPAO DİNSİZLİK VE AHMAKLIK! CUMHURBAŞKANI GEÇ GELSE? BATMAN’IN KARANLIK YÜZÜ! AYBÜKE’Yİ NİYE VURDUNUZ? BATMAN’A NASIL ZARAR VEREBİLİRSİNİZ? ÖZGÜRLÜK SEVMİYORUZ! BATMAN XOŞTIR LE BELE… VALİ NE DEDİ? İZMİR’E YARDIM KAMPANYASI! ACININ MİLLİYETİ OLMAZ! AKLİ MELEKELERİNİ YİTİRMİŞ BAŞKAN! İÇİMİZDEKİ ERMENİLER! EMNİYETİN EMİN OLDUĞU ŞEHİR; BATMAN TOPLUMSAL HAFIZAMIZI KAYBEDİYORUZ! ANIZ İŞİNİ NASIL ÇÖZERİZ? BİTMEYEN YOLLARIN DRAMI! ÖLÜMLE TERBİYE ETMEK! BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI (2) BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI… KÜÇÜK İNSANLAR! ADALET SIKINTILI! HASTA VE HASTANELERİN GERÇEK DURUMU! TEDBİR, ALLAH U EKBER… HERKESİN BAŞINA 1 SAĞLIKÇI… HASANKEYF’İ GÖMDÜNÜZ, MİRASINI…! KAYYUM’DAN MEMNUN MUSUNUZ? PROVAKASYONA HAZIR MISINIZ? ONURSUZLUK YÜRÜYÜŞÜ, LCW’NİN DURUŞU! TAZİYEDE OYUN, DÜĞÜNDE ÖLÜM! BATMAN’DAKİ İMAMOĞLU KİM? BAKAN’IN STK’SIZ STK TOPLANTISI! EŞEKLER ARPADAN ÖLECEK GALİBA! ÇOCUK HASTANESİNİ YIKIN! SONSÖZÜ SÖYLEMEK ZORDUR BATMAN’DAKİ MEZAR EVLER! ALLAH BAYRAM ETMEMİZİ NİYE İSTEMEDİ? CORONA DEĞİL CEHALET ÖLDÜRÜYOR! PAHALI İFTARLARIN PARASI NEREDE? ALİ ERBAŞ HAKLIYSA?... SAHTE HASTALAR İFŞA OLDU! DOKTORLAR YAŞATIYOR, MÜHENDİSLER ÖLDÜRÜYOR! VİRÜSÜN BEYNE ETKİLERİ! KORONA MI KARI DIRDIRI MI? ÇİŞ BANKASI DEYİP ÖZÜR DİLEMEK! YALANDAN MI CORONADAN MI ÖLDÜLER? BATMANDA KORONA VİRÜSÜ! BU VAHŞETİ BİZ İŞLEDİK! SOĞAN EKİYORUZ, KARPUZ BEKLİYORUZ! KEYF GİTMİŞTİ, HASAN DA GİTTİ! 500 YATAKLIYI KİM YAPTI? TAKLACI SİYASETÇİ! HÜLLE DEĞİL HİLE! DEPREM BİZE NEYİ ÖĞRETTİ? İÇİMİZDEKİ KATİLLERE NİYE DOKUNULMUYOR? 600 BİN KİŞİ 1 AHMET’İ KURTARABİLİR Mİ? REİS’İN HAYAL DÜNYASI? BAŞLIK PARASI SADECE İSİM DEĞİŞTİRDİ! BATMAN (TPAO) DÜNYAYA KAFA TUTUYOR BELEDİYE, BATMAN TANITIM GÜNÜNDE NİYE YOKTU?