USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

BATMAN YAMAÇ’INI KAYBETTİ!

05-04-2019
Google News

Dünyanın en değerli varlığı insandır.

Şirketlerin de en değerli varlığı, insan kaynaklarıdır.

İnsan varlığını değere dönüştürmekse, dünya için de şirketler için de yöneticilerin işidir.

İyi yönetici, en kötü kaynağı büyük değerlere dönüştürürken, kötü yönetici en iyi kaynakları bile heba edebilmektedir.

Biz bugün iyi örneği konuşacağız. Mehmet Yamaç’ı, Batmanlıların Mehmet abisini, TPAO’nun efsane müdürünü, Batman’ın sembol ismini…

Tekirdağlı olmasına rağmen Batman’a en çok katkısı olan ve buna paralel olarakta en çok tanınan isimlerdendir sayın Yamaç.

Yaklaşık 40 yıl önce TPAO bölge müdürlüğü koltuğuna oturmuş, 30 yıl önce, Batman’dan ayrılmış lakin sanki dün buradaymış gibi herkes onu zikrediyor, hayırla yad ediyor, dua ediyor, rahmet okuyor…

Mehmet Yamaç’ı Batmanlıya bu kadar sevdiren neydi?

Teknik bir müdürün tüm şehrin sevgilisi olmasının nedeni neydi?

Bu kesinlikle bir tez konusudur.

Petrol şirketi yöneticisi olan bir mühendis, nasıl oluyor da tüm şehrin muhabbetini kazanıyor?

Aslında çok basit.

Adam, insanı seviyordu. Batman nüfusu 100 bin civarındayken, TPAO personel sayısı 6500’dü yani neredeyse her hanede 1 TPAO’lu vardı. Bu adam gibi adam, o her 6500 kişiye dokunuyor, ismiyle hitap ediyor, eşini, çocuğunu soruyor, derdiyle dertleniyor, kamunun tüm kaynaklarını onlar için seferber ediyordu.

Devlet insan için vardı. Devlet kurumları insanın mutlu yaşaması için kurulmuştu ve Mehmet Yamaç bu kuruluş amacını hakkıyla yerine getiriyordu. O insana değer verince, insanlarda ona ve onun şahsında temsil ettiği şirkete sahip çıkıyordu. Onlar için TPAO ve onun başında ki şahıs, çok farklı bir konumdaydı.

Çünkü bu adam, insana, doğaya, çevreye, çiçeğe, böceğe, her şeye önem veriyordu. Hepsine dokunuyor, hepsini yaşatıyor, hepsinin çoğalıp gelişmesi için ortam sağlıyordu.

Batman’ın akciğeri konumundaki TPAO sitesinin yeşil dokusunun mimarı yine sayın Mehmet Yamaç’tır. Tüm insanlar, nasıl ki bugün onu rahmetle yad ediyorsa, tüm o ağaçlar, otlar, çiçeklerde her Allah’ı zikrettiğinde onun hayır tartılarını ağırlaştırmaktadır.

Onunla çalışmadık, onunla sohbet edemedik, onunla tanışamadık ama onunla çalışan ve tanışanların anlattıklarından onu her Batmanlı gibi çok iyi tanıyoruz.

Verdiği değerle, değil insan, taşa bile ruh kazandırdığını biliyoruz.

İşte bu tarz insanlar, şirketleri, şehirleri ve insanları yüceltirler. Onlar yüceltirken, değer kattıkları da onları yüceltirler.

Tıpkı Mehmet Yamaç müdürümüzde olduğu gibi.

Bugün onu hiç görmemiş 100 binlerce Batmanlı, ona rahmet okuyor, dua ediyor, hürmet ediyor.

Başta TPAO olmak üzere, Batman Valiliği, Batman Belediyesi ve diğer tüm kurum/kuruluşların bu ismin ve bu ruhun yaşatılması için girişimlerde bulunması gerekir. Adına okullar, müzeler kurulmalı, çalışmaları, yaklaşımları ve yönetim tarzı araştırılıp, anlatılmalı, aktarılmalı kitaplara konu edilmeli, konferanslar ve sempozyumlar düzenlenmelidir.

65 yaşında olan TPAO ve yine ona neredeyse yaşıt olan 600 binlik Batman’da akla gelen 3 isim derseniz, belki hemen akla 3 isim gelmez ama mutlaka 1 isim gelir. Oda Mehmet Yamaç’tır.

Mehmet Yamaç Müdürümüz, Mehmet abimiz, Batmanlı Mehmedimiz, Salı günü ebediyete irtihal etti. 

Giderken 100 binlerce insanın duasını alarak, onları yarım bırakarak…

Allah bu tarz yöneticilerin sayısını artırsın. Artsın ki hem üretim hem de insani değerler zirve yapsın.

 Rahmetle yad edilecek yöneticilerimizin artması dileğiyle, sağlıklı ve mutlu kalın…

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ŞEHMUS TEMİZ
ŞEHMUS TEMİZ
BİZİM DAĞLAR NİYE YANMADI? BİR KİBRİTLİK ZEVAT! TATİLE GİTMEYEN DİNDEN ÇIKAR MI? YAZAMADIĞIMIZI YAZAMIYORUZ! BAYRAM KUTLAMALI MIYIZ? 160 BİN LİRAYI KİM YEDİ? GERCÜŞ ÜNİVERSİTESİ İĞRENÇSİNİZ! ERBİL, KANDİL, KÜRDİSTAN... NİYE/NASIL ERBİL 3? NİYE/NASIL ERBİL- 2 NİYE/NASIL ERBİL? BİRİLERİNİN GAZI VAR! HANGİ 8? PETROL DENİZİNDE YÜZMEK! BATMAN’DAN İSRAİL’E YARDIM KAMPANYASI! BİR KUDUZ KÖPEĞİN ANATOMİSİ! BAYRAMA DİRENMEK! DİŞİMİZİ ÇEKTİK, TIP’IMIZ KAYDI! ERMENİLERİ BİZ VURDUYSAK! RAMAZAN, MÜZİK, TURŞU... CADDENİZİN İSMİNİ BİLİYOR MUSUNUZ? İHANETİN BAHANESİ OLMAZ! PADİŞAHIM ÇOK YAŞA... KORONAMA KARIŞMA! TIP’ÇILARA NİYE PIT PIT YAPIYORUZ? TERÖRİSTLER (!) TERÖR YÜRÜYÜŞÜ YAPTI! BATMAN ÇİN MAHALLESİ! GARA GARABETİ! SİYASET, İTAAT, LİYAKAT... GERCÜŞLÜ REKTÖR HAYIRLI OLSUN AŞAĞI BAKINCA SİZİ GÖRÜYORUZ! EBREHE’NİN ZELİL ÇOCUKLARI! SUİKAST, KAOS, SEÇİM! BAŞÖRTÜSÜ, GÖZÖRTÜSÜ OLDU! VATAN HAİNLERİNİN DÜNÜ, BUGÜNÜ, YARINI! SAHTE KEMALİSTLER, SAHTE DİNDARLAR S...! İYİ Kİ KORONA VAR OHHHHHHH! İMAMOĞLU GERÇEĞİ AK PARTİ'NİN DAVASI, DEVASI, GELECEĞİ... AŞI YAPILMALI MI? İYİ Kİ VARSIN TPAO DİNSİZLİK VE AHMAKLIK! CUMHURBAŞKANI GEÇ GELSE? BATMAN’IN KARANLIK YÜZÜ! AYBÜKE’Yİ NİYE VURDUNUZ? BATMAN’A NASIL ZARAR VEREBİLİRSİNİZ? ÖZGÜRLÜK SEVMİYORUZ! BATMAN XOŞTIR LE BELE… VALİ NE DEDİ? İZMİR’E YARDIM KAMPANYASI! ACININ MİLLİYETİ OLMAZ! AKLİ MELEKELERİNİ YİTİRMİŞ BAŞKAN! İÇİMİZDEKİ ERMENİLER! EMNİYETİN EMİN OLDUĞU ŞEHİR; BATMAN TOPLUMSAL HAFIZAMIZI KAYBEDİYORUZ! ANIZ İŞİNİ NASIL ÇÖZERİZ? BİTMEYEN YOLLARIN DRAMI! ÖLÜMLE TERBİYE ETMEK! BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI (2) BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI… KÜÇÜK İNSANLAR! ADALET SIKINTILI! HASTA VE HASTANELERİN GERÇEK DURUMU! TEDBİR, ALLAH U EKBER… HERKESİN BAŞINA 1 SAĞLIKÇI… HASANKEYF’İ GÖMDÜNÜZ, MİRASINI…! KAYYUM’DAN MEMNUN MUSUNUZ? PROVAKASYONA HAZIR MISINIZ? ONURSUZLUK YÜRÜYÜŞÜ, LCW’NİN DURUŞU! TAZİYEDE OYUN, DÜĞÜNDE ÖLÜM! BATMAN’DAKİ İMAMOĞLU KİM? BAKAN’IN STK’SIZ STK TOPLANTISI! EŞEKLER ARPADAN ÖLECEK GALİBA! ÇOCUK HASTANESİNİ YIKIN! SONSÖZÜ SÖYLEMEK ZORDUR BATMAN’DAKİ MEZAR EVLER! ALLAH BAYRAM ETMEMİZİ NİYE İSTEMEDİ? CORONA DEĞİL CEHALET ÖLDÜRÜYOR! PAHALI İFTARLARIN PARASI NEREDE? ALİ ERBAŞ HAKLIYSA?... SAHTE HASTALAR İFŞA OLDU! DOKTORLAR YAŞATIYOR, MÜHENDİSLER ÖLDÜRÜYOR! VİRÜSÜN BEYNE ETKİLERİ! KORONA MI KARI DIRDIRI MI? ÇİŞ BANKASI DEYİP ÖZÜR DİLEMEK! YALANDAN MI CORONADAN MI ÖLDÜLER? BATMANDA KORONA VİRÜSÜ! BU VAHŞETİ BİZ İŞLEDİK! SOĞAN EKİYORUZ, KARPUZ BEKLİYORUZ! KEYF GİTMİŞTİ, HASAN DA GİTTİ! 500 YATAKLIYI KİM YAPTI? TAKLACI SİYASETÇİ! HÜLLE DEĞİL HİLE! DEPREM BİZE NEYİ ÖĞRETTİ? İÇİMİZDEKİ KATİLLERE NİYE DOKUNULMUYOR? 600 BİN KİŞİ 1 AHMET’İ KURTARABİLİR Mİ? REİS’İN HAYAL DÜNYASI? BAŞLIK PARASI SADECE İSİM DEĞİŞTİRDİ! BATMAN (TPAO) DÜNYAYA KAFA TUTUYOR