USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

BELEDİYE BAŞKANININ BİSİKLETLE İMTİHANI!

11-07-2019
Google News

Adamın biri, oğlunu alıp Hz Ömer’e getirmiş. Ya halife, oğlum sürekli bal yiyor ve benim bu kadar bal alacak param yok. Ona bir öğütte bulunsanız da bu kadar bal yemese, der. Hz Ömer, adama, git 1 hafta sonra gel der.
Bir hafta sonra, adam oğlunu alıp gelir. Hz. Ömer adamın oğluna dönüp, bu kadar bal yiyip babanı zorda bırakma, der.
Adam şaşırır, ya halife, madem sadece bunu söyleyecektin, niye bizi bir hafta beklettin, der.
Hz. Ömer, geçen hafta bana bu durumu bildirdiğinizde bende bal yiyordum. Ben bal yerken senin oğluna bal yeme diyemezdim. Önce ben bal yemeyi kestim, sonra senin oğluna bal yeme dedim.
Mevzu tamda bu!
***
Toplumun önde gelenleri(veya önünde olanlar), bir şeyi yapmadan toplumdan isterse, toplum bunu özümsemez. 
Önce görmek ister. Kameralar önünde yapmacık değil, gerçekten görmek ister. 
Tıpkı bisiklet mevzusunda olduğu gibi.
Malumunuz bu hafta belediyenin bisiklet istasyonları yapılan törenle faaliyete girdi. Artık isteyen bu istasyonlardan küçük bir para karşılığı bisiklet alıp, işini görebilecek veya spor yapıp geri gelebilecek. Bununla birlikte, hava kirliliği, insan sağlığı, yakıt ekonomisi ve trafik yoğunluğu gibi problemlere de katkı sunulacak.
Ama tüm bunların olabilmesi için önce o bisikletlere binmek gerekir. Evlerde, bahçelerde olan bisikletleri de sokağa çıkarmak gerekir. Bunun içinde birilerinin örnek olması gerekir.
Daha önce “vali bisiklete binsin” diye bir yazı yazmıştım. Durumun önemini bildirip tüm bürokrat ve siyasetçilerinin imkanları dahilinde bisiklete binip, bir bilinç oluşturmasını talep etmiştim.
Şimdi tam zamanı, Belediye başkanı başlasın bu işe. Bizim halk, bisiklete binene fakir gözüyle bakıyor olsa da başkana öyle demeyeceklerine kefil olabilirim. Hem biliyorsunuz, bizim halk Finlandiya’nın başbakanı işe bisikletle gidiyor, İsveç dış işleri bakanı hanımını bisikletle gezdiriyor falan diye iç geçiriyorlar.
Niye bizimkilerin içinde kalsın ki?
Her ne kadar bu iç geçirenlere katılmasam da Batman ölçeğinde belediye başkanının bunu gerçekleştirebileceği kanısındayım.
Bu tarz durumlarda en büyük problem güvenliktir ve ben, başkan beyin güvenlik problemi yaşayacağını düşünmüyorum. 
Sokakta ki her 10 kişiden 7 kişi kendisine oy vermiş. 
Herhangi bir tehdit almıyor. 
Batman’ın da her hangi bir güvenlik problemi yok.
Yani çok rahat bir şekilde bisiklete binip işe gelebilir başkan. Öğlen sıcağında bisiklete bin demiyoruz zaten. Sabah serinliğinde al yanına bisikletli bir koruma ve özel kalem müdürünü, bas pedala gel. Akşam serinliğinde yine aynı şekilde eve git. Bazen de geceleri halkın yoğun olduğu yerlere bisikletle çık. Bak nasıl halktan pozitif geri dönüşler alıyorsun. Doğaya çevreye, şehrin trafiğine ve insan sağlığına katkılar sunuyorsun…
Hemen bugünden başlamalı bence başkan beyin bisiklet turları. 
Hatta tüm yardımcıları ve müdürlerini de yanına alıp şehir turu atmalı. 
Bu bilinci oturtmalı. 
Bu bilinci oturtursa, Batman için iyi bir iş yapmış olacak.
Daha aydınlık yarınlar dileğiyle, sağlıklı ve mutlu kalın

 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ŞEHMUS TEMİZ
ŞEHMUS TEMİZ
BİZİM DAĞLAR NİYE YANMADI? BİR KİBRİTLİK ZEVAT! TATİLE GİTMEYEN DİNDEN ÇIKAR MI? YAZAMADIĞIMIZI YAZAMIYORUZ! BAYRAM KUTLAMALI MIYIZ? 160 BİN LİRAYI KİM YEDİ? GERCÜŞ ÜNİVERSİTESİ İĞRENÇSİNİZ! ERBİL, KANDİL, KÜRDİSTAN... NİYE/NASIL ERBİL 3? NİYE/NASIL ERBİL- 2 NİYE/NASIL ERBİL? BİRİLERİNİN GAZI VAR! HANGİ 8? PETROL DENİZİNDE YÜZMEK! BATMAN’DAN İSRAİL’E YARDIM KAMPANYASI! BİR KUDUZ KÖPEĞİN ANATOMİSİ! BAYRAMA DİRENMEK! DİŞİMİZİ ÇEKTİK, TIP’IMIZ KAYDI! ERMENİLERİ BİZ VURDUYSAK! RAMAZAN, MÜZİK, TURŞU... CADDENİZİN İSMİNİ BİLİYOR MUSUNUZ? İHANETİN BAHANESİ OLMAZ! PADİŞAHIM ÇOK YAŞA... KORONAMA KARIŞMA! TIP’ÇILARA NİYE PIT PIT YAPIYORUZ? TERÖRİSTLER (!) TERÖR YÜRÜYÜŞÜ YAPTI! BATMAN ÇİN MAHALLESİ! GARA GARABETİ! SİYASET, İTAAT, LİYAKAT... GERCÜŞLÜ REKTÖR HAYIRLI OLSUN AŞAĞI BAKINCA SİZİ GÖRÜYORUZ! EBREHE’NİN ZELİL ÇOCUKLARI! SUİKAST, KAOS, SEÇİM! BAŞÖRTÜSÜ, GÖZÖRTÜSÜ OLDU! VATAN HAİNLERİNİN DÜNÜ, BUGÜNÜ, YARINI! SAHTE KEMALİSTLER, SAHTE DİNDARLAR S...! İYİ Kİ KORONA VAR OHHHHHHH! İMAMOĞLU GERÇEĞİ AK PARTİ'NİN DAVASI, DEVASI, GELECEĞİ... AŞI YAPILMALI MI? İYİ Kİ VARSIN TPAO DİNSİZLİK VE AHMAKLIK! CUMHURBAŞKANI GEÇ GELSE? BATMAN’IN KARANLIK YÜZÜ! AYBÜKE’Yİ NİYE VURDUNUZ? BATMAN’A NASIL ZARAR VEREBİLİRSİNİZ? ÖZGÜRLÜK SEVMİYORUZ! BATMAN XOŞTIR LE BELE… VALİ NE DEDİ? İZMİR’E YARDIM KAMPANYASI! ACININ MİLLİYETİ OLMAZ! AKLİ MELEKELERİNİ YİTİRMİŞ BAŞKAN! İÇİMİZDEKİ ERMENİLER! EMNİYETİN EMİN OLDUĞU ŞEHİR; BATMAN TOPLUMSAL HAFIZAMIZI KAYBEDİYORUZ! ANIZ İŞİNİ NASIL ÇÖZERİZ? BİTMEYEN YOLLARIN DRAMI! ÖLÜMLE TERBİYE ETMEK! BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI (2) BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI… KÜÇÜK İNSANLAR! ADALET SIKINTILI! HASTA VE HASTANELERİN GERÇEK DURUMU! TEDBİR, ALLAH U EKBER… HERKESİN BAŞINA 1 SAĞLIKÇI… HASANKEYF’İ GÖMDÜNÜZ, MİRASINI…! KAYYUM’DAN MEMNUN MUSUNUZ? PROVAKASYONA HAZIR MISINIZ? ONURSUZLUK YÜRÜYÜŞÜ, LCW’NİN DURUŞU! TAZİYEDE OYUN, DÜĞÜNDE ÖLÜM! BATMAN’DAKİ İMAMOĞLU KİM? BAKAN’IN STK’SIZ STK TOPLANTISI! EŞEKLER ARPADAN ÖLECEK GALİBA! ÇOCUK HASTANESİNİ YIKIN! SONSÖZÜ SÖYLEMEK ZORDUR BATMAN’DAKİ MEZAR EVLER! ALLAH BAYRAM ETMEMİZİ NİYE İSTEMEDİ? CORONA DEĞİL CEHALET ÖLDÜRÜYOR! PAHALI İFTARLARIN PARASI NEREDE? ALİ ERBAŞ HAKLIYSA?... SAHTE HASTALAR İFŞA OLDU! DOKTORLAR YAŞATIYOR, MÜHENDİSLER ÖLDÜRÜYOR! VİRÜSÜN BEYNE ETKİLERİ! KORONA MI KARI DIRDIRI MI? ÇİŞ BANKASI DEYİP ÖZÜR DİLEMEK! YALANDAN MI CORONADAN MI ÖLDÜLER? BATMANDA KORONA VİRÜSÜ! BU VAHŞETİ BİZ İŞLEDİK! SOĞAN EKİYORUZ, KARPUZ BEKLİYORUZ! KEYF GİTMİŞTİ, HASAN DA GİTTİ! 500 YATAKLIYI KİM YAPTI? TAKLACI SİYASETÇİ! HÜLLE DEĞİL HİLE! DEPREM BİZE NEYİ ÖĞRETTİ? İÇİMİZDEKİ KATİLLERE NİYE DOKUNULMUYOR? 600 BİN KİŞİ 1 AHMET’İ KURTARABİLİR Mİ? REİS’İN HAYAL DÜNYASI? BAŞLIK PARASI SADECE İSİM DEĞİŞTİRDİ! BATMAN (TPAO) DÜNYAYA KAFA TUTUYOR