USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

BİR POŞETLİK ZENGİNLER!

09-09-2018
Google News

İki hafta önce 2 arkadaşımla Batman’ın en eski AVM’lerinden birine gittik. Arkadaşımız kahvaltılık bir şeyler alacaktı. Bizde tatlı reyonuna yöneldik. Tulumbaları görünce bir tane alıp yedim. Diğer arkadaşıma da ‘tulumbaların tadına bakar mısın’ dedim.

Arkadaşım, ‘abi alalım sonra tadına bakarız’ dedi.

Bende aldıktan sonra tadına bakmanın anlamı yok ki? Zaten almış oluyorsun.

Arkadaşım ‘haram’ dedi.

Bende kendimden emin şekilde ‘yok abi böyle yerlerde dökme tatlıların tadına bakmak serbest. Ben her zaman sorup bakıyorum tadına. Burada da birkaç kez sormuştum.’

Bu arada gelen personele, ‘tadına bakmak serbest değil mi’ dedim.

‘Yok abi yasak’ dedi.

‘Nasıl yani, tulumbanın tadına bakmak yasak mı’ dedim. ‘Evet artık yasak’ dedi. 

Afalladım, hemen yarım kilo tulumba doldurup, fişini yapıştırdıktan sonra poşetten bir tane çıkarıp, geri bıraktım. Allah haram mal yedirmesin, hele böyle pintilerin, Allah muhafaza…

Bu arada reyonda ki görevli konuşuyor, ‘abi buraya günde kaç kişi geliyor biliyor musun?’

‘Diyelim ki 1000 kişi geliyor’ dedim. Bunlardan 100 tanesi birer tulumba aldı. Bir kilo tulumba da 55 adet var. Daha 2 kilo etmiyor. Peki, 1000 kişiden kaç kişi tulumba alacak ve satılan mal ile o 2 kilonun oranı kaçtır?

Tabii ki küçük beyinler bunu hesaplayamaz (bunu orada ki emekçi kardeşimiz için söylemiyorum).

***

Halbu ki, profesyonel pazarlamacılar, müşteriye ısrarla mallarını tattırmak isterler. Bu hem tanıtımdır hem iştahı kabartmak hem de mahcubiyetle mal sattırmaktır.

Birçok büyük firma, AVM’ler de stant açıp, gün boyunca müşterilere çay, kahve, sosis, sucuk, lokum ve tatlı gibi yiyecekler dağıtıp, özel yetiştirilmiş personellerle bunu teşvik eder.

Kuruyemişçiler de tadına bakmak bedava diyorlar. Bol bol yiyorsunuz ama 5 liralık çekirdek için girip, 150 lira hesapla çıkıyorsunuz. Yedikçe satın alıyorsunuz. Kasaya gittiğinizde maksimum yediğiniz 5 liradır. Hadi çok abarttınız 10 olsun. Ama 10 lira yiyecek kadar abarttıysanız hesabınız da 200 lirayı bulmuştur. Burada da her zaman olduğu gibi kazanan siz değil kasadır.

***

AVM’ye dönelim. Tulumbamızı tartıp bir âdetini yerine geri bıraktıktan sonra kasaya döndük. Hesabı ödeyip çıktık. Simit alan arkadaşın simitleri ellerinde taşıdığını görünce hayırdır dedik.

Arkadaşımız, kasada bir bayanın parasını ödedikten sonra ekstradan bir poşet istediğini. Kasiyerinde tüm ısrarlara rağmen poşeti vermediğini görünce, kendi poşetini verdiğini söyledi.

Nasıl yani?

Kadın başka yerden bir şeyler alıp gelmiş. Yolda poşeti yırtılmış. Buradaki alışverişini bitirdikten sonra da fazladan bir poşet istemiş. Ama görevli “patron kesinlikle yasak demiş” diyerek kadını yırtık poşetle geri göndermiş.

Bu nasıl bir zihniyettir?

Bu adamlar 1 tulumba ve bir poşet ile mi zengin olacaklarını düşünüyorlar yoksa personelleri onları batırmak için ortak mı hareket ediyor?

***

Bu zihniyeti kınıyorum!

Vatandaşı, bu tarz hareketlerde bulunanları ifşa etmesini ve kesinlikle alış veriş yapmamasını tavsiye ediyorum.

 

Bu AVM’nin hemen ilerisinde ünlü birde lokmacı var. Oda aynı görgüsüzlüğü yapıyor. Yaklaşık 2 yıl önce, o zaman işi bu kadarda büyütmemiş. Akşamüzeri en kalabalık zamanda gittim. Sıramı bekledim ve bir kilo lokma istedim. Doldururken elindeki maşa gibi alet yere düştü. Yere baktım iğrenç! İmalathaneye, tuvalete ve dışarıya çıkıp aynı ayakla bastıkları yer! İbretle izliyorum…

Adam aldı o maşayı, ben orada değilmişim gibi onunla lokmaları doldurmaya devam etti. Ben müdahale edince de al tatlılarını ve git diye de fırça attı. Bunu yapanda işçi değil patrondu ve benim sürekli müşterileri olduğumu biliyordu.

Böyleleri iflah olmaz. Allah geçici süreliğine verse de…

Ama biz vatandaş olarak bunları ifşa edelim.

Tepkimizi koyalım, gerekirse şikayet edelim.

Kimse bu vatandaşın sırtından geçinip onu sömüremez. Buna izin vermeyeceğiz.

Yasal zeminini oturtabilirsek, bu tarz kişileri bu sayfalardan ifşa edeceğiz.

En kötü ihtimal şikayet edip denetim anında foto çekip yayınlayacağız.

Vatandaş hakkını, esnafta haddini bilsin!

Kimsenin kimseyi sömürmediği yarınlar dileğiyle, sağlıklı ve mutlu kalın…

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ŞEHMUS TEMİZ
ŞEHMUS TEMİZ
BİR KİBRİTLİK ZEVAT! TATİLE GİTMEYEN DİNDEN ÇIKAR MI? YAZAMADIĞIMIZI YAZAMIYORUZ! BAYRAM KUTLAMALI MIYIZ? 160 BİN LİRAYI KİM YEDİ? GERCÜŞ ÜNİVERSİTESİ İĞRENÇSİNİZ! ERBİL, KANDİL, KÜRDİSTAN... NİYE/NASIL ERBİL 3? NİYE/NASIL ERBİL- 2 NİYE/NASIL ERBİL? BİRİLERİNİN GAZI VAR! HANGİ 8? PETROL DENİZİNDE YÜZMEK! BATMAN’DAN İSRAİL’E YARDIM KAMPANYASI! BİR KUDUZ KÖPEĞİN ANATOMİSİ! BAYRAMA DİRENMEK! DİŞİMİZİ ÇEKTİK, TIP’IMIZ KAYDI! ERMENİLERİ BİZ VURDUYSAK! RAMAZAN, MÜZİK, TURŞU... CADDENİZİN İSMİNİ BİLİYOR MUSUNUZ? İHANETİN BAHANESİ OLMAZ! PADİŞAHIM ÇOK YAŞA... KORONAMA KARIŞMA! TIP’ÇILARA NİYE PIT PIT YAPIYORUZ? TERÖRİSTLER (!) TERÖR YÜRÜYÜŞÜ YAPTI! BATMAN ÇİN MAHALLESİ! GARA GARABETİ! SİYASET, İTAAT, LİYAKAT... GERCÜŞLÜ REKTÖR HAYIRLI OLSUN AŞAĞI BAKINCA SİZİ GÖRÜYORUZ! EBREHE’NİN ZELİL ÇOCUKLARI! SUİKAST, KAOS, SEÇİM! BAŞÖRTÜSÜ, GÖZÖRTÜSÜ OLDU! VATAN HAİNLERİNİN DÜNÜ, BUGÜNÜ, YARINI! SAHTE KEMALİSTLER, SAHTE DİNDARLAR S...! İYİ Kİ KORONA VAR OHHHHHHH! İMAMOĞLU GERÇEĞİ AK PARTİ'NİN DAVASI, DEVASI, GELECEĞİ... AŞI YAPILMALI MI? İYİ Kİ VARSIN TPAO DİNSİZLİK VE AHMAKLIK! CUMHURBAŞKANI GEÇ GELSE? BATMAN’IN KARANLIK YÜZÜ! AYBÜKE’Yİ NİYE VURDUNUZ? BATMAN’A NASIL ZARAR VEREBİLİRSİNİZ? ÖZGÜRLÜK SEVMİYORUZ! BATMAN XOŞTIR LE BELE… VALİ NE DEDİ? İZMİR’E YARDIM KAMPANYASI! ACININ MİLLİYETİ OLMAZ! AKLİ MELEKELERİNİ YİTİRMİŞ BAŞKAN! İÇİMİZDEKİ ERMENİLER! EMNİYETİN EMİN OLDUĞU ŞEHİR; BATMAN TOPLUMSAL HAFIZAMIZI KAYBEDİYORUZ! ANIZ İŞİNİ NASIL ÇÖZERİZ? BİTMEYEN YOLLARIN DRAMI! ÖLÜMLE TERBİYE ETMEK! BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI (2) BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI… KÜÇÜK İNSANLAR! ADALET SIKINTILI! HASTA VE HASTANELERİN GERÇEK DURUMU! TEDBİR, ALLAH U EKBER… HERKESİN BAŞINA 1 SAĞLIKÇI… HASANKEYF’İ GÖMDÜNÜZ, MİRASINI…! KAYYUM’DAN MEMNUN MUSUNUZ? PROVAKASYONA HAZIR MISINIZ? ONURSUZLUK YÜRÜYÜŞÜ, LCW’NİN DURUŞU! TAZİYEDE OYUN, DÜĞÜNDE ÖLÜM! BATMAN’DAKİ İMAMOĞLU KİM? BAKAN’IN STK’SIZ STK TOPLANTISI! EŞEKLER ARPADAN ÖLECEK GALİBA! ÇOCUK HASTANESİNİ YIKIN! SONSÖZÜ SÖYLEMEK ZORDUR BATMAN’DAKİ MEZAR EVLER! ALLAH BAYRAM ETMEMİZİ NİYE İSTEMEDİ? CORONA DEĞİL CEHALET ÖLDÜRÜYOR! PAHALI İFTARLARIN PARASI NEREDE? ALİ ERBAŞ HAKLIYSA?... SAHTE HASTALAR İFŞA OLDU! DOKTORLAR YAŞATIYOR, MÜHENDİSLER ÖLDÜRÜYOR! VİRÜSÜN BEYNE ETKİLERİ! KORONA MI KARI DIRDIRI MI? ÇİŞ BANKASI DEYİP ÖZÜR DİLEMEK! YALANDAN MI CORONADAN MI ÖLDÜLER? BATMANDA KORONA VİRÜSÜ! BU VAHŞETİ BİZ İŞLEDİK! SOĞAN EKİYORUZ, KARPUZ BEKLİYORUZ! KEYF GİTMİŞTİ, HASAN DA GİTTİ! 500 YATAKLIYI KİM YAPTI? TAKLACI SİYASETÇİ! HÜLLE DEĞİL HİLE! DEPREM BİZE NEYİ ÖĞRETTİ? İÇİMİZDEKİ KATİLLERE NİYE DOKUNULMUYOR? 600 BİN KİŞİ 1 AHMET’İ KURTARABİLİR Mİ? REİS’İN HAYAL DÜNYASI? BAŞLIK PARASI SADECE İSİM DEĞİŞTİRDİ! BATMAN (TPAO) DÜNYAYA KAFA TUTUYOR BELEDİYE, BATMAN TANITIM GÜNÜNDE NİYE YOKTU?