USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

BU VAHŞETİ BİZ İŞLEDİK!

08-03-2020
Google News

Bir insanı öldürmekten daha kötüsü, barışı öldürmektir, ondan daha kötüsü ise barış elçisini öldürmektir!

Siz barışı öldürdüğünüzde, birden çok insan ölür. Barış elçisini öldürdüğünüzde ise birçok barış ölür, fitne çıkar ve büyür…

Yüce Yaradan, “Fitne katilden daha büyüktür,” diyor.

Maalesef biz fitneye çok açığız. Çünkü biz barışı, barışın elçilerini öldürdük!

Dün Abdulkerim Çevik hocamız, bugün Ferit Özdemir abimiz.

Bunlar toplumun tuzu olan, kokuşmuşluğu önleyen ve huzuru tesis eden adamlardı.

Kısa aralarla katledildiler.

Barışın tesisi için çabalarken katledildiler!

Toplumun daha yaşanabilir bir hal alması için çalışırken, kanın akmasını engelleme girişimindeyken…

Aslında onları biz öldürdük!

Çünkü biz biliyorduk ki kanunlarımız, yasalarımız, bizim hoyratlığımızı frenlemek için yeterli değildi. Bir fitne durumunda üç yıl, beş yıl süren mahkeme süreçleri, bazen üç beş, bazen çok daha fazla cana mal oluyordu. Mahkemelerden çıkan sonuç ise katillerin derdest edilip beslenmesi ve tekrar aynı ortama salınması gibi sonuçlar içerdiği için bilakis fitneyi körüklüyordu.

Sönmeyen fitne ateşi, bazen mapusta, bazen de mapus çıkışında tekrar kendi adaletinin tesisi için uğraşıyordu.

İşte bu büyük zatlar, bunun önüne geçiyordu.

Şeriat diyordu, adet, örf, anane diyordu, fitnenin ateşini, olduğu yerde söndürüyordu.

Herkeste buna boyun eğiyordu.

Boyun eğmeyen, toplum içerisinde rüsva oluyor, dolayısıyla bunu göze alması olanaksızlaşıyordu.

Abdulkerim hocam şeyhti. Toplumun en hassas, en saygın, en dokunulmaz noktasıydı.

Ferit abi ise ağaydı. Ağalığı hakkıyla yapan, sözü geçen, adaleti gücü ile sağlayan, aileden gelen geleneği layıkıyla yürüten bir kanaat önderiydi.

İkisi de birçok kan davasını sonlandırmış, kan davasına dönecek birçok davayı başlamadan bitirmiş, bazı anlaşmazlıkları ellerini ceplerine de atarak nihayete erdirmişlerdi.

Katlettiler onları!

Daha doğrusu katlettik onları!

Onların değerini, ağırlığını ve varlığını bilmeyen nesiller yetiştirerek katlettik!

Onların dokunulmaz olduklarını, onların barışın, huzurun, kardeşliğin garantisi olduğunu, öğretmedik çocuklarımıza.

Kanunlarla çoğu şeyin çözülemediğini, fıtratımızla birçok kanunun çeliştiğini, bu çelişkilerin bu büyük zatlar tarafından tolore edildiğini öğretmedik yeni nesillere.

Yeni nesillere insan öldürmenin tüm insanları öldürmekle eş değer olduğunu, insan öldürmeyi engellemeye çalışanları öldürmenin ise bundan çok daha ağır bir vebale sebep olacağını belletemedik. Şeriatı, örfü, adeti kodlarına işleyemedik!

Kirli nesiller yetiştirip, temiz insanlara saygı göstermelerini bekledik!

O kirli nesiller, o temiz insanlara kıydılar!

O kirli insanları yetiştirerek, biz kıydık onlara!

O vahşette bizim elimiz var!

O kan hepimizi kirletti!

Biz kirliyiz artık, biz vahşiyiz, biz, biz…

Kendi değerlerine kıyan insanlardan beri bir toplum dileğiyle, sağlıklı ve mutlu kalın… 

 

Allah, Ferit abi ve Abdulkerim hocamıza gani gani rahmet eylesin, kalanlara sabrı cemil niyaz eylesin.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ŞEHMUS TEMİZ
ŞEHMUS TEMİZ
BİZİM DAĞLAR NİYE YANMADI? BİR KİBRİTLİK ZEVAT! TATİLE GİTMEYEN DİNDEN ÇIKAR MI? YAZAMADIĞIMIZI YAZAMIYORUZ! BAYRAM KUTLAMALI MIYIZ? 160 BİN LİRAYI KİM YEDİ? GERCÜŞ ÜNİVERSİTESİ İĞRENÇSİNİZ! ERBİL, KANDİL, KÜRDİSTAN... NİYE/NASIL ERBİL 3? NİYE/NASIL ERBİL- 2 NİYE/NASIL ERBİL? BİRİLERİNİN GAZI VAR! HANGİ 8? PETROL DENİZİNDE YÜZMEK! BATMAN’DAN İSRAİL’E YARDIM KAMPANYASI! BİR KUDUZ KÖPEĞİN ANATOMİSİ! BAYRAMA DİRENMEK! DİŞİMİZİ ÇEKTİK, TIP’IMIZ KAYDI! ERMENİLERİ BİZ VURDUYSAK! RAMAZAN, MÜZİK, TURŞU... CADDENİZİN İSMİNİ BİLİYOR MUSUNUZ? İHANETİN BAHANESİ OLMAZ! PADİŞAHIM ÇOK YAŞA... KORONAMA KARIŞMA! TIP’ÇILARA NİYE PIT PIT YAPIYORUZ? TERÖRİSTLER (!) TERÖR YÜRÜYÜŞÜ YAPTI! BATMAN ÇİN MAHALLESİ! GARA GARABETİ! SİYASET, İTAAT, LİYAKAT... GERCÜŞLÜ REKTÖR HAYIRLI OLSUN AŞAĞI BAKINCA SİZİ GÖRÜYORUZ! EBREHE’NİN ZELİL ÇOCUKLARI! SUİKAST, KAOS, SEÇİM! BAŞÖRTÜSÜ, GÖZÖRTÜSÜ OLDU! VATAN HAİNLERİNİN DÜNÜ, BUGÜNÜ, YARINI! SAHTE KEMALİSTLER, SAHTE DİNDARLAR S...! İYİ Kİ KORONA VAR OHHHHHHH! İMAMOĞLU GERÇEĞİ AK PARTİ'NİN DAVASI, DEVASI, GELECEĞİ... AŞI YAPILMALI MI? İYİ Kİ VARSIN TPAO DİNSİZLİK VE AHMAKLIK! CUMHURBAŞKANI GEÇ GELSE? BATMAN’IN KARANLIK YÜZÜ! AYBÜKE’Yİ NİYE VURDUNUZ? BATMAN’A NASIL ZARAR VEREBİLİRSİNİZ? ÖZGÜRLÜK SEVMİYORUZ! BATMAN XOŞTIR LE BELE… VALİ NE DEDİ? İZMİR’E YARDIM KAMPANYASI! ACININ MİLLİYETİ OLMAZ! AKLİ MELEKELERİNİ YİTİRMİŞ BAŞKAN! İÇİMİZDEKİ ERMENİLER! EMNİYETİN EMİN OLDUĞU ŞEHİR; BATMAN TOPLUMSAL HAFIZAMIZI KAYBEDİYORUZ! ANIZ İŞİNİ NASIL ÇÖZERİZ? BİTMEYEN YOLLARIN DRAMI! ÖLÜMLE TERBİYE ETMEK! BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI (2) BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI… KÜÇÜK İNSANLAR! ADALET SIKINTILI! HASTA VE HASTANELERİN GERÇEK DURUMU! TEDBİR, ALLAH U EKBER… HERKESİN BAŞINA 1 SAĞLIKÇI… HASANKEYF’İ GÖMDÜNÜZ, MİRASINI…! KAYYUM’DAN MEMNUN MUSUNUZ? PROVAKASYONA HAZIR MISINIZ? ONURSUZLUK YÜRÜYÜŞÜ, LCW’NİN DURUŞU! TAZİYEDE OYUN, DÜĞÜNDE ÖLÜM! BATMAN’DAKİ İMAMOĞLU KİM? BAKAN’IN STK’SIZ STK TOPLANTISI! EŞEKLER ARPADAN ÖLECEK GALİBA! ÇOCUK HASTANESİNİ YIKIN! SONSÖZÜ SÖYLEMEK ZORDUR BATMAN’DAKİ MEZAR EVLER! ALLAH BAYRAM ETMEMİZİ NİYE İSTEMEDİ? CORONA DEĞİL CEHALET ÖLDÜRÜYOR! PAHALI İFTARLARIN PARASI NEREDE? ALİ ERBAŞ HAKLIYSA?... SAHTE HASTALAR İFŞA OLDU! DOKTORLAR YAŞATIYOR, MÜHENDİSLER ÖLDÜRÜYOR! VİRÜSÜN BEYNE ETKİLERİ! KORONA MI KARI DIRDIRI MI? ÇİŞ BANKASI DEYİP ÖZÜR DİLEMEK! YALANDAN MI CORONADAN MI ÖLDÜLER? BATMANDA KORONA VİRÜSÜ! BU VAHŞETİ BİZ İŞLEDİK! SOĞAN EKİYORUZ, KARPUZ BEKLİYORUZ! KEYF GİTMİŞTİ, HASAN DA GİTTİ! 500 YATAKLIYI KİM YAPTI? TAKLACI SİYASETÇİ! HÜLLE DEĞİL HİLE! DEPREM BİZE NEYİ ÖĞRETTİ? İÇİMİZDEKİ KATİLLERE NİYE DOKUNULMUYOR? 600 BİN KİŞİ 1 AHMET’İ KURTARABİLİR Mİ? REİS’İN HAYAL DÜNYASI? BAŞLIK PARASI SADECE İSİM DEĞİŞTİRDİ! BATMAN (TPAO) DÜNYAYA KAFA TUTUYOR