USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

CAMİLERİ KİLİSEYE ÇEVİRMEYİN!

17-10-2019
Google News

Yüce dinimiz biz Müslümanlara, yeryüzünü mescid ilan etmiş, Hıristiyanlıktaki gibi ibadeti dört duvar arasına hapsetmemiştir.
Lakin bu rahatlık ve ruhsatı verirken de cami ve mescitlere çok büyük ihtimam göstermiştir.
Müslümanların, camilerde toplanması için çok büyük teşviklerde bulunan ayet ve hadisler mevcuttur. Camiler Allah’ın evi olarak adlandırılmış, ona hizmet, onda ibadet, ona istek özendirilmiştir.
Camiler sadece ibadet değil aynı zamanda meşveret yeridir. İnsanların bir araya gelip konuştuğu, tefekkür ettiği, fikir geliştirdiği ilim tahsil ettiği yerlerdir. 
Cem olmak, yani toplanmak anlamı da vardır. İnsanları bir araya toplayıp, kaynaştırmak, arındırmak, paylaştırmak…
Tabi bunları yaparken de bazı kaidelere dikkat etmek gerekir. 
Camilere giderken öncelikle temiz olmak gerekir. 
İyi kokmak gerekir. 
Cami adabını iyi bilmek gerekir. 
Çocukları da camiye getirip onlara cami havası solutmak ama onlardan asla yetişkin havası beklememek gerekir. 
Camide çocukluk yapan çocuklara asla ilişmemek gerekir.
Niçin diyorum bunları çünkü bu konularda ciddi sorunlar söz konusu.
En başta şu kilise usulü sandalyeler. 
Camilere gidiyorsunuz, bakıyorsunuz, bir sıranın hepsi sandalye, bazıları arka sıra, bazıları yan saf, bazen de karışık nizam dağılıyorlar.
Görüntü hiç hoş değil. Ben şahsen rahatsız oluyorum. 
Geçen gün biri yanımda namaz kılıyor, imam secdeye gitti ben gittim o gitmedi. 
Çok tuhaf oldum. Her rekâtta aynı tuhaflığı hissettim. 
Yanımdaki adamın secdeye gitmemesi özellikle dikkatimi dağıtıyor.
Dışarıdan da hiç şık durmuyor. İşin manevi havasını bozuyor. 
Hâlbuki yüce dinimiz bu konuda çok net ruhsatlar vermiş. 
Namazın fetvası yok ama ayağın ağrıyorsa oturarak, dizlerini altına çekerek veya sağa sola hatta kıbleye doğru uzatarak namaz kılabilirsiniz. 
Oturamıyorsanız, uzanarak hatta hiçbir yeriniz hareket etmiyorsa gözlerinizle namaz kılabilirsiniz.
Yatalak olup sadece gözlerini oynatabilene bile farz olan namazın önemini, at gibi kuvvetli olup, namaz kılmayıp, “e benim kalbim temiz” diyenlere hatırlatmak istiyorum.
Camilerde sandalye ile ilgili Diyanet işleri başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu: "Namazı normal şekli ile ayakta kılmaya gücü yetmeyen kimse için asıl olan namazını oturarak kılmaktır. Böyle bir kişi namazını kendi durumuna göre diz çökerek veya bağdaş kurarak yahut ayaklarını yana ya da kıbleye doğru uzatarak kılar" şeklinde çok net bir açıklama yapmıştır.
Camiye kadar yürüyerek gelen amcaların sandalyeleri dizip namaz kılması bence caminin ruhunu da namazın huşusunu da bozmaktadır. 
Sadece kendilerinin değil diğer şahıslarında namazına zarar vermektedir. 
Ben kendi adıma konuşayım, çok rahatsız oluyorum. 
O görüntüden, yanımda duran kişinin secdeye gitmemesinden, kilisede ki gibi sıra sıra sandalyelerden…
İnsanların camileri, cami adabına uyarak doldurdukları yarınlar dileğiyle, sağlıkçı ve mutlu kalın…

 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ŞEHMUS TEMİZ
ŞEHMUS TEMİZ
BİZİM DAĞLAR NİYE YANMADI? BİR KİBRİTLİK ZEVAT! TATİLE GİTMEYEN DİNDEN ÇIKAR MI? YAZAMADIĞIMIZI YAZAMIYORUZ! BAYRAM KUTLAMALI MIYIZ? 160 BİN LİRAYI KİM YEDİ? GERCÜŞ ÜNİVERSİTESİ İĞRENÇSİNİZ! ERBİL, KANDİL, KÜRDİSTAN... NİYE/NASIL ERBİL 3? NİYE/NASIL ERBİL- 2 NİYE/NASIL ERBİL? BİRİLERİNİN GAZI VAR! HANGİ 8? PETROL DENİZİNDE YÜZMEK! BATMAN’DAN İSRAİL’E YARDIM KAMPANYASI! BİR KUDUZ KÖPEĞİN ANATOMİSİ! BAYRAMA DİRENMEK! DİŞİMİZİ ÇEKTİK, TIP’IMIZ KAYDI! ERMENİLERİ BİZ VURDUYSAK! RAMAZAN, MÜZİK, TURŞU... CADDENİZİN İSMİNİ BİLİYOR MUSUNUZ? İHANETİN BAHANESİ OLMAZ! PADİŞAHIM ÇOK YAŞA... KORONAMA KARIŞMA! TIP’ÇILARA NİYE PIT PIT YAPIYORUZ? TERÖRİSTLER (!) TERÖR YÜRÜYÜŞÜ YAPTI! BATMAN ÇİN MAHALLESİ! GARA GARABETİ! SİYASET, İTAAT, LİYAKAT... GERCÜŞLÜ REKTÖR HAYIRLI OLSUN AŞAĞI BAKINCA SİZİ GÖRÜYORUZ! EBREHE’NİN ZELİL ÇOCUKLARI! SUİKAST, KAOS, SEÇİM! BAŞÖRTÜSÜ, GÖZÖRTÜSÜ OLDU! VATAN HAİNLERİNİN DÜNÜ, BUGÜNÜ, YARINI! SAHTE KEMALİSTLER, SAHTE DİNDARLAR S...! İYİ Kİ KORONA VAR OHHHHHHH! İMAMOĞLU GERÇEĞİ AK PARTİ'NİN DAVASI, DEVASI, GELECEĞİ... AŞI YAPILMALI MI? İYİ Kİ VARSIN TPAO DİNSİZLİK VE AHMAKLIK! CUMHURBAŞKANI GEÇ GELSE? BATMAN’IN KARANLIK YÜZÜ! AYBÜKE’Yİ NİYE VURDUNUZ? BATMAN’A NASIL ZARAR VEREBİLİRSİNİZ? ÖZGÜRLÜK SEVMİYORUZ! BATMAN XOŞTIR LE BELE… VALİ NE DEDİ? İZMİR’E YARDIM KAMPANYASI! ACININ MİLLİYETİ OLMAZ! AKLİ MELEKELERİNİ YİTİRMİŞ BAŞKAN! İÇİMİZDEKİ ERMENİLER! EMNİYETİN EMİN OLDUĞU ŞEHİR; BATMAN TOPLUMSAL HAFIZAMIZI KAYBEDİYORUZ! ANIZ İŞİNİ NASIL ÇÖZERİZ? BİTMEYEN YOLLARIN DRAMI! ÖLÜMLE TERBİYE ETMEK! BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI (2) BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI… KÜÇÜK İNSANLAR! ADALET SIKINTILI! HASTA VE HASTANELERİN GERÇEK DURUMU! TEDBİR, ALLAH U EKBER… HERKESİN BAŞINA 1 SAĞLIKÇI… HASANKEYF’İ GÖMDÜNÜZ, MİRASINI…! KAYYUM’DAN MEMNUN MUSUNUZ? PROVAKASYONA HAZIR MISINIZ? ONURSUZLUK YÜRÜYÜŞÜ, LCW’NİN DURUŞU! TAZİYEDE OYUN, DÜĞÜNDE ÖLÜM! BATMAN’DAKİ İMAMOĞLU KİM? BAKAN’IN STK’SIZ STK TOPLANTISI! EŞEKLER ARPADAN ÖLECEK GALİBA! ÇOCUK HASTANESİNİ YIKIN! SONSÖZÜ SÖYLEMEK ZORDUR BATMAN’DAKİ MEZAR EVLER! ALLAH BAYRAM ETMEMİZİ NİYE İSTEMEDİ? CORONA DEĞİL CEHALET ÖLDÜRÜYOR! PAHALI İFTARLARIN PARASI NEREDE? ALİ ERBAŞ HAKLIYSA?... SAHTE HASTALAR İFŞA OLDU! DOKTORLAR YAŞATIYOR, MÜHENDİSLER ÖLDÜRÜYOR! VİRÜSÜN BEYNE ETKİLERİ! KORONA MI KARI DIRDIRI MI? ÇİŞ BANKASI DEYİP ÖZÜR DİLEMEK! YALANDAN MI CORONADAN MI ÖLDÜLER? BATMANDA KORONA VİRÜSÜ! BU VAHŞETİ BİZ İŞLEDİK! SOĞAN EKİYORUZ, KARPUZ BEKLİYORUZ! KEYF GİTMİŞTİ, HASAN DA GİTTİ! 500 YATAKLIYI KİM YAPTI? TAKLACI SİYASETÇİ! HÜLLE DEĞİL HİLE! DEPREM BİZE NEYİ ÖĞRETTİ? İÇİMİZDEKİ KATİLLERE NİYE DOKUNULMUYOR? 600 BİN KİŞİ 1 AHMET’İ KURTARABİLİR Mİ? REİS’İN HAYAL DÜNYASI? BAŞLIK PARASI SADECE İSİM DEĞİŞTİRDİ! BATMAN (TPAO) DÜNYAYA KAFA TUTUYOR