USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

DOKTOR VE KADINA ŞİDDET Mİ ADAM ÖLDÜRMEK Mİ?

29-07-2018
Google News

Toplumumuzun en büyük defolarından birisi, severken öldürmektir.

Ya da vur deyince öldürmek…

Bunu bilmek ve bu toplumla ilgili atılan her adımda ona göre hareket etmek gerekir.

Biz ne yapıyoruz, doktoru korumak için mevzuat çıkarıyoruz, bununla hasta yakınını öldürüyoruz.

Kadını korumak için mevzuat çıkarıyoruz, koca ve çocukları ıskartaya çıkarıyoruz!

Kusura bakmayın, her kele, her traş olmaz. Avrupalının yasalarıyla bu toplum ıslah olmaz.

Siz kadını koruyacağım diye, yasa çıkarır, basit bir aile içi tartışmada bile kocayı evden uzaklaştırır, boşar ve ömür boyu ekonomik yaşantısına kısıtlama koyarsanız, ne kadını koruyabilirsiniz, ne aileyi, ne çocuğu, nede toplumsal barışı!

İyi analiz edilemeyen her kanun, yasa, yönetmelik, başta kendisini koruyanı vurur. Kusura bakmayın ama kadınları koruma kanunları, daha çok boşanmaya, şiddete ve neslin bozulmasına yol açıyor. Bu konunun üzerine, çok uzun ve ciddiyetle durulması gerekir. İnşallah bir gün geniş olarak ele alacağız.

Doktora ve sağlık personeline şiddete gelince.

Bu konuda çok daha rahat konuşacağım. Çünkü sağlığın birçok kademesinde çalıştım. Özel sektörde de çalıştım kamuda da. SSK Hastahanesi, Devlet Hastahanesi hatta Fakültenin acil servislerini de çok iyi bilirim. Kısa sürelerle de olsa hepsinde fiili olarak çalıştım. Yüksek lisans yaparken, ülkemizin en iyi hocalarından sağlık politikası ve sağlık hukuku dersleri aldım. Farklı ülkelerin sağlık sistemlerini inceleme fırsatı buldum.

Doktora yapılan saldırıyı da doktorların iletişim kazalarını da çok iyi bilirim.Olaya hem sağlık personeli, hem gazeteci hem de halk gözlüğüyle bakıyorum.Sağlık personeli dünyanın en zor işini yapıyor. İnsanların en zor anında, dünyanın en hassas işini icra etmeye çalışıyor. Bu kadar hassas bir işi yaparken, konsantrasyonun üst seviyede olması gerekir. Bunun içinde gereksiz kişi ve malzemelerden arındırılmış bir alan, sessizlik ve saygınlık en önemli ve acil ihtiyaçlardır.

İnsan hayatını kurtarmaya çalışırken, trafikle, teröristle, hırsızla, çakalla, arsız, namussuzla uğraşmanın onlardan fırça ve tokat yemenin ne kadar acı olduğunu bilemezsiniz!

Tokat yediğiniz kişinin yakınını, tokat yerken bile yaşatmaya çalışmanın ne anlama geldiğini bilemezsiniz.Beyaz önlük giydiyseniz, siz bir melek gibi davranmak zorundasınız.

Kötüye bile kötülük yapamazsınız. Sizin işiniz, insanın en büyük değerini korumak. Bunu yaparken, karşılaştığınız zorluklar sizi bezdiremez, bunu yaparken elinize geçen imkânlar sizi şımartamaz. Bezer veya şımarır, suiistimal ederseniz, mesleğe ihanet etmiş, beyaza gölge düşürmüş olursunuz.

Gölge yok mu maalesef var!

Görevi başında meslektaşlarımız can verirken, görevin kendisine verdiği ayrıcalıkları egosunun tatmini için kullanan meslektaşlarımız da var.Eğer bize yapılan saldırılara karşı çıkıp, bizim yaptıklarımızı sümen altı edersek, elimizden ne şifa gelir nede iyi bir iş!

Her mesleğin iyisi kötüsü çirkini vardır. Ama beyaz giyen mesleklerin kötü olma lüksü yoktur. Onları onlardan olanlar uyarmalı, durdurmalı, kontrol etmelidir. Bu iş, yasa ile kanunla polisle olmaz.

Önceki gün yaşanan olaya bakıyoruz. 82 yaşında amca, yatalak eşinin ilaçlarını yazmaya gidiyor. Oradaki doktor, polisi arayıp onu gözaltına aldırıyor. Polisin sert davranması, biber gazı sıkması, yerlerde sürüklemesi, ters kelepçe bağlaması ve kalp krizi geçirip vefat etmesi belki doktoru bağlamaz diyeceksiniz.

Lakin o yaştaki bir kişinin fiziki ve psikolojik durumunu bilmesi, yatalak eşinin ilaç yazdırmak için gelemeyeceğini, bu yaşta birinin polisin ellerinde karakola gitmesinin çokta şık bir durum olmadığı gerçeğini, bir doktorun mesleği gereği bilmesi gerekirdi.

Bilmiyorsa o önlük kirlenmiştir.

Biliyorsa yine kirlenmiştir.

Ama kanla değil, kara leke ile!

Devlet beni koruyor, o zaman bana her ses yükselteni süründüreyim mantığı, çok vahim bir yaklaşım tarzıdır. Sağlık personeli korunmalıdır ama oda kendini kime karşı koruması gerektiğini bilmelidir. Aksi halde korunma noktasında da zafiyet yaşar, güvenirlik konusunda da.

Sağlık personeline de kadına da kalkan eller kırılsın ama bu yapılırken, toplumsal vicdan ayaklar altına alınmasın!

Herkes hakkını da haddini de bilsin!

Yasaların adalet üzerine tesis edildiği, fertlerin yasalara uygun hareket ettiği bir toplum dileğiyle sağlıklı ve mutlu kalın…

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ŞEHMUS TEMİZ
ŞEHMUS TEMİZ
BİR KİBRİTLİK ZEVAT! TATİLE GİTMEYEN DİNDEN ÇIKAR MI? YAZAMADIĞIMIZI YAZAMIYORUZ! BAYRAM KUTLAMALI MIYIZ? 160 BİN LİRAYI KİM YEDİ? GERCÜŞ ÜNİVERSİTESİ İĞRENÇSİNİZ! ERBİL, KANDİL, KÜRDİSTAN... NİYE/NASIL ERBİL 3? NİYE/NASIL ERBİL- 2 NİYE/NASIL ERBİL? BİRİLERİNİN GAZI VAR! HANGİ 8? PETROL DENİZİNDE YÜZMEK! BATMAN’DAN İSRAİL’E YARDIM KAMPANYASI! BİR KUDUZ KÖPEĞİN ANATOMİSİ! BAYRAMA DİRENMEK! DİŞİMİZİ ÇEKTİK, TIP’IMIZ KAYDI! ERMENİLERİ BİZ VURDUYSAK! RAMAZAN, MÜZİK, TURŞU... CADDENİZİN İSMİNİ BİLİYOR MUSUNUZ? İHANETİN BAHANESİ OLMAZ! PADİŞAHIM ÇOK YAŞA... KORONAMA KARIŞMA! TIP’ÇILARA NİYE PIT PIT YAPIYORUZ? TERÖRİSTLER (!) TERÖR YÜRÜYÜŞÜ YAPTI! BATMAN ÇİN MAHALLESİ! GARA GARABETİ! SİYASET, İTAAT, LİYAKAT... GERCÜŞLÜ REKTÖR HAYIRLI OLSUN AŞAĞI BAKINCA SİZİ GÖRÜYORUZ! EBREHE’NİN ZELİL ÇOCUKLARI! SUİKAST, KAOS, SEÇİM! BAŞÖRTÜSÜ, GÖZÖRTÜSÜ OLDU! VATAN HAİNLERİNİN DÜNÜ, BUGÜNÜ, YARINI! SAHTE KEMALİSTLER, SAHTE DİNDARLAR S...! İYİ Kİ KORONA VAR OHHHHHHH! İMAMOĞLU GERÇEĞİ AK PARTİ'NİN DAVASI, DEVASI, GELECEĞİ... AŞI YAPILMALI MI? İYİ Kİ VARSIN TPAO DİNSİZLİK VE AHMAKLIK! CUMHURBAŞKANI GEÇ GELSE? BATMAN’IN KARANLIK YÜZÜ! AYBÜKE’Yİ NİYE VURDUNUZ? BATMAN’A NASIL ZARAR VEREBİLİRSİNİZ? ÖZGÜRLÜK SEVMİYORUZ! BATMAN XOŞTIR LE BELE… VALİ NE DEDİ? İZMİR’E YARDIM KAMPANYASI! ACININ MİLLİYETİ OLMAZ! AKLİ MELEKELERİNİ YİTİRMİŞ BAŞKAN! İÇİMİZDEKİ ERMENİLER! EMNİYETİN EMİN OLDUĞU ŞEHİR; BATMAN TOPLUMSAL HAFIZAMIZI KAYBEDİYORUZ! ANIZ İŞİNİ NASIL ÇÖZERİZ? BİTMEYEN YOLLARIN DRAMI! ÖLÜMLE TERBİYE ETMEK! BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI (2) BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI… KÜÇÜK İNSANLAR! ADALET SIKINTILI! HASTA VE HASTANELERİN GERÇEK DURUMU! TEDBİR, ALLAH U EKBER… HERKESİN BAŞINA 1 SAĞLIKÇI… HASANKEYF’İ GÖMDÜNÜZ, MİRASINI…! KAYYUM’DAN MEMNUN MUSUNUZ? PROVAKASYONA HAZIR MISINIZ? ONURSUZLUK YÜRÜYÜŞÜ, LCW’NİN DURUŞU! TAZİYEDE OYUN, DÜĞÜNDE ÖLÜM! BATMAN’DAKİ İMAMOĞLU KİM? BAKAN’IN STK’SIZ STK TOPLANTISI! EŞEKLER ARPADAN ÖLECEK GALİBA! ÇOCUK HASTANESİNİ YIKIN! SONSÖZÜ SÖYLEMEK ZORDUR BATMAN’DAKİ MEZAR EVLER! ALLAH BAYRAM ETMEMİZİ NİYE İSTEMEDİ? CORONA DEĞİL CEHALET ÖLDÜRÜYOR! PAHALI İFTARLARIN PARASI NEREDE? ALİ ERBAŞ HAKLIYSA?... SAHTE HASTALAR İFŞA OLDU! DOKTORLAR YAŞATIYOR, MÜHENDİSLER ÖLDÜRÜYOR! VİRÜSÜN BEYNE ETKİLERİ! KORONA MI KARI DIRDIRI MI? ÇİŞ BANKASI DEYİP ÖZÜR DİLEMEK! YALANDAN MI CORONADAN MI ÖLDÜLER? BATMANDA KORONA VİRÜSÜ! BU VAHŞETİ BİZ İŞLEDİK! SOĞAN EKİYORUZ, KARPUZ BEKLİYORUZ! KEYF GİTMİŞTİ, HASAN DA GİTTİ! 500 YATAKLIYI KİM YAPTI? TAKLACI SİYASETÇİ! HÜLLE DEĞİL HİLE! DEPREM BİZE NEYİ ÖĞRETTİ? İÇİMİZDEKİ KATİLLERE NİYE DOKUNULMUYOR? 600 BİN KİŞİ 1 AHMET’İ KURTARABİLİR Mİ? REİS’İN HAYAL DÜNYASI? BAŞLIK PARASI SADECE İSİM DEĞİŞTİRDİ! BATMAN (TPAO) DÜNYAYA KAFA TUTUYOR BELEDİYE, BATMAN TANITIM GÜNÜNDE NİYE YOKTU?