USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

DURMAYAN HAYVANDIR!

23-06-2019
Google News

Kabalaşmanın anlamı yok!

Lakin ben bunu hakaret olarak söylemiyorum. Daha doğrusu insana hakaret olarak söylemiyorum. Kendimizi eleştirmek için kullandığımız tabirlerle bazen hayvanlara hakaret ettiğimizi kabul ediyorum.

Dünyayı hayvanlar yönetse, kuralları onlar koysa, cezaları onlar kesse, sizce dünya günümüzde olduğundan daha mı kötü olurdu?

Daha mı çok insan ölürdü?

Daha mı çok aç olurdu?

Daha mı çok sistem bozulurdu…

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum, sistemine dokunulmayan hiçbir hayvan, kimsenin sistemini bozmaz. Kimseye zarar vermez, kimseyi rahatsız etmez, kimsenin yolunu, suyunu, havasını kirletmez!

Doyacağı kadar yer. Yediğini seçer. Seçtiğini sistemin döngüsüne uygun şekilde planlar. Planlar diyorum çünkü sadece hayvanların yaşadığı, insanoğlunun elinin değmediği alanlarda müthiş bir tertip ve düzen vardır.

Kimse kimseye haksızlık etmez. Kimse etrafı kirletmez, kimse aç kalmaz. Ortada ne ceset, ne dışkı, ne hasta nede yaşlılıktan perişan olmuş kimse vardır.

Ama insanoğlunun girdiği alanlarda müthiş bir düzensizlik, adaletsizlik, plansızlık, vahşet ve zulüm vardır.

Çünkü sistemin içinden bir tuğla çektiğinizde, zincirleme olarak bütün tuğlalar etkilenir.

Sonra da vahşet tablosu organizatörlerine hayvannnnn!

Yok yok öyle değil. Onlar bizden çok daha kibar, anlayışlı, şefkatli, merhametli, vefakar ve yardımseverler.

Siz yılana bile şefkat gösterseniz, alanına dehletmezseniz, size zarar vermez, korkutmaz.

Lakin insan, bencillik, kıskançlık, açgözlülük, nankörlük…

Geçen yaya geçidinden geçerken, düşündüm bunu. Yaya geçidinde kucağında minik bebeğiyle Batman sıcağında bekleyen bir anne vardı. Hemen yanında elinde ağır poşetler taşıyan bir genç. Yolun karşı tarafında sıcaktan bunaldığı her halinden belli olan yaşlı bir amca. Bir yere yetişmesi gerektiği hareketli halinden belli olan bir çocuk. Ama arabalar vızır vızır.

Kimse durmuyor! Kimsenin umurunda da değil.

O sıcak, o yük, o çocuk…

Halbuki, yol hakkı yayaların. Kanuni hak mı dersiniz, kul hakkı mı dersiniz, insan hakkı mı dersiniz, işte ondan.

O insanların hakkını yiyorsunuz. Hemde çok kötü bir şekilde.

Klimalı serin arabalarınızda otururken, o sıcağı, bebeği, hastayı, yükü düşünmüyor, Allah'ın verdiği nimetin kıymetini bilip şükretmiyorsunuz.

Bunun hesabının sorulacağını, hiç tahmin etmiyorsunuz!

Birde yaya geçidinde son surat geçip 50 metre sonraki ışıklarda zorunlu duranlar var ya onlara söyleyecek laf bulamıyorum!

Aynısını kışın ayazında, yağmur, çamurda da yaşıyoruz.

Kusursa bakmayın ama ben size hayvan diyemeyeceğim.

Hayvanlar asla bu kadar zalim, hesapsız ve adaletsiz olamazlar!

Siz başka bir şeysiniz!

Ceza mı diyeceksiniz?

Çok seyrek ve etkisiz. Sıklaşırsa belki etkisi artar ama bu iş birazda ahlaki zafiyetle ilgili. Ahlaklı insan, kendi hakkı bile olsa bir yaşlıyı, bebeği, çocuğu veya herhangi birini, yağmurda, çamurda, sıcakta veya yolda bırakmaz. Allah bana araba vermiş, bunun şükrünü, saygılı ve ahlaklı olarak göstereyim der.

 

Yanılmıyorsam 2003 yılıydı. Medikalpark hastahanesinin önünden geçerken yaya geçidinde bir bayanın beklediğini gördüm. Arabalar vızır vızır. Muhtemelen hastahaneden çıkıyordu, hasta ve bitkindi. Fren yapıp yol verdim. Arkamdan bir araba, güvenli mesafeyi koruyamadığı için ani frene asıldı. Araba kaydı ve yanıma gelip durdu. Camdan bir şeyler saydı ama muhatap almadım.

Bayan geçtikten sonra az ileride ki çömçe kavşağında kırmızı ışıkta durdum. Fren yapan araçta yanımda durup el hareketiyle camını indir, dedi. Baktım, sivil polis aracı. Camı açıp, buyrun dedim.

-Kadın çok mu güzeldi, dedi.

Nevrim döndü, gözlerim karardı!

Siz kimsiniz lan dedim. Kurallara uyup, vatandaşa örnek olması gerekirken, kurallara uyan vatandaşa hakaret mi ediyorsunuz. Kuralları mı bilmiyorsunuz yoksa vatandaş ile dalga mı geçiyorsunuz dedim.

Malum o dönemler polisler şimdiki gibi mülayim değildi. Durdururken hakaret edip belki de darp etmek niyetindeydiler. Lakin ben gazeteci kimliğinin de verdiği özgüvenle sert çıkınca, yeşil ışığın yanmasını beklemeden geçip gittiler.

Demem şu ki ceza kesmeden önce örnek olmak ve saygı duymakta önemli.

Geçiş üstünlüğü olanların dışında herkes kurallara uyar, keyfi ihlallerde bulunmaz, yerinde ve zamanında cezalar uygulanırsa, bu iş çok daha güzel olacak inşallah.

İnsan olun ve insanlığı hayvanlığa ezdirmeyin.

Hayvanlara imrenen nesilleri yaratmayın!

Kul ve insan hakkının yenmediği aydınlık yarınlar dileğiyle, sağlıklı ve mutlu kalın…

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ŞEHMUS TEMİZ
ŞEHMUS TEMİZ
BİZİM DAĞLAR NİYE YANMADI? BİR KİBRİTLİK ZEVAT! TATİLE GİTMEYEN DİNDEN ÇIKAR MI? YAZAMADIĞIMIZI YAZAMIYORUZ! BAYRAM KUTLAMALI MIYIZ? 160 BİN LİRAYI KİM YEDİ? GERCÜŞ ÜNİVERSİTESİ İĞRENÇSİNİZ! ERBİL, KANDİL, KÜRDİSTAN... NİYE/NASIL ERBİL 3? NİYE/NASIL ERBİL- 2 NİYE/NASIL ERBİL? BİRİLERİNİN GAZI VAR! HANGİ 8? PETROL DENİZİNDE YÜZMEK! BATMAN’DAN İSRAİL’E YARDIM KAMPANYASI! BİR KUDUZ KÖPEĞİN ANATOMİSİ! BAYRAMA DİRENMEK! DİŞİMİZİ ÇEKTİK, TIP’IMIZ KAYDI! ERMENİLERİ BİZ VURDUYSAK! RAMAZAN, MÜZİK, TURŞU... CADDENİZİN İSMİNİ BİLİYOR MUSUNUZ? İHANETİN BAHANESİ OLMAZ! PADİŞAHIM ÇOK YAŞA... KORONAMA KARIŞMA! TIP’ÇILARA NİYE PIT PIT YAPIYORUZ? TERÖRİSTLER (!) TERÖR YÜRÜYÜŞÜ YAPTI! BATMAN ÇİN MAHALLESİ! GARA GARABETİ! SİYASET, İTAAT, LİYAKAT... GERCÜŞLÜ REKTÖR HAYIRLI OLSUN AŞAĞI BAKINCA SİZİ GÖRÜYORUZ! EBREHE’NİN ZELİL ÇOCUKLARI! SUİKAST, KAOS, SEÇİM! BAŞÖRTÜSÜ, GÖZÖRTÜSÜ OLDU! VATAN HAİNLERİNİN DÜNÜ, BUGÜNÜ, YARINI! SAHTE KEMALİSTLER, SAHTE DİNDARLAR S...! İYİ Kİ KORONA VAR OHHHHHHH! İMAMOĞLU GERÇEĞİ AK PARTİ'NİN DAVASI, DEVASI, GELECEĞİ... AŞI YAPILMALI MI? İYİ Kİ VARSIN TPAO DİNSİZLİK VE AHMAKLIK! CUMHURBAŞKANI GEÇ GELSE? BATMAN’IN KARANLIK YÜZÜ! AYBÜKE’Yİ NİYE VURDUNUZ? BATMAN’A NASIL ZARAR VEREBİLİRSİNİZ? ÖZGÜRLÜK SEVMİYORUZ! BATMAN XOŞTIR LE BELE… VALİ NE DEDİ? İZMİR’E YARDIM KAMPANYASI! ACININ MİLLİYETİ OLMAZ! AKLİ MELEKELERİNİ YİTİRMİŞ BAŞKAN! İÇİMİZDEKİ ERMENİLER! EMNİYETİN EMİN OLDUĞU ŞEHİR; BATMAN TOPLUMSAL HAFIZAMIZI KAYBEDİYORUZ! ANIZ İŞİNİ NASIL ÇÖZERİZ? BİTMEYEN YOLLARIN DRAMI! ÖLÜMLE TERBİYE ETMEK! BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI (2) BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI… KÜÇÜK İNSANLAR! ADALET SIKINTILI! HASTA VE HASTANELERİN GERÇEK DURUMU! TEDBİR, ALLAH U EKBER… HERKESİN BAŞINA 1 SAĞLIKÇI… HASANKEYF’İ GÖMDÜNÜZ, MİRASINI…! KAYYUM’DAN MEMNUN MUSUNUZ? PROVAKASYONA HAZIR MISINIZ? ONURSUZLUK YÜRÜYÜŞÜ, LCW’NİN DURUŞU! TAZİYEDE OYUN, DÜĞÜNDE ÖLÜM! BATMAN’DAKİ İMAMOĞLU KİM? BAKAN’IN STK’SIZ STK TOPLANTISI! EŞEKLER ARPADAN ÖLECEK GALİBA! ÇOCUK HASTANESİNİ YIKIN! SONSÖZÜ SÖYLEMEK ZORDUR BATMAN’DAKİ MEZAR EVLER! ALLAH BAYRAM ETMEMİZİ NİYE İSTEMEDİ? CORONA DEĞİL CEHALET ÖLDÜRÜYOR! PAHALI İFTARLARIN PARASI NEREDE? ALİ ERBAŞ HAKLIYSA?... SAHTE HASTALAR İFŞA OLDU! DOKTORLAR YAŞATIYOR, MÜHENDİSLER ÖLDÜRÜYOR! VİRÜSÜN BEYNE ETKİLERİ! KORONA MI KARI DIRDIRI MI? ÇİŞ BANKASI DEYİP ÖZÜR DİLEMEK! YALANDAN MI CORONADAN MI ÖLDÜLER? BATMANDA KORONA VİRÜSÜ! BU VAHŞETİ BİZ İŞLEDİK! SOĞAN EKİYORUZ, KARPUZ BEKLİYORUZ! KEYF GİTMİŞTİ, HASAN DA GİTTİ! 500 YATAKLIYI KİM YAPTI? TAKLACI SİYASETÇİ! HÜLLE DEĞİL HİLE! DEPREM BİZE NEYİ ÖĞRETTİ? İÇİMİZDEKİ KATİLLERE NİYE DOKUNULMUYOR? 600 BİN KİŞİ 1 AHMET’İ KURTARABİLİR Mİ? REİS’İN HAYAL DÜNYASI? BAŞLIK PARASI SADECE İSİM DEĞİŞTİRDİ! BATMAN (TPAO) DÜNYAYA KAFA TUTUYOR