USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

GENÇLERİ NİYE DAĞA GÖNDERİYORSUNUZ?

30-06-2019
Google News

Toplumda yaşanan, sosyal, kültürel, bilimsel, dinsel, psikolojik ve güvenlik problemlerinin büyük çoğunluğunun temelinde idarenin ihmali veya art niyeti vardır!
İhmal veya art niyet, ne derseniz deyin, bütün facialar küçük bir yanlış ile başlar.
Küçük yanlışlar, okşanır ovulur, öpülür koklanır, küçük görülür, bundan bir şey olmaz denir, bir savrulur, sonrası…
Sonrası facia, onu kimse tutamaz!
Çocuklarımızın ve gençlerimizin eğitiminde bu tarz faciaları saymak için sayfalar yetmez.
Bu kadar büyük eğitim kadrosu ve devasa bütçeye rağmen her şey iyiye gidiyor diyemiyoruz. Yeni nesil çok tehlikeli bir noktaya gidiyor.
Gittikleri yerleri, izledikleri ve okuduklarını sayıp laf kalabalığı yapmayacağım ama büyük facianın çok yakın olduğunu yüzünüze yüzünüze haykıracağım.
Bizi anlatmayan sistemle, bizi biz yapmaya çalışan sistemi afişe edeceğim.
Gereksiz, yersiz, alakasız, yalan ve yanlış şeylerle adeta yarış atına çevrilen gençlik, maalesef pist, ahır, lokum üçgenine girmiş durumda.
Lokumu ve ahırı daha konforlu olanlar pistlerde daha başarılı oluyor ve Batman 72. sıraya düşüyor. 
72. Sırada olan bir ata da kimse ot vermiyor!
Ya binek hayvanı oluyor ya da yük…
Tabirlerimi mazur görün. Maalesef sistem insanı hayvanlaştırıyor ve en iyi hayvanlık yapana madalya veriyor. İyi hayvan olamayana da hayvan diye hakaret ediyor!
Sistemden kaynaklanan ciddi problemlerin yanında sistemi işletenlerin de oluşturduğu problemler var.
Şimdi ben bu yazıyı yazarken, gençler dikey geçiş sınavında (dgs) ter döküyorlar. 
Daha doğrusu terden eriyorlar.
Niye, çünkü sıcak, yaz ve Batman sıcağı bir araya geliyor ve klimasız sınıf, ağaçsız, gölgesiz bina ile buluşuyor!
Belki yaza ve Batman sıcağına yapacak bir şey yok ama bunu kısmen absorbe edecek çözümler üretilebilir.
Mesela ağaçlar ile gölgelenmiş binalar, klimalı sınıflar ve cephesi güneşe göre ekonumlanmış okullar tercih edilebilirdi.
Önceki gün konuşulurken duydum. 
Merkezde birçok okul müsait durumdayken, merkezden yaklaşık 20 km uzak olan direk güneş alan hamam gibi sınıflarda dgs sınavı yapılacakmış.
Ne hakkınız var?
Dgs sınavı öyle çok yoğun katılımlı bir sınav değil. 
Başka sınav ile de çakışmadığına göre niye insanlar o dağa gitmeye mahkum ediliyor? 
Ulaşım bir dert, sıcaklık başka dert?
İnsanları niye zorluklarla terbiye etmeye çalışıyorsunuz. İnsanların konforu yerine kendi keyfinizi düşünüyorsunuz.
Bunun hesabı verilmelidir! 
20- 25 derece havalarda veya klimalı sınıflarda sınava giren ile 40 derece sıcakta klimasız sınıfta sınava giren gariban Batmanlım rekabet edecek!
Kusura bakmayın ama siz şehrin başarı çıtasının düşmesi için uğraşıyorsunuz sanki!
Bunca merkez okulu dururken bu kadar öğrenciyi dağdaki klimasız güneş gören sınıflara tıkmanın anlamı nedir?
Bir de eski bir hastalığımız nüksetmiş. 
Yakın zamanda takke ile sınava girmek isteyen bir medrese öğrencisi engellenmiş. Mevzuatta şapka veya takke yasağı yok halbuki. 
İşgüzarlık yapan memur için ilgililer ile görüşeceğiz. 
Lakin birilerinin buna yeltenmesi aşırı rahatlıktan hatta gevşeklikten kaynaklanıyor.
Eğitimimizin geri kalmasının asıl sebeplerinden biri de budur. İnsanlar atom çekirdeği ile uğraşırken biz sembollerle heykellerle uğraşıyoruz.
Sıkıntı büyük. 
Geçmişte yaşananlar, günümüzde yaşananlar, geçmişten günümüze devam edenler…
Allah sonumuzu hayreylesin.
Unutmayın, onların sistemini okutarak, kendimizden insan yetiştiremeyiz!
Daha aydınlık yarınlar dileğiyle, sağlıklı ve mutlu kalın

 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ŞEHMUS TEMİZ
ŞEHMUS TEMİZ
BİR KİBRİTLİK ZEVAT! TATİLE GİTMEYEN DİNDEN ÇIKAR MI? YAZAMADIĞIMIZI YAZAMIYORUZ! BAYRAM KUTLAMALI MIYIZ? 160 BİN LİRAYI KİM YEDİ? GERCÜŞ ÜNİVERSİTESİ İĞRENÇSİNİZ! ERBİL, KANDİL, KÜRDİSTAN... NİYE/NASIL ERBİL 3? NİYE/NASIL ERBİL- 2 NİYE/NASIL ERBİL? BİRİLERİNİN GAZI VAR! HANGİ 8? PETROL DENİZİNDE YÜZMEK! BATMAN’DAN İSRAİL’E YARDIM KAMPANYASI! BİR KUDUZ KÖPEĞİN ANATOMİSİ! BAYRAMA DİRENMEK! DİŞİMİZİ ÇEKTİK, TIP’IMIZ KAYDI! ERMENİLERİ BİZ VURDUYSAK! RAMAZAN, MÜZİK, TURŞU... CADDENİZİN İSMİNİ BİLİYOR MUSUNUZ? İHANETİN BAHANESİ OLMAZ! PADİŞAHIM ÇOK YAŞA... KORONAMA KARIŞMA! TIP’ÇILARA NİYE PIT PIT YAPIYORUZ? TERÖRİSTLER (!) TERÖR YÜRÜYÜŞÜ YAPTI! BATMAN ÇİN MAHALLESİ! GARA GARABETİ! SİYASET, İTAAT, LİYAKAT... GERCÜŞLÜ REKTÖR HAYIRLI OLSUN AŞAĞI BAKINCA SİZİ GÖRÜYORUZ! EBREHE’NİN ZELİL ÇOCUKLARI! SUİKAST, KAOS, SEÇİM! BAŞÖRTÜSÜ, GÖZÖRTÜSÜ OLDU! VATAN HAİNLERİNİN DÜNÜ, BUGÜNÜ, YARINI! SAHTE KEMALİSTLER, SAHTE DİNDARLAR S...! İYİ Kİ KORONA VAR OHHHHHHH! İMAMOĞLU GERÇEĞİ AK PARTİ'NİN DAVASI, DEVASI, GELECEĞİ... AŞI YAPILMALI MI? İYİ Kİ VARSIN TPAO DİNSİZLİK VE AHMAKLIK! CUMHURBAŞKANI GEÇ GELSE? BATMAN’IN KARANLIK YÜZÜ! AYBÜKE’Yİ NİYE VURDUNUZ? BATMAN’A NASIL ZARAR VEREBİLİRSİNİZ? ÖZGÜRLÜK SEVMİYORUZ! BATMAN XOŞTIR LE BELE… VALİ NE DEDİ? İZMİR’E YARDIM KAMPANYASI! ACININ MİLLİYETİ OLMAZ! AKLİ MELEKELERİNİ YİTİRMİŞ BAŞKAN! İÇİMİZDEKİ ERMENİLER! EMNİYETİN EMİN OLDUĞU ŞEHİR; BATMAN TOPLUMSAL HAFIZAMIZI KAYBEDİYORUZ! ANIZ İŞİNİ NASIL ÇÖZERİZ? BİTMEYEN YOLLARIN DRAMI! ÖLÜMLE TERBİYE ETMEK! BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI (2) BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI… KÜÇÜK İNSANLAR! ADALET SIKINTILI! HASTA VE HASTANELERİN GERÇEK DURUMU! TEDBİR, ALLAH U EKBER… HERKESİN BAŞINA 1 SAĞLIKÇI… HASANKEYF’İ GÖMDÜNÜZ, MİRASINI…! KAYYUM’DAN MEMNUN MUSUNUZ? PROVAKASYONA HAZIR MISINIZ? ONURSUZLUK YÜRÜYÜŞÜ, LCW’NİN DURUŞU! TAZİYEDE OYUN, DÜĞÜNDE ÖLÜM! BATMAN’DAKİ İMAMOĞLU KİM? BAKAN’IN STK’SIZ STK TOPLANTISI! EŞEKLER ARPADAN ÖLECEK GALİBA! ÇOCUK HASTANESİNİ YIKIN! SONSÖZÜ SÖYLEMEK ZORDUR BATMAN’DAKİ MEZAR EVLER! ALLAH BAYRAM ETMEMİZİ NİYE İSTEMEDİ? CORONA DEĞİL CEHALET ÖLDÜRÜYOR! PAHALI İFTARLARIN PARASI NEREDE? ALİ ERBAŞ HAKLIYSA?... SAHTE HASTALAR İFŞA OLDU! DOKTORLAR YAŞATIYOR, MÜHENDİSLER ÖLDÜRÜYOR! VİRÜSÜN BEYNE ETKİLERİ! KORONA MI KARI DIRDIRI MI? ÇİŞ BANKASI DEYİP ÖZÜR DİLEMEK! YALANDAN MI CORONADAN MI ÖLDÜLER? BATMANDA KORONA VİRÜSÜ! BU VAHŞETİ BİZ İŞLEDİK! SOĞAN EKİYORUZ, KARPUZ BEKLİYORUZ! KEYF GİTMİŞTİ, HASAN DA GİTTİ! 500 YATAKLIYI KİM YAPTI? TAKLACI SİYASETÇİ! HÜLLE DEĞİL HİLE! DEPREM BİZE NEYİ ÖĞRETTİ? İÇİMİZDEKİ KATİLLERE NİYE DOKUNULMUYOR? 600 BİN KİŞİ 1 AHMET’İ KURTARABİLİR Mİ? REİS’İN HAYAL DÜNYASI? BAŞLIK PARASI SADECE İSİM DEĞİŞTİRDİ! BATMAN (TPAO) DÜNYAYA KAFA TUTUYOR BELEDİYE, BATMAN TANITIM GÜNÜNDE NİYE YOKTU?